fbpx

Заев: Димитриев ми пренесе дека состојбата во државата не е сјајна, но не е ниту драматична

-

Новиот премиер, Зоран Заев, денеска изјави дека примопредавањето на премиерскиот кабинет од досегашниот технички премиер, Емил Димитриев, поминало во пријателска атмосфера.

– Разговаравме со техничкиот премиер во заминување, господинот Емил Димитриев, и бев запознаен со сите неопходни детали што треба да ги знам уште денеска, во согласност со целиот протокол. Нормално, бев информиран за салите за состаноци, за помошните простории, за сè што значи работен амбиент на премиерот – рече Заев.

Тој истакна дека бил запознаен и со состојбата во државата.

– Секако, таа не е сјајна, но не е ниту драматична, така беше пренесено. Кога ние ќе направиме увид, веднаш ќе им соопштиме на граѓаните, но драго ми е што на еден ваков пријателски начин се направи примопредавањето, зашто тоа испраќа позитивна порака до граѓаните дека без разлика на политичките околности и на нашите некогаш и спротивставени политички позиции, сепак на сите им е јасно дека ќе си требаме еден со друг, заради граѓаните, заради државата, заради реформите. Така што уште еднаш честитки до цела Македонија за новата влада, Господ да ни дава памет нам, политичарите, за да водиме мудро и исклучиво во интерес на граѓаните и Господ да ни ја чува Македонија – рече Заев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...