fbpx
Таг: Работнички

таг: Работнички

Пет навивачи приведени на вчерашното кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ

Вчерашното кошаркарско дерби меѓу МЗТ-Скопје и Работнички во спортската сала „Кале“ во Скопје им создаде полни раце работа на полициските службеници. Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека пет навивачи биле приведени, од кои еден бил малолетник што агресивно се однесувал кон полицајци и физички нападнал еден од нив додека полицаецот извршувал службени дејствија. Четири други лица се приведени поради...

Две работнички во штипска конфекција заболеа од корона вирусот

Со тестовите во петокот и еден вчера, потврдени се две случаи на заболени работнички со Ковид-19 во текстилна фабрика во Штип, потврдија од Центарот за јавно здравје во Штип. Случаите се поврзани со новиот кластер во Штип со заболениот таксист и неговата сопруга медицинска сестра во приватна ординација. Утре се очекуваат резултатите од земените седум тестови на високоризични контакти...

Работнички и Тетекс ќе се борат за трофеј

Работнички и Тетексќе се борат за трофејот во фудбалскиот Куп на Македонија на арената „Филип Втори“, вечерва во 20 часот. Доколку победи, Работнички четврти пат ќе се радува на трофејот и ќе има можност да го одбрани. Тетекс двапати бил победник на ова натпреварување. Натпреварот ќе почне во 20 часот.

Кошаркарите на Работнички триумфираа во Купот на Македонија

Кошаркарите на Работнички триумфираа во финалето на Купот на Македонија, кое се одигра во спортскиот центар „Јане Сандански“, совладувајќи го тимот на Кожуф со 74-66. Клучна за победата на Работнички беше третата четвртина од натпреварот, кога тимот од Градски парк направи двоцифрена предност, откако првиот дел помина во незивесна и резултатски изедначена игра. За најкорисен играч беше прогласен играчот на победничкиот...

Кошаркарскиот клуб Работнички го избра новото раководствo

Нов претседател на кошаркарскиот клуб Работнички е Ристо Гапиќ, а за нов извршен директор е избран Васко Кичевски. - Главна цел е да го задржиме сјајот на најтрофејниот клуб во Македонија, КК Работнички, и со тоа да успееме да ја вратиме титулата дома, во „Градски парк“. Големо задоволство ми е што на чело на стручниот штаб го имаме „докторот“, Марин...

КФМ ги суспендира Докузовски и Србиновски на шест, односно на три месеци

Дисциплинската комисија на Македонската кошаркарска федерација, на тренерот на Работнички, Марин Докузовски, му изрече казна од шест месеци суспензија поради одбивањето на неговиот тим да го продолжи натпреварот против МЗТ - Скопје Аеродром, пред две недели, пренесува „Плусинфо“. Неговиот помошник, Марјан Србиновски, од дисциплинската комисија на КФМ е суспендиран три месеци, а најголема казна доби претседателот на клубот, Горан Геровски,...

Работнички останува во Прва лига

Арбитражната комсија ја укина одлуката Работнички да биде префрлен во трета лига
Арбитражната комисија на Кошаркарската федерација на Македонија ја укина одлуката на комесарот Бобан Јосифовски, КК Работнички да биде исфрлен во трета лига по прекинот на дуелот со МЗТ Скопје Аеродром во „Градски парк“. Членовите на комисијата ја уважија жалбата на Работнички и повторно му го вратија случајот на решавање на Комесарот на натпреварувањето чија одлука сметаат дека е нејасна и...

Работнички се сели во трета лига

Работнички се исклучува од тековното натпреварување и следната сезона се префрла во најнизок ранг на натпреварување поради самоволното напуштање на теренот и одбивање на повикот на првиот судија играчите да се вратат на теренот. Натпреварот е регистриран со 20:0 за МЗТ Скопје Аеродром, а Работнички не го добива бодот наменет за поразениот. Тимот од „Градски парк“ заработи и казна од 30.000...

Работнички: Виновници за прекинот се судијата и делегатот

По синоќешното дерби од македонскиот кошаркарски шампионат, со соопштение се огласи и КК Работнички, од каде нагласуваат дека целосната вина за прекинот на мечот ја носи судиската тројка, на чело со Марјан Мицевски, како и самиот делегат. Од „Градски парк“ истакнуваат дека официјалните лица потфрлиле во однос на избрзаното донесување на одлука за прекин на натпреварот, и дека со таквото однесување...

Работнички може да биде преместен во трета лига

Работнички може да се соочи со големи проблеми доколку КФМ  го почитува правилникот за натпреварување. Кошаркарите на Работнички, незадоволни од одлуката на судиите и на делагатот да се отстранат нивните навивачи, одбија да го продолжат натпреварот. Ставката 60.11 од пропозициите за натпреварување вели: „Екипа која самоволно го напушти теренот пред крајот на натпреварот или во текот на натпреварот и не се...

Прекин на дербито меѓу Работнички и МЗТ

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје е во прекин на 3:06 минути до крајот на третата четвртина, откако судиската тројка по третата опомена побара да се испразнат дел од трибините во салата „Градски парк“. И покрај претходните предупредувања (ги имаше по две и за двете навивачки групи), клупските обожаватели продолжија со фрлањето тврди предмети. Трпението на судиската тројка конечно заврши, не помогнаа...

СДСМ Крива Паланка: Кој и зошто ги штити фирмите што ги прекршуваат работничките права

Власта на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски толерираат грубо кршење на работничките права во конфекционерската и во чевларската индустрија во Крива Паланка, реагираат од СДСМ Крива Паланка. „Според информациите што се доставени до нас, вработените во текстилната индустрија, наместо пријавените 40 часа неделно, работат по 9 или 10 часа на ден, и тоа пред очите на трудовата инспекција. Тоа се вкупно повеќе...

Стојановски го продолжи договорот со МЗТ

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија успеа во своите редови да го задржи репрезентативецот
МЗТ Скопје утринава го потпиша новиот договор со репрезентативецот Дамјан Стојановски. Тоа значи дека Стојановски ќе може да игра веќе в среда против Работнички. По враќањето во тимот на Сеад Шеховиќ, договор со МЗТ потпиша и Американецот Дион Диксон, кој дебитираше на синоќешниот натпревар против Цедевита во регионалната АБА-лига.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...