fbpx
Таг: примопредавање

таг: примопредавање

Талибанците околу Кабул, за неколку часа мирно ќе ја преземат власта над Авганистан

Според авганистанската телевизија „1 ТВ Њус“, во претседателската палата во Кабул се одвиваат преговорите на Талибанците, кои веќе навлегуваат во главниот град на Авганистан, и авганистанската влада и претседател за мирно примопредавање на власта во следните неколку часа. Талибанците веќе контролираат 90 отсто од територијата на Авганистан и сите гранични премини. Во Кабул, иако нема известувања за посериозни борби, огромен...

Јане Миланов е в.д градоначалник на Општина Штип

Со размена на пенкало и плакета, претпладнево во Општина Штип беше испратен досегашниот градоначалник Благој Бочварски, а промовиран новиот Јане Миланов кој функцијата в.д. градоначалник треба да ја врши до предвремените избори, што треба да се одржат на општинско ниво најдоцна за шест месеци од денеска. Досегашниот претседател на Советот на Општина Штип, Јане Миланов пред една недела си даде...

Зоран Заев од Оливер Спасовски утрово ја презеде функцијата претседател на Владата

Новиот премиер Зоран Заев денеска во Владата официјално ја презеде функцијата од досегашниот технички премиер Оливер Спасовски, информираат од владината прес-служба. Претседателот на Владата, Зоран Заев заблагодарувајќи се на досегашниот премиер Оливер Спасовски и на членовите на преодната Влада за успешната работа во изминатите девет месеци, истакна дека оваа Влада храбро и успешно се справи со здравствено-економската криза предизвикана од...

Новоизбраните министри денеска ја преземаат функцијата

Четворицата новоизбрани министри, кои во петокот добија поддршка од Собранието, денеска ќе ги преземат должностите во соодветните ресори. Арбр Адеми напладне ќе ја преземе должноста министер за образование и наука од Рената Тренеска - Дескоска, која е избрана за министер за правда. Министерското место во правда беше испразнето по оставката на Билен Саљији. Во Министерството за култура Роберт Алаѓозовски ќе му...

Искршена врата и полиција во ССМ – Живко Митревски ја напушта функцијата

Вистинска драма се случувала пред влезот на Сојузот на синдикатите (ССМ), кога новиот директор на ССМ, Дарко Димовски со своите соработници дошол да ја презеде новата функција од досегашниот лидер на синдикатите, Живко Митревски, јави Нова ТВ. Иако го имал в рака решението, Димовски бил спречен да влезе во седиштето на ССМ. Во настанатата турканица, биле искршени стаклата на влезната врата,...

Заев: Димитриев ми пренесе дека состојбата во државата не е сјајна, но не е ниту драматична

Новиот премиер, Зоран Заев, денеска изјави дека примопредавањето на премиерскиот кабинет од досегашниот технички премиер, Емил Димитриев, поминало во пријателска атмосфера. - Разговаравме со техничкиот премиер во заминување, господинот Емил Димитриев, и бев запознаен со сите неопходни детали што треба да ги знам уште денеска, во согласност со целиот протокол. Нормално, бев информиран за салите за состаноци, за помошните простории,...

Заев се всели во премиерскиот кабинет

Новиот премиер, Зоран Заев, во 12.30 часот влезе во кабинетот на премиерот во Владата на Република Македонија, каде беше пречекан од техничкиот премиер Емил Димитриев. Димитриев срдечно го пречека Заев и му ја предаде функцијата. Заев во Владата стаса во придружба на неколку членови на новиот владин кабинет.

Емануел Макрон застана на чело на Франција

Новиот француски претседател, Емануел Макрон, со емотивен говор по преземањето на претседателската должност во Елисејската палата вети дека на „Французите ќе им ја врати верата во животот, бидејќи Франција долго беше ослабена“, и оти сака да ја ревитализира Европската Унија. - Франција ги избра надежите и духот на победата, а јас нема да потклекнам ниту пред едно политичко ветување. Европа,...

Вељаноски на „Фејсбук“: Немаше никакво примопредавање на функцијата на Џафери

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој беше и претседавач со конститутивната седница по изборите, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот претседател, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, напиша Вељаноски, како коментар на споделеното соопштение од Собранието за првиот работен ден на Џафери како претседател...

Вучиќ и Николиќ договорија примопредавање на 31 мај

Претседателот во заминување и новоизбраниот претседател на Србија, Томислав Николиќ и Александар Вучиќ, ќе го извршат примопредавањето на должноста на 31 мај, кога Вучиќ ќе ја положи и заклетвата, а инаугурацијата на новиот претседател ќе биде помеѓу 15 и 20 јуни. Ова беше договорено вчера попладне, на состанок помеѓу Николиќ и Вучиќ, кој според пишувањата на српските медиуми, траел повеќе...

Спасовски и официјално си замина од МВР, нов министер е Агим Нухиу

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, и официјално повеќе не е министер за внатрешни работи, откако претпладнево, како што потврдија за „Мета“ од МВР, му ја предал министерската функција на Агим Нухиу, кој досега беше заменик-министер во МВР. Со ова Нухиу, кој е кадар на ДУИ, е првиот Албанец што доаѓа на позицијата министер за внатрешни работи. Со објавувањето на конечните резултати...

Спасовски ја презеде полициската фотелја од Чавков

Денеска во Министерството за внатрешни работи било извршено примопредавањето на должноста министер за внатрешни работи, соопштија попладнево од МВР. „Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го презеде кабинетот од претходниот министер, Митко Чавков“, стои во соопштението. Спасовски денеска со мнозинство гласови во Собранието беше избран за министер за внатрешни работи.

Јанкулоска и Котевски го чекаат Чавков на кафе

Ќе има ли официјална церемонија како своевиден протокол за примопредавање на функцијата меѓу досегашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и нејзиниот наследник, Митко Чавков, од МВР не можат со сигурност да потврдат. Помошникот-министер за односи со јавноста на МВР, Иво Котевски, за „Мета“ вели дека „се чека да заврши гласањето за предлог-министер за внатрешни работи во Собранието“, по што...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...