fbpx

Јанкулоска и Котевски го чекаат Чавков на кафе

-

Ќе има ли официјална церемонија како своевиден протокол за примопредавање на функцијата меѓу досегашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и нејзиниот наследник, Митко Чавков, од МВР не можат со сигурност да потврдат.

Помошникот-министер за односи со јавноста на МВР, Иво Котевски, за „Мета“ вели дека „се чека да заврши гласањето за предлог-министер за внатрешни работи во Собранието“, по што ќе се знаат деталите за примопредавањето.

Традиционалното кафе во опуштена атмосфера, како дел од неформалниот примопредавачки протокол, според Котевски, и да го има, нема да биде со толкава помпа, бидејќи извесниот нов министер Митко Чавков доаѓа од, до вчера, актуелната раководна гарнитура на МВР.

– Станува збор за човек однатре, кој и вчера и завчера и денови претходно пиел кафе со министерката – вели тој.

Инаку, Котевски, кој, исто така, беше многу експониран во прислушуваните разговори, вели дека за негова оставка не може да стане збор затоа што тој не избран функционер, туку е вработен во МВР.

Неговото понатамошно ангажирање, сепак, ќе зависи од новиот шеф на полицијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...