fbpx
Таг: профит

таг: профит

Фон дер Лејен: Ќе ги пренасочиме големите профити на енергетските компании и ќе оневозможиме Русија да печали

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, презентираше денеска пакет мерки и политики за стабилизација на енергетската ситуација и на цените на струјата, дополнително намалување на увозот на руски гас, но и ограничување на енормното богатење на енергетските компании преку манипулации, како и мерки за помош на граѓаните и бизнисите. „Се соочуваме со невообичаена ситуација, бидејќи Русија е недоверлив...

Хелсиншки ја повикува Владата да стави крај на профитерството на приватните болници врз ковид пациентите

Хелсиншки фото: ЕПСУ
По повод Светскиот ден на здравјето кој се одбележува денеска, Хелсиншкиот комитет за човекови права ја реафирмира реакција од стотина организации од ноември 2020 година, со која се бара ставање крај на профитерството на приватните здравствени установи во време на пандемија и се бара воспоставување на регулатива за плаќање според ценовникот на Фондот за здравствено осигурување. Хелсиншки, исто така,...

Банките бележат пад на профитите во првиот квартал од годинава

Значително намалување на профитот има кај банките во земјава во првите три месеци од годинава, а поради кризата предизвикана од корона вирусот се очекува зголемување на стапката на ненаплатливи кредити, откриваат новите податоци на Народната банка. Во првиот квартал од 2020 година, вкупната добивка на 15-те банки во земјава изнесува 1,1 милијарда денари (18,6 милиони евра), што претставува намалување од...

Банките со рекордни профити, странци го собираат кајмакот

Банкарскиот систем во земјава лани остварил добивка од работењето во износ од 8,4 милијарди денари или околу 136 милиони евра, што во споредба со претходната година е зголемување за 27,4 отсто, покажува најновиот годишен извештај за ризиците во банкарскиот сектор на Народната банка. Најголема причина да бидат задоволни од ваквите резултати се сопствениците на банките, од кои мнозинство се акционери...

И граѓаните и бизнисмените разочарани од рокот за изградба на автопатот Скопје – Блаце

Најавата за изградба на автопатот Скопје - Блаце во две фази и за период од 54 месеци, предизвика бројни реакции во јавноста. Граѓани иронично коментираат дека автопатот побрзо би се изградил со копач и со лопата, додека претприемачите велат дека долгиот рок ќе им ја намали добивката и ќе ги зголеми трошоците, пишува Порталб.мк. Во моментот на објавувањето на веста,...

Банките остварија рекордна добивка од 124 милиони евра за девет месеци

Банките во Македонија заклучно со септември, годинава остварија добивка по оданочување во износ од 7,6 милијарди денари или 124 милиони евра, што е зголемување за 70 отсто во споредба со првите девет месеци од минатата година и највисок профит на банкарскиот сектор во историјата на земјава. Од Народната банка во најновиот Извештај за ризиците во банкарскиот сектор во третиот квартал...

Секое трето државно претпријатие лани ја завршило со загуба

Анализата на финансиските резултати на компаниите во државна сопственост што ја изработи Центарот за граѓански комуникации според податоците за 2017 година, преземени од Централниот регистар, покажува дека профит оствариле 86 државни фирми, додека загуба имало кај 36 државни претпријатија. Тоа значи дека секое трето државно претпријатие лани ја завршило со загуба. Профитот изнесува 141 милиони евра додека загубите 30 милиони евра....

НЛБ – Скопје наплатила повеќе од два милиони евра за кражбата

НЛБ - Скопје од осигурителна компанија наплатила 80 отсто од штетата направена со кражбата во април 2017 година, се дознава од билансот на успех за 2017 година, што банката го објави. Преостанатиот дел од штетата, во износ од 35,241 милиони денари, банката го евидентирала како трошок во билансот на успех заклучно со 31 декември 2017 година на позицијата останати расходи...

Граѓанските организации бараат дефинирање за кои авторски договори ќе се плаќа ДДВ

Центарот за економски анализи (ЦЕА), заедно со уште 12 други граѓански и невладини организации, сметаат дека оданочувањето на физичките лица со данок на додадена вредност (ДДВ) во постојната рамка е проблематично од неколку аспекти. „Законот за ДДВ, ниту кој било друг закон, не дефинира што претставува самостојна стопанска дејност на физички лица. Авторските договори не може да подлежат на ДДВ,...

Осум компании со грчки капитал се дел од листата на 200 најголеми фирми во Македонија

Осум компании со грчки или мешовит удел се дел од листата на 200 најголеми бизниси во Македонија во 2016 година, објави финансискиот магазин „Капитал“, а пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. На трето место на листата, како и претходната година, се наоѓа ОКТА, односно групацијата „Хеленик петролеум“, која најдолго време е најголем снабдувач на горива во Македонија со промет од 311...

Блокадата кај Идомени го преполови профитот на грчката железница

Бегалската блокада на железничкиот премин кај Идомени на македонско-грчката граница драстично го преполови профитот на грчката железница „Треносе“. Како што пренесува весникот „Прото тема“, загубите од неколкумесечната блокада на железничката линија поради протестите на бегалците се 2,5 пати повисоки од профитот на железницата, кој годинава се очекува да биде нешто повеќе од 2 милиони евра. Според весникот, за 15 отсто...

„Дојче банка“ оствари профит по загубите од шест милијарди евра

„Дојче банка“ соопшти дека во третиот квартал остварила профит од 278 милиони евра, што претставува неочекуван пресврт по загубата од шест милијарди евра во истиот период лани. Банката соопшти дека се чувствува влијанието на „неповолните каматни стапки“ и на преговорите со американските власти за плаќање на казната поради неправилности при тргување со хипотеки во САД. На банката ѝ се заканува казна...

МФ ја откажа денешната аукција на државни записи

Министерството за финансии нема да ја одржи аукцијата на државни записи предвидена за денеска, во согласност со календарот објавен на веб-страната на институцијата. Од Министерството велат дека аукцијата е откажана во насока на сведување на домашното нето-задолжување врз основа на државни хартии од вредност кон нула, со што ќе се остават повеќе ликвидни средства во стопанството за кредитирање на бизнисот. Ова е...

Македонија и пол на одмор во Грција

Македонските и бугарските туристи се најбројни на грчките плажи. Според јулските бројки на Народната банка на Грција, во таа земја пристинале повеќе од 3 милиони македонски туристи, што се смета за голем пораст во споредба со 2013 година, кога имало 1,65 милиони посети од нашата земја. Сепак, македонските туристи, според анализата, остануваат кратко, неколку дена или викенд, и трошат многу...

Голем пад на велигденскиот профит во Грција

Грчките трговци годинава забележаа нов пад во велигденскиот профит. Претседателот на грчката конфедерација на трговци, Василис Коркидис, истакна дека годинешниот велигденскиот профит на грчките трговци е за 7 отсто понизок од лани. Во суштина, трговците бележат загуба од 180 милиони евра во споредба со 2015 година. За велигденскиот профит не помогнаа ниту одлуката да нема поскапување на цените, ниту велигденското работно...

Грција пред Велигден: Полни продавници, празни џебови

Грчките семејства и годинава ќе имаат поскромна велигденска трпеза. Стегањето на финансискиот ремен, намалувањата на платите и на пензиите, како и предупредувањата за нови зголемувања на даноците и за нови намалувања на пензиите не им дозволуваат на грчките граѓани да се опуштат како порано при купувањето за Велигден. Подароците се поскромни, трпезата помала. Сите трговски улици и пазари се преполни, но луѓето повеќе...

Банките лани заработиле 75,4 милиони евра

Банките лани заработиле 75,4 милиони евра, што во однос на 2014 година има зголемување за 47,3 отсто, покажуваат најновите податоци на Народна банка. Најголем дел од профитот во банкарскиот сектор лани, односно околу 80 отсто е направен во големите банки. Средните банки заработиле 16 милиони евра, додека пак кај малите банки значително е намалена и загубата, од 1,5 милиони евра во 2014 година на...

Иран: Со нови договори за експлоатација на нафта до инвестиции од 30 милијарди долари

Иран ги менува условите и начинот на склучување договори со странските енергетски компании, заинтересирани за иранските нафта и гас, во обид да привлече нови инвестиции во висина од околу 30 милијарди американски долари, јавуваат светските медиуми. Како што пренесува „Би-Би-Си“, условите во новите договори за експлоатација на нафта ќе бидат многу поповолни за странските инвеститори на кои ќе им биде...

Банките со профит поголем за 43 проценти во однос на лани

Профитабилноста на банките во Македонија во првиот квартал од 2015 година е значително повисока во однос на првиот квартал од 2014 година. - Добивката по оданочувањето остварена во првиот квартал од 2015 година е поголема за 178,2 милиона денари или за 43 проценти, во споредба со добивката остварена минатата година. Најизразено позитивно влијание врз профитабилноста имаат зголемените други приходи и намалените каматни расходи - се...

Градежна комора: Профитот на компаниите е од 10 до 15 проценти

Градежната комора при Сојузот на стопански комори ги демантира информациите од објавената анализа на консултантската компанија „Фортон Македонија“ за висината на чинењето на производната цена на квадратен метар станбен нето-простор и процентот на профитот на компаниите. - Во формирањето на цената на становите, покрај градежните трошоци, со голем процент учествуваат локацијата, односно градежното земјиште, потоа комуналиите, трошоците за проектирање, ревизии и...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...