fbpx
Таг: река

таг: река

Пчиња има три ендемски видови риби, но не се знае како каскадите влијаат на нивниот опстанок

Во реката Пчиња живеат три ендемски видови риба, но, во неа и на осумте нејзини притоки Крива река, Кумановска, Липковска, Дурачка, Бистрица, Кратовска, Ранковачка и Живуша има и над 45 бариери за кои не се знае како и колку влијаат врз можностите за нивниот опастанок и квалитетот на водниот еко систем. Бариерите и каскадите се граделе во текот на...

Скопје се бори за чист воздух додека проектите за зазеленување стојат на хартија

Намалување на топлинските острови, обезбедување почист воздух и попријатни услови за живот во урбана средина може да се постигне со зголемување на зеленилото и намалување на асфалтираните површини. Македонските градови, а особено Скопје, се соочуваат со екстремни температури, најчесто во летниот период, кои се резултат на децениското уништување на зеленилото и бетонизацијата на градот. Урбанистичкото дивеење ни остава сериозно...

Маркова река затрупана од изградбата на мали хидроцентрали, „Еко свест“ бара раскинување на концесиите

Маркова река е комплетно затрупана со камења, карпи и земја како последица од градежните активности за трите мали хидроелектрани што се градат во погорниот тек на оваа река, реагираат екологистите од „Еко свест“. Тие деновиве, по апелот од локалното население го посетиле локалитетот и констатирале дека реката и речното корито се целосно уништени. Цели сегменти од реката се затрупани...

Светска премиера на филмот „Сава“ на Докуфест – Призрен

Во рамките на фестивалот за документарни филмови „Докуфест“ во Призрен, Косово, вечерва, со почеток во 20 часот во „Ривербед Синема“ светска премиера ќе има долгометражниот документарен филм „Сава“). Филмот е копродукција помеѓу Сава Филмс (Англија) и Ортак Филмс (РСM). Македонската премиера на филмот е закажана за 23 август во Куршумли Ан во рамките на фестивалот „Македокс“. Режисер и продуцент е Метју Сомервил...

ДИЖС со 20.000 евра казна за компанија што испуштила мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги истражи можните извори и утврди дека излевањето потекнува од оранжериите Вардар АД од Градско. Според информациите, мазутот не се користел и истекувањето се случило од небрежност и неодржување на складиштето со преостанатите резерви. „За правното лице е изречена казна од 20.000...

Акција на ДИЖС за заштита на реката Осојница од отпадни води

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) утврди дека реката Осојница во Виница се загадува со отпадните води од четири свињарски фарми. Надзорот се изврши со овластен инспектор од општината, поради локалната надлежност за инспектирање на три од четирите фарми. „Инспекторатот утврди дека фармата која поседува „А3 интегрирана дозвола не ги одржува лагуните и не врши мониторинг на подземните води, и...

ДИЖС: „Пејпар Мил“ мора да го контролира испуштањето на отпадните води согласно наредбата на инспекторот

По рестартирањето на „Пејпар Мил“, обоени отпадни води се испуштаат во отворен канал што потоа се влива во Оризарска Река, а водата од реката, заедно со водите од хидроакумулациите Калиманци и Градче, се користи за наводнување на оризовите полиња, информираат од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС). „Државен инспектор за животна средина на 26 април излезе на терен и утврди...

Во говорот на Груби за Река има елементи на говор на омраза и е против европските вредности

Говорот на пратеникот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Артан Груби на митингот во Чаир, според активистите за човекови права, претставува говор на омраза и е далеку од принципите на Европската унија (ЕУ). Освен фактот што говорот на омраза е казнив во Македонија, иако нашата земја е во изборна кампања и политичарите зборуваат за различни нешта, не треба да...

„Вистиномер“ вршеше проверка на факти од предизборен дуел

Тимот на „Вистиномер“ во петокот претпладне на 12 април 2019 година присуствуваше на снимањето на ТВ дуелот меѓу тројцата претседателски кандидати, кој се одржа по повод овогодишните претседателски избори и се емитуваше истата вечер на Првата програма на „Македонската телевизија“. Во соработка со организаторот на ТВ дуелот, ИДЕАОК, беше договорено тимот на „Вистиномер“ да изработи анализи во кои се проверуваа...

Анализа: Кампањата почна со јога, политика и тешка математика

На самиот почеток на кампањата за претседателските избори во Северна Македонија има се разбира многу политика, но и многу математика и ... по малку забава. Гласачите на 21 април во првиот круг ќе избираат меѓу тројца кандидати Стево Пендаровски – кандидат кој го подржува владејачката партија СДСМ, Гордана Силјановска - Давкова која се декларира како независен кандидат, но ја доби...

Двојно зголемено нивото на Вардар кај Јегуновце и Велес

Двојно е зголемен водостојот на реката Вардар кај Јегуновце и Велес, како и на Црна Река кај Новаци. Денешните хидролошки мерења на Управата за хидрометеоролошки работи покажуваат дека скоро кај сите реки е забележано зголемување на нивото во однос на августовскиот просек, освен на Крива Река и Брегалница. Кај езерата нема позначителни промени во споредба со августовскиот просек.

Заев: Регионот има лидери кои внесоа нова енергија, а со тоа и економски придобивки

Премиерот Зоран Заев синоќа учествуваше на традиционалната манифестација „Mostar Peace Connection“ и заедно со неговите колеги, претседавачот со Советот на министри на БИХ, Денис Звиздиќ, грчкиот премиер Алексис Ципрас, црногорскиот премиер Душко Марковиќ положи цвеќе во реката Неретва, во знак на мир и со пиетет кон жртвите од сите војни. „Промовираме како еден лидер може, треба и мора да се издигне...

Ќе се подобрува инфраструктурата за собирање на отпадните води во Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов заедно со министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, евроамбасадорот Самуел Жбогар и францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, денеска присуствувааа на почетокот на проектот за подобрување на инфраструктурата за собирање на отпадните води во Скопје, во населбата Ново Лисиче. -Испуштањето отпадни води во Вардар, влијае на квалитетот на водата и на живиот свет...

Теодоракис: Сакаме решение на спорот со името, но под одредени услови

Сложено име за севкупна употреба, но и бришење на „агресивниот дух кон Грците“ од Уставот, учебниците и секојдневниот живот во соседната земја, се позициите на лидерот на партијата „Река“, Ставрос Теодоракис за прашањето за името. Во интервју за грчката телевизија „Скај“ Теодоракис вели дека неговата партија, како и Движењето за промена, во кое членуваат Река, заедно со ПАСОК, сакаат да...

Поплавувања во горните текови на Вардар, Црна и Треска

Поплавувања има во горните текови на реките Вардар, Црна, Треска и нивните помали притоки, соопшти УХМР. Новите врнежи од 10 до 15 литри на квадратен метар што се најавуваат за следните 24 часа на планините Кораб и Шар Планина, ќе предизвикаат дополнителен притисок врз водотеците и суводолиците во овие региони. Во моментов, според информација од хидролошките станици, се гледа дека насекаде...

Поројните дождови причинија материјална штета во Полошкиот регион

Поројните дождови во Полошкиот регион поплавиле подруми од куќи и згради и предизвикале уривање на потпорен ѕид врз покрив од куќа, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. „Околу 20 часот на улицата Прохор Пчински, како последица на дождот се лизнал и урнал потпорен ограден ѕид со висина од пет до шест метри и должина од 10 метри врз покривот од...

Сообраќајот прекинат на два патни правци, поради излевање на реките

Водата од реката Поника се излеала на главниот пат Тетово - Јажинце, при што сообраќајот се одвива по едната коловозна лента, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На влезот за село Долно Орашје, тетовско на патниот правец кој води од село Јегуновце кон село Радуша се излеала водата од Голема река, поради што патниот правец е во целосен прекин. Сообраќајот на државните...

Најмалку 30 лица загинаа, а 15 се повредени во автобуска несреќа во Непал

Најмалку 30 лица загинаа, а 15 се повредени во автобуска несреќа што се случила во близина на Катманду, соопштила полицијата. Автобусот излетал од патот во реката Тришули, која е позната по брзите и силни водени струи. На теренот се припадници на војската и нуркачи, кои се обидуваат да ги пронајдат телата на патниците. https://twitter.com/VTVcanal8/status/924217241398333440 - Досега извлековме 30 тела и веруваме дека сè уште...

Денот на реката Дрим се одбележува со повеќе активности во Струга и во Охрид

Денот на реката Дрим се одбележува со низа активности, во Охрид и во Струга. Еко-караванот ќе посети неколку села каде што со жителите ќе се разговара за добрите земјоделски практики за да се зачува сливот на реката Дрим, за тој да биде во добра еколошка состојба. Еко-активистите, но и претставници од надлежните институции ќе ја посетат станицата за пречистување комунални отпадни води,...

УХМР: Се зголемува нивото на Охридско Езеро

Нивото на Охридско Езеро е два сантиметри над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму велат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим е 123 сантиметри, а вчера изнесувал 20 сантимтери. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска, каде вчера биле измерени два сантиметри, а...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...