fbpx
Таг: ревакцинација

таг: ревакцинација

Вчера дадени 4.961 дози ковид вакцини, досега имунизирани 47 отсто од полнолетните граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вчера биле дадени вкупно 4.961 дози вакцини против ковид-19, од кои 1.721 биле прва доза, 1.030 граѓани биле ревакцинирани, а 2.210 примиле трета доза вакцина. Заклучно со 15 ноември, вкупно биле вакцинирани 815.523 граѓани, ревакцинирани се 785.916, а трета доза примиле 56.349 граѓани. Во проценти, 57 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирани, а 33...

Во изминатите четири дена ставени 8.158 дози вакцини

Во четвртокот, во петокот и во текот на викендот се дадени вкупно 8.185 дози вакцини, од кои 1.706 се дадени како прва доза, 1.899 граѓани биле ревакцинирани, а 4.590 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 7 ноември, односно вчера, вкупно се вакцинирани 809.293 граѓани, ревакцинирани се 780.456, а трета доза примиле 43.376 граѓани. Околу 54 отссо од граѓаните над...

Досега дадени над милион вакцини против ковид-19, вчера вакцинирани или ревакцинирани 16.020 граѓани

Надмината е бројката од еден милион дадени дози вакцини во земјава, извести Министерството за здравство (МЗ), посочувајќи дека интересот за вакцинација од пред два дена е значитечно зголемен. Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во земјава и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 561.912 граѓани....

МЗ: Утре се отвораат четири нови пункта за ковид вакцинација во Скопје

Министерството за здравство (МЗ) информира дека поради зголемениот интерес за вакцинација, од утре се отвораат дополнителни четири пункта за имунизација против Ковид. Пунктовите во Скопје кои ќе започнат со работа утре се во поликлиниките Бит Пазар, Драчево, Ченто и Ѓорче Петров. Во две смени ќе работат пунктовите во Чаир, Јане Сандански, Букурешт и Бит Пазар. Во прва смена ќе работат...

Вчера 10.984 граѓани примиле вакцина против ковид-19

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Прва доза вакцина вчера примиле 3.905 граѓани, а сосе ревакцинирањето, вкупно вчера се вакцинирале 10.984 граѓани. Во земјава досега се дадени 932.603 дози вакцини,...

Вистиномер: Делта варијантата е позаразна, може да стане доминантна, но вакцините штитат од тешки форми на болеста

Делта варијантата на корона вирусот, која за првпат се појави во Индија, се заканува од есен да стане доминантен сој, предупредуваат здравствените власти. Овој сој се шири низ целиот свет, предизвикувајќи наплив на нови случаи во некои земји, а одредени држави почнаа да воведуваат и нови рестрикции и ограничувања, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Д-р Ентони Фаучи, водечки експерт...

МЗ: Во земјава ќе можат да се ревакцинираат и оние кои примиле вакцина во странство, од утре почнува пријавувањето

Министерството за здравство информира јавноста дека од утре 3 јули, заклучно со 10 јули, ќе биде во функција веб страницата https://vakcinacija.mk/revaccination. Таа ќе биде наменета за регистрација само на оние граѓани кои се вакцинирале против ковид-19 во странство и сакаат да се ревакцинираат во земјава. За почеток, тоа ќе бидат само оние кои надвор од земјава ја примиле вакцината...

МЗ: Вчера се ставени 7.202 вакцини, од нив 2.683 се прва доза

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 456.607 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Прва доза вакцина вчера примиле 2.683 граѓани, а вкупно биле вакцинирани 7.202 граѓани. Во државата вкупно се ставени 482.058 дози вакцини, а ревакцинирани се 203.856 граѓани, односно бројот на...

МЗ: Вчера се аплицирани 10.556 вакцини, досега се вакцинирани вкупно 250.813 граѓани

На вакциналните пунктови во државава, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 250.813 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.455 граѓани, а во текот на вчерашниот ден, вкупно се вакцинирале 10.556 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Во државата вкупно се аплицирани 410.711 дози вакцини, а ревакцинирани се 159.898 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е...

Филипче: Ревакцинацијата на македонските граѓани во Србија најверојатно ќе биде во Ниш и во Врање

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека утрово со слушнал со српскиот министер за здравство Златибор Лончар со кој договориле да се организира ревакцинирање на македонските граѓани некаде поблиску, односно Ниш или Врање. Најголем дел од граѓаните, треба да се ревакцинираат од 17 до 20 јуни, но детали каде ќе биде нивното ревакцинирање ќе бидат соопштени следните денови. Според Филипче,...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...