fbpx
Таг: промени

таг: промени

Путин: Трамп е паметен човек и бргу ќе се прилагоди на новата улога како претседател

Успесите во бизнисот на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, покажуваат дека тој е паметен човек кој бргу ќе се прилагоди на новата улога, изјавил рускиот претседател Владимир Путин, во интервју за телевизијата НТВ, пренесува „Раша тудеј“. „И, бидејќи е паметен, тоа значи дека целосно и многу бргу ќе стане свесен за различното ниво на одговорност. Претпоставуваме дека тој ќе...

Шкариќ: Собранието треба да го брани Уставот од желбите на политичарите

Сосема е нормално политичарите да бараат промени на Уставот какви што тие сакаат, но надлежните органи, пред сè, Собранието, се тие кои проценуваат дали тие промени се потребни и оправдани. Ова го истакна универзитетскиот професор по уставно право, Светомир Шакриќ, кој учествуваше на трибината што денеска се одржа во Штип по повод 25-годишнината од донесувањето на Уставот на Република Македонија. -...

Заев до јавната администрација: Бидете спокојни, нема да отпуштаме

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска, во обраќање до вработените во државните институции, им порача да бидат спокојни, оти нема да има отпуштања во администрацијата. Тој истакна дека вработените во државните институции ќе бидат мотивирани да ја извршуваат својата работа, а не казнувани и оценувани како досега. „Ви се обраќам од главниот град, од административниот центар на Републиката да порачам дека...

Во Албанија е формирана нова политичка партија

Во Албанија е формирана нова политичка партија која се нарекува Предизвик за Албанија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Основачите на оваа партија биле подготвени да работат искрено и трпеливо и покрај немањето голема финансиска и медиумска моќ како другите политички партии. Како што велат, имале волја, желба и идеи за да направат промени во државата. На следните избори ќе ги претставувале оние Албанци...

Кадровски промени во менаџментот на фестивалот „Охридско лето“

Ѓорѓи Цуцковски, првенец на oперата при МОБ, е назначен за нов музички селектор на фестивалот „Охридско лето“. Цуцковски ја наследува Гордана Јосифова-Неделковска, која цела деценија ја конципираше музичката програма на фестивалот. На местото на досегашниот драмски селектор, Ѓорѓи Јолески, пак, доаѓа актерот Зоран Љутков. Пред почетокот на годинешното издание на фестивалот, за нов директор беше назначен Оливер Арсовски.

Шекеринска: Промените во МВР покажуваат дека владее хаос во ВМРО-ДПМНЕ

„Промените во МВР во изминатите денови покажуваат каков хаос и паника владее во ВМРО-ДПМНЕ. Владее страв и владее недоверба кон сопствените кадри“, рече заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, при нејзината посета во општина Ѓорче Петров. - Замислете да доведете во ситуација Собранието да избира министер за внатрешни работи, кој ќе трае еден ден, да го доведете во таква ситуација тој...

Флекенштајн: Промените треба да доаѓаат од граѓаните и од граѓанскиот сектор

СДСМ може да понуди политики што ќе ја однесат земјава во вистински правец и доколку Заев успее да издејствува да се имплементира Договорот од Пржино од 2 јуни и од 15 јули, социјалистите и демократите во Европскиот парламент целосно би го поддржале во неговата кампања и сакаат да го видат како премиер на оваа држава. Ова го рече потпретседателот на групата на...

Бејли од Охрид: Глобални се предизвиците со климатските промени

Предизвиците со климатските промени се глобални, но чекорите што ги преземаат локалните заедници се токму тие што ги прават решенијата. Ова во Охрид го нагласи американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, на втората Меѓународна конференција за климатски промени, организирана во рамките на проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Здружението за одржлив развој „Милеуконтакт...

Симоне Филипини: Време е за промени во Македонија

Симоне Филипини, поранешната амбасадорка на Холандија во Македонија, на својата страница на социјалната мрежа „Фејсбук“ излезе со порака дека е време за промени во Македонија. „Време е за промени во Македонија. Со позитивно управување и со одговорно раководство, земјата може да се развива. Колку што можам да видам и да слушнам за тоа, на македонските граѓани им е доста од...

Нема процена, ама грбот ќе биде евтин

Надлежните немаат направено анализи колку ќе ги чини граѓаните најавената промена на државниот грб, односно колку пари ќе бидат издвоени од буџетот за промените во делот на она што значи употреба на грбот. Наспроти уверувањата од Владата дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за замена на личните документи со нови, кои ќе го содржат новото решение на државниот грб,...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...