Кошаркарите на Работнички триумфираа во финалето на Купот на Македонија, кое се одигра во спортскиот центар „Јане Сандански“, совладувајќи го тимот на Кожуф со 74-66.

Клучна за победата на Работнички беше третата четвртина од натпреварот, кога тимот од Градски парк направи двоцифрена предност, откако првиот дел помина во незивесна и резултатски изедначена игра.

За најкорисен играч беше прогласен играчот на победничкиот тим, Ѓорѓи Чековски, кој натпреварот го заврши со одличен резултат од 18 поени, 5 скокови и 6 асистенции. Неговиот колега од тимот, Миљан Павковиќ, постигна 16 поени, Дарко Соколов реализираше 12 и Тодор Гечевски – 9 поени и 11 скока.

Во екипата на Кожуф најефикасен беше Миљан Јанушевиќ со 15 поени.

За Работнички ова е деветти трофеј во Купот на Македонија.