fbpx
Таг: признание

таг: признание

Објавен повикот за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен е Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година – проект на Претседателот на Република Северна Македонија, кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе од земјава, како и за создавање на перспективи за младите и успешни кадри. Јавниот повик за...

Отворен конкурсот за наградата „Македонска книжевна авангарда“

Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација и издавачка куќа, „Македонија презент“ од Скопје го објави конкурсот за наградата „Македонска книжевна авангарда“ за најдобра објавена книга во 2021 година. Оваа награда што е во вид на плакета се доделува за иновативна, експериментална и креативна книга. Сите лица кои се заинтересирани за учество потребно е да достават по еден примерок...

Културен настан во Тетово во чест на уметникот Павле Кузмановски

Доделувањето на највисоката национална награда за животно дело „11 Октомври“ на академскиот сликар Павле Кузмановски, беше одбележано со културен настан во негова чест во Тетово. Организаторот на настанот, Даријан Сотировски со кратко обраќање му се заблагодари на Кузмановски за неговата дејност и дело поканувајќи го да одржи говор. „Како млад човек во ова општество сведочам за човек со силно изразена морална...

Пендаровски за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници

Претседателот Стево Пендаровски денеска за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Во своето обраќање тој изрази уверување дека преку оваа иницијатива ќе се придонесе кон вреднување на трудот и знаењето на младите, зголемувајќи ја мотивацијата за нови достигнувања...

Инфективното одделение од Штип предложено за општинското признание „8 Ноември“

На седницата на Советот на општина Штип, во петок (06 ноември) ќе се најдат предлозите за највисокото општинско признание, по повод 8-ми Ноември, Денот на ослободувањето на Штип. Интензивната работа во изминатите осум месеци од појавата на епидемијата на ковид–19 како единствен голем ковид центар во Источниот регион, Инфективното одделение на Клиничката болница во Штип го истакна како една од...

Доделени признанијата за најдобри просветни работници во учебната 2019/2020 година

Професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје го добија признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година. Тие денеска се сретнаа со министерката за образование и наука, Мила Царовска која им ги додели признанијата. „Ви посакувам да бидете инспирација на уште многу генерации на млади и...

Почесен црн појас за амбасадорката на Јапонија од македонската џудо федерација

Џудо федерацијата на Република Северна Македонија ѝ додели почесен црн појас - 1 дан на амбасадорката на Јапонија во Македoнија, Кеико Ханеда, јави ipon.mk. Церемонијaта на предавањето на почесната награда се одржа вчера во службените простории на амбасадата. Во име на федерацијата плакетата и црниот појас со посвета ги предаде делегација предводена од претседателот Владимир Трпаноски и потпретседателот Горан Антевски, кои...

Објавен повикот за пријави за признанието „Успешни млади“ што го доделува Претседателот на РСМ

До 18 септември годинава ќе биде отворен повикот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2019 година, што го доделува Претседателот на Република Северна Македонија. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите, за резултати постигнати во текот на 2019 година, во осум категории и тоа, најдобар/а млад/а научник/чка во општествените науки, најдобар/а млад/а...

Штип постхумно го одликува првиот македонски премиер – сограѓанинот Кљусев

На 19-ти декември, семејството на првиот претседател на експертската влада во самостојна Македонија, Никола Кљусев, ќе го добие орденот „Свети Никола“, што се доделува на празникот - патрон на Штип. Образложувајќи ја одлуката, градоначалникот Благој Бочварски рече дека овој потег покажува одлучност да се работи на социјалната кохезија, со цел општествен напредок, раст и развој. - Штип го дал и...

„Охридско лето“ помеѓу најдобрите фестивали на европската културна сцена

Фестивалот „Охридско лето“ е на високото трето место во Европската асоцијација на фестивали (ЕФА). Директорката на „Охридско лето“, Наташа Поповиќ вели дека европските делегати едногласно ја дале поддршката на нашиот фестивал за да биде меѓу најдобрите на европската културна сцена, поради големината на богатата историја на оваа културна манифестација. Претставниците на европските фестивали-членки на Асоцијацијата исто така биле едногласни и во...

Германија смета дека Македонија заслужува признание од цела ЕУ

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Mас на прес-конференцијата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров во Берлин рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција за кој смета дека е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните. Тој рече дека одлуките за ЕУ и НАТО ќе бидат многу важен сигнал и истакна...

Ристевски за „Шамари“ – кој признава, добива шест месеци условна затворска казна

Поранешниот советник во Општина Центар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јордан Ристевски, обвинет за насилствата пред Општината од јуни 2013 година, случај во јавноста познат како „Шамари“, денеска од Кривичниот суд во Скопје беше осуден на шестмесечна условна затворска казна, доколку во наредните две години не стори ново кривично дело. Пресудата денеска ја соопшти судијката Татјана Михајлова, откако петтообвинетиот во „Шамари“, Ристевски,...

СЈО: Обвинет во „Таргет“ и во „Тврдина“ ја призна вината и доби условна казна

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека едно лице обвинето во случаите „Тврдина“ и „Таргет“, ја признало вината и дека за него постапката била раздвоена, а во петокот минатата недела била донесена и пресуда. На обвинетиот, чиј идентитет не се соопштува, му била изречена алтернативна мерка - условна осуда за помагање на сторител во извршено кривично дело. Од СЈО нагласуваат дека станува збор...

Четворицата обвинети го признаа грабежот во НЛБ, но не открија каде се парите

Четворицата обвинети за милионскиот грабеж во НЛБ, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 го признале кривичното дело, но не откриле што сториле со украдените пари, соопшти Јавното обвинителство. „Тие се изјаснија за виновни, односно дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејства, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле...

Премиерот Заев доби специјално признание „Европска личност на годината“ во Сараево

Премиерот Зоран Заев на бизнис-манифестацијата „Најменаџер и најкомпанија за 2017“ во Сараево доби специјално признание - „Европска личност на годината“ и „Носител на позитивни промени во регионот“, соопшти владината прес-служба. Признанието на премиерот Заев му се доделува за неговото „ангажирање по прашања од политиката, бизнисот и економијата, развивање и јакнење на пријателски, регионални и меѓународни соработки, како и за создавање услови...

Признание „Пријател на Македонија“ за поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ

Граѓанското здружение „Хрватско-македонска тангента“, вечерва, во 19 часот, во Шибеник, на поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ, ќе му го врачи признанието „Пријател на Македонија“. Во таа пригода Месиќ ќе одржи предавање за македонско-хрватските културни врски, од Штросмаер и Миладиновци до денес. Поранешните хрватски претседатели Стипе Месиќ и Иво Јосиповиќ, се почесни членови на „Хрватско-македонската тангента“. Традиционалните годишни признанија ќе им бидат врачени...

Сите обвинети во случајот „Ќелија“ ја признаа вината

На денешното рочиште за случајот „Ќелија“, во Основниот суд Скопје 1, уште петмина обвинети ја признаа вината за кривичните дела за кои се обвинети, односно за регрутирање и за учество во паравоени формации во воените жаришта на Блискиот Исток, пренесува „Телма“. Со ова, практично, сите обвинети во овој случај се изјаснија за виновни. На претходното рочиште, пред две недели, дел од...

Одложен почетокот на судскиот процес за случајот „Ќелија“

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Ќелија“, кој се води против пет лица обвинети за регрутирање и за учество во паравоени формации на Блискиот Исток, е одложено откако адвокатот на еден од обвинетите побара дополнителен увид во доказите. Покрај тоа, како што пренесува „Академик“, адвокатот Ефто Спировски, кој е бранител на обвинетиот Иса Фуга, рекол дека неговиот клиент изразил...

Обвинетите во „Ќелија“ што ја признаа вината, осудени на вкупно 32 години затвор

Шестмина обвинети во случајот „Ќелија“ се осудени на вкупно 32 години и 6 месеци затвор, откако ја признаа вината за кривичното дело учество во странска војска, полиција, паравоена или параполициска формација, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. „Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција до Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1, достави предлог-спогодби за шест лица...

Продолжува јавната седница за оценување на обвинителниот акт за случајот „Ќелија“

Денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува јавната седница за оценување на обвинителниот акт за случајот „Ќелија“. На првата јавна седница, шест од вкупно 11 осомничени рекоа дека се чувствуваат виновни и побараа во спогодба со јавниот обвинител да им биде определена казната. Судот му даде рок од две недели на Обвинителството за гонење на организиран криминал да постигне спогодба за...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...