fbpx
Таг: политика

таг: политика

Потпалувачка пропаганда од Србија за уставните измени: „Стануваат ли Македонците малцинство во сопствената држава?“

„Стануваат ли Македонците малцинство во сопствената држава, иако според последниот попис се повеќе од 58 отсто?“. Со оваа реченица српската државна телевизија РТС (Радио Телевизија Србија) го започнува пропагандистичкиот текст против уставните измени кои сè уште се во процес во македонското Собрание и кои се услов за почеток на преговорите за членство на земјава во Европската Унија. Во својот новинарски...

Ковачевски: Остануваме посветени на добрососедството со Бугарија

Oбидите да се нанесат штети во билатералните релации меѓу Р.С. Македонија и Бугарија, се обиди да се наштети и на единството во Европа, кое војната во Украина покажа дека е неопходно и за ЕУ и за Западен Балкан. Ова во интервју за српскиот весник „Политика“ го кажал премиерот Димитар Ковачевски зборувајќи за односите на земјава со Бугарија. Тој кажал дека...

Анкета на МЦМС: Вкупно 78 отсто од граѓаните сметаат дека државата е во политичка криза

Помалку од половина од граѓаните (42 проценти) имаат доверба во Владата, а меѓу нив, побројни се етничките Албанци (61,8 проценти) и припадниците на другите заедници (51,5 проценти). Ова го покажаа резултатите од последното истражување на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) „Доверба во Владата и локални избори“ посветено на некои актуелни политички прашања. „Околу три четвртини од граѓаните се согласни...

Заев ќе има разбирање за Анѓушев ако се повлече и се посвети на своите компании

Премиерот Зоран Заев ќе има разбирање доколку вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев се повлече од политиката. Според Заев, тој е сопственик на големи фирми кои вработуваат над 1.000 лица и ќе имам разбирање ако сака да се посвети на нив, но во истовреме, рече премиерот тој е потребен и на државата за успешно завршување на започнатите проекти. „Анѓушев е...

Српска „Политика“ опасно го врза „Рекет“ со Преспанскиот договор

Најстариот српски дневен весник „Политика“ вчера (21.08.2019) излезе со текст насловен: „Рекет“ фрла ново светло врз Преспанскиот договор („Reket” baca novo svetlo na Prespanski sporazum), во кој прави конструкција дека Договорот со Грција за решавање на спорот со името е изгласан со рекетирање . Овој влијателен весник анализирајќи ги случувањата со аферата „Рекет“, влече линкови со кои го врзува споменатиот...

Пендаровски-Борисов: Политичкиот дијалог се реализира на највисоко ниво, соработка има и во други области

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов. „На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што беше констатирано дека Северна Македонија и Бугарија се посветени кон јакнење на добрососедските односи и унапредување на соработката во сите сфери од заеднички интерес. Заедничкото претседавање со Берлинскиот процес, беше констатирано на...

Српска „Политика“ дува во руски свирел

Најстариот дневен весник „Политика“ на својата веб-страница во средата доцна вечерта објави текст за претседателските кандидати за изборите што во Македонија ќе се одржат на 21 април, притоа наведувајќи шпекулации, како и тврдења што не ја отсликуваат реалноста. Покрај шпекулациите, кои се јасно најавени во статијата како такви, дека Али Ахмети и ДУИ потклекнале пред СДСМ и се согласиле на...

Топ-5 дезинформации за бегството на Груевски

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, кој една деценија владееше во Македонија, ја тестираше медиумската професионалност не само во Македонија, туку и во земјата каде што побегна – Унгарија, но и во земјите кои му беа попатни станици до добивањето унгарски азил. Голем број медиуми поради недостиг од официјални информации од институциите ѝ сервираа на јавноста написи, прилози, извештаи...

Бегството на Груевски во Унгарија предизвика наплив од дезинформации

Преку објавувањето непотврдени, непроверени и неточни информации за летот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски до Унгарија за да избега од отслужување двегодишна затворска казна, многу балкански медиуми помогнаа да се создаде состојба на конфузија и недоверба меѓу општата јавност, пишува „Глобал војсис“ додавајќи дека главниот извор на конфузијата беше повторното објавување написи од страна на македонски, унгарски, српски и албански...

„Политика“: Груевски ги раскарува Америка и Русија

Додека официјално се тврди дека избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта, во некои написи се шпекулира и дека отпатувал во Русија или во Турција, пишува денеска српскиот провладин дневен весник „Политика“. Во написот се потенцира дека и Русија и Турција одржуваат дипломатски односи со Скопје, но се судираат околу прозападната политика што ја спроведува премиерот Зоран...

Белград без официјална реакција за „случајот Груевски“

Поголемиот дел медиуми во Србија денеска ги пренесуваат информациите од министерствата за внатрешни работи на Албанија и Црна Гора дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски избегал од Македонија преку Албанија и Црна Гора во автомобил на амбасадата на Унгарија во Тирана, и тоа два дена пред за него да биде распишана потерница. Но српската власт сè уште не се огласила...

Груевски побегнал преку Албанија, тврди белградска „Политика“

Српскиот весник „Политика“, познат како активен поддржувач на власта во Србија, објави дека според нивните информации, поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Будимпешта побегнал преку Тирана. Во денешното издание на насловната страница на весникот е објавен текст потпишан како „редакциски“ во кој се тврди дека Груевски со лажен пасош ноќе ја минал македонско-албанската граница и стасал во амбасадата на Унгарија во...

Даути: Политичката стабилност е клучнa за зголемување на ивестициите низ ТИР-зоните

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Бардиљ Даути, денеска оствари средба со дел од раководството на Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Тетово. Целта на посетата беше запознавање со работата и состојбата во зоната. Даути потенцираше дека политичката стабилност е клучен показател за зголемување на инвестиции низ ТИР-зоните во Македонија. -Како Влада, интензивно работиме за надминување на лошата политичка атмосфера...

За белградска „Политика“ Мицкоски е пантомимичар, а Иванов херој

Под насловот „Референдумски ајвар“, провладиниот српски  весник „Политика“ во вторникот излезе со коментар во кој оценува дека „наместо витешки да признаат дека референдумот пропаднал, европските, американските и НАТО функционерите го прогласиле за победа, што дополнително ги распали политичките страсти“. „Лицемерието на западните владејачки политички елити и обидот за прекројување на волјата на граѓаните на Македонија коишто не се согласија да...

Анѓушев: Нема политичка криза по референдумот

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за време на Самит 100 во Белград, изјавил дека после референдумот на кој не излегле доволно гласачи, не очекува политичка криза во државата, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. „Мислам дека 600.000 гласови „за“ е сосема јасен доказ за поддршката од страна на граѓаните. По референдумот се можни две сценарија. Првиот е да имаме...

Груевски: Власта води политичка хајка, нема да се појавам во суд

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска на прес-конференција во Собранието најави дека утре нема да се појави во Апелацискиот суд, а на седницата за „Тенк“ нема да присуствуваат ниту неговите адвокати зашто, како што рече, и онака одлуката е политички веќе донесена. Груевски обвини дека власта води политичка хајка против него, а судиите се професионални, но работат под...

Начинот на финансирање на општините на дневен ред на 80. седница на Влада

Редовната 80. седница на Владата почна во 9.30 часот, а на дневен ред меѓудругото, е информацијата за активностите за редефинирање на начинот и утврдување на критериумите за наменските и финансирање на надлежностите за општините. На предлог на министерството за труд и социјална политика, Владата ќе ги разгледува предлог - уредбата за методологијата за утврдување на критериумите за распределба на блок-дотации за...

Светска банка: Економијата во Македонија закрепнува, прогнозите се позитивни

По минатогодишната стагнација на македонската економија, Светска банка за земјите од Западен Балкан за годинава предвидува раст од 3,2 проценти и 3,5 проценти во 2019 година. Редовниот економски извештај за Западен Балкан покажува дека економиите на Македонија и Србија, влијаеле и на намалувањето на растот на економијата на Западен Балкан, од 3,1 процент во 2016 година на 2,4 проценти во 2017...

Политичка агитација на училишна врата

Утрово на влезната врата на скопското основно училиште „Ј.Х. Песталоци“ се појавија фалери со кое се повикува на собир утре во 18 часот пред канцеларијата на ЕУ во Скопје. На флаерот како организатори е наведена „Македонска координативна мрежа“, а испишани се и слоганите „Сите за унитарна Македонија“ и „Сите обединети за Македонија“. Агитирањето и политичките актиности близу или во училиштата се...

Шилегов се сретна со градоначалникот на Атина, најавија соработка

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска во Атина имаше прва официјална средба со градоначалникот, Јоргос Каминис. - Имајќи предвид дека нашите граѓани се соочуваат со исти предизвици во секојдневното живеење, размената на искуства и продлабочувањето на соработката ќе придонесат, заеднички да учествуваме во изнаоѓање решенија за современите потреби на нашите сограѓани – изјави Шилегов на заедничката прес-конференција. Каминис изјавил дека од...

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во пролет со летни температури, а сега имаме ниски температури. Чувствителните луѓе реагираат на овие драстични временски разлики бидејќи организмот не може...