fbpx
Таг: промени

таг: промени

Зеленски се подготвува да смени високи функционери поради „ресетирање“ на украинското раководство

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека размислува за „ресетирање“ на раководството во Украина, со промена на неколку високи функционери, заради тоа што има шпекулации дека се подготвува да го отпушти врховниот командант на вооружените сили на земјата, пренесува „Гардијан“. „Неопходно е ресетирање, зборувам за замена на голем број државни лидери, не само во армискиот сектор“, рече Зеленски. Според шпекулациите, Зеленски е...

Најстариот неделник во регионот НИН со комплетна промена на редакцијата

Досегашниот главен уредник на српскиот неделник НИН, Милан Ќулибрк се повлече од оваа функција во најстариот политички неделник во регионот, додека членовите на колегиумот и редакцијата на НИН дадоа оставка на новата сопственичка на медиумот Јелена Дракулиќ, пишува српскиот весник Данас. Редакцискиот колегиум во оставка на НИН преку соопштение за јавност вели дека новата сопственичка најавила промена на концепцијата на...

Даниловски: Teмпературните разлики влијаат на кардиоваскуларниот систем

Наглите падови или покачувања на температурите влијаат на човековото здравје, предупредуваат лекарите. Временските разлики кај здравите луѓе предизвикуваат тегоби, а проблем имаат и хронично болните лица на кои им се влошува здравствената состојба во периодот на вакви температурни разлики, какви што имаме во последните два дена. Утринската температура вчера нагло падна на 12 до 20 степени Целзиусови, а само до...

Повеќе нема да се гледа бројот на „недопаѓања“ на видеата објавени на Јутјуб

Јутјуб (YouTube) ја соопшти одлуката дека го прави броењето на „недопаѓања“ на видеата приватно, односно нивната бројка ќе биде видлива само за креаторите на видеата. Компанијата верува дека со оваа промена ќе ги заштити креаторите од вознемирувања и ќе ја намали заканата од „dislike напади“, што подразбира здружување на групи кои имаат за цел да го зголемат бројот на...

Преку инцијативата „МојПростор!“ договорено отворање на Младински центар во Пробиштип

Во рамки на проектот „Поддршка за изборни реформи“ 16 млади луѓе од осум различни региони 6 месеци ги следеа ветувањата на Владата дадени во рамки на Програмата за работа на Влада 2020-2024 година и спроведоа иновативни иницијативи за зголемување на граѓанскиот ангажман и јавна одговорност на локално ниво, соопшти Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). Како што додаваат оттаму, еден...

Поддршка од наставниците: Промените во основното образование со придобивки за малцинските заедници

Промените кои ќе му се случат на основното образование со почетокот на следната учебна година се добри за целото општество. Она што имавме прилика да го видиме, а видовме многу, имајќи предвид дека целиот процес на конципирање на промените се одвива на транспарентен начин и со учество на сите засегнати страни, се работи за промени кои ги следат глобалните...

Со новиот редизајн, Фејсбук ја отстранува опцијата за лајк на страниците

Социјалната мрежа „Фејсбук“ со новиот редизајн ја отстранува опцијата „лајк“ од страниците на брендови, јавни личности и уметници, се вели во соопштението објавено на блогот на компанијата. Отсега па натаму, фокусот ќе биде само на следбениците. „Ги отстрануваме лајковите и се фокусираме на следбениците за да го поедноставиме начинот на кој луѓето се поврзуваат со своите омилени страници“, информираат од...

Јанушев не е повеќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, има промени и во Извршниот комитет

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Централниот комитет на партијата на која што дискутираа за актуелната политичка состојба, но и за значајни внатрепартиски случувања, информираат од таму. Во партијата избраа и нов Извршен комитет кој го соочинуваат потпретседателите Александар Николоски и Владимир Мисајловски, членот Иван Иванов поранешен пратеник, како и членовите кои по функција се дел од ИК согласно Статутот, Претседателот...

Иванов е уште претседател – на официјалната веб-страница

Довчерашниот претседател на државата, Ѓорге Иванов иако вчера му ја предаде  функцијата на Стево Пендаровски, кој победи на последните претседателски избори, и од денеска е „во пензија“, уште фигурира како претседател на Македонија, на официјалната веб-страница на шефот на државата - http://pretsedatel.mk/. Иако кабинетот на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, од вчера почна да испраќа соопштенија до медиумите за вчерашните...

Што нè очекува во 2019: Прогресивен данок, поврат на ДДВ, УЈП ќе ни ѕирка во сметките …

Изминува бурна година во која македонските граѓани беа изложени на невидени политички скандали, неизвесност и економска стагнација. Иако само времето може да покаже дали ќе дојде до позитивни промени во 2019 година има неколку економски и политички моменти кои уште сега може да се предвидат, а кои битно ќе влијаат врз секојдневното живеење. Извесно е дека од 1 јануари 2019...

Заев: Денеска е историски ден, заедно испишавме историја

Денеска е историски ден, заедно испишавме историја рече премиерот Зоран Заев во Собранието, по гласањето за пристапување кон уставни измени произлезени од Договорот од Преспа. Тој им се заблагодари на сите пратеници, посебно на тие од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, бидејќи како што рече, се ставиле над партиските интереси и покрај притисокот од раководството. Притоа, како што одговори на новинарско прашање...

Собранието на 15 октомври ќе одржи седница за расправа за уставните промени

Според веб-страницата на Собранието, претседателот на законодавниот дом Талат Џафери в понеделник, 15 октомври во 11 часот ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени. Се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал претресот по предлогот. Комисијата за Предлогот за пристапување кон уставни измени...

Филипче најави нов закон за абортус

Во тек е подготовка на нов закон за прекин на бременоста со кој на жената и се дава можност за слободен избор за абортус до 12-та недела, во консултација со матичниот гинеколог. Слободен избор за прекин на бременоста жената ќе има и до 22 гестациска недела од бременоста, со оценка на комисија составена од двајца гинеколози и еден социјален...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба со претставничките на женските организации, најави промени во Законот за абортус. Според Филипче, со промените кои беа направени пред неколку години, процедурата за абортус многу се усложнила, се вовеле многу административни процедури и додаде дека дел од нив траат толку долго што може и да го загрозат здравјето на жената. - Сакаме да...

Заев: Реконструкција за поголема пратеничка група и поради оние кои не знаат и не се трудат

При денешната посета на општината Конче премиерот Зоран Заев повтори дека со истекот на 10 месеци од мандатот ќе направи реконструкција на владата. - Да, прво ќе има реконструкција затоа што пред сè ќе расте бројот на пратеници во пратеничката група. Разговараме со дополнителни пратеници. Мислам дека треба да овозможиме стабилизирање на парламентот, од повеќе аспекти, јас се надевам дека...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го менува и дополнува Статутот на партијата

Статутарната комисија почнува постапка за измена и дополнување на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од партијата. Од таму велат дека оваа постапка е „согласно заложбите на претседателот на партијата, Христијан Мицкоски за зацврстување на партиските органи, нивната независност и дополнителна демократизација на партијата“. „Врз основа на фактот што внатрепартиската иницијатива за реформи во текот на месец јуни 2017 година има доставено до...

Заев со видеопорака ги повика граѓаните на нова акција со пенкало в недела

Лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Зоран, преку видео-обраќање ги повика граѓаните на локланите избори в недела да ги заокружат промените и на локално ниво и да потврдат дека Македонија оди напред, кон пораст и развој. - Бидете горди и сигурни – Македонија e слободна и слободно живее! И сега, мораме да продолжиме! Промената мора да биде целосна, затоа што...

СДСМ: Големите промени не се лесни и не се случуваат наеднаш

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот. И одлучност за развој на државата во која живееме, во општество каде секој може...

Јанковиќ и Јеремиќ веруваат во промени што можат да ги донесат изборите

Претседателските кандидати и главни политички ривали на Александар Вучиќ, поранешниот омбудсман Саша Јанковиќ и поранешниот шеф на дипломатијата Вук Јеремиќ, се надеваат дека денешните избори во Србија можат да донесат важни промени, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Јанковиќ, кој е поддржан од интелектуалната и граѓански ориентирана елита, посака Србија да има „среќни и успешни демократски избори“ и вети дека на граѓаните...

СДСМ: Груевски мора да се вразуми и да овозможи мирен трансфер на власта

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да се вразумат, да прифатат дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ нагласуваат дека мнозинството граѓани на 11 декември минатата година, со 700.000 гласови гласале за промени, а против „милионските криминали и злоупотреби и против системското уништување на судството, медиумите,...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...