fbpx
Таг: политика

таг: политика

Јанакиески: СЈО ме товари за нешто што не постои

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, за телевизијата „Нова“, во првото интервју по оставката, за акцијата „Титаник“ во која беше отворена истражна постапка и против него, рече дека „го товарат за нешто што не постои“ и дека „тоа е една политичка хајка кон луѓе што тие ги утврдиле дека се влијателни во ВМРО-ДПМНЕ“. – На самата прес-конференција не беа приложени...

Фондација „Бертелсман“: Македонија е дефектна демократија

Македонија бележи понатамошен пад според индексот на трансформација, кој го објавува угледната германска фондација „Бертелсман“ на период од две години. Во однос на последниот извештај објавен во 2014 година, Македонија најмногу назадувала во политичките критериуми, поточно во делот на владеењето на правото и стабилноста и демократските институции. Кај економските параметри нема поголемо назадување, но се констатира статус кво, а...

Груевски: Вистинската политика подразбира носење мудри одлуки

Претседателот на ВМРО-ДОМНЕ, Никола Груевски, денеска на политичката академија „Современа политичка партија“ рече дека политиката треба да му служи на граѓанинот и таа не подразбира бенефиции и комодитет ниту, пак, се состои од поседување посебен општествен статус, а најмалку од ползување на некаков тесен интерес. „Она што е добро за државата и за народот треба да е добро и најважно...

Ренци: ЕУ мора да ја менува политиката

Европа мора да се промени за да се ублажи порастот на антимигрантските ставови, изјави денеска италијанскиот премиер Матео Ренци. - Доколку не се промени насоката, европските институции ризикуваат да станат најдобар сојузник на француските политичари од крајната десница на Марин ле Пен и на нејзините истомисленици. Верувам дека дојде време европските институции да ја согледаат реалноста – истакна Ренци. Изјавата на Ренци...

Дебата за вклученоста на жените во политиката

„Жените и политиката: Вклученоста и влијанието на жените во политиката во Македонија“ е темата на работниот состанок во организација на Платформата за родова еднаквост и на Фондацијата „Фридрих Еберт“ што ќе се одржи денеска во Скопје во 10 часот во хотелот „Стоун Бриџ“. Целта на работниот состанок е да се дискутира за идентификување на главните бариери што влијаат врз учеството на...

За властите и зеленилото и безбедните улици се политика, а таа е само нивна

„Политика“ е кога се штити зеленило, кога се инсистира на безбедни улици, кога се бараат хигиена и реформи во образованието. А со политика и со собирање политички поени смеат да се занимаваат само претставниците на владејачката партија. Ова може да се заклучи од нивните изјави кога изминатава недела неколку граѓански иницијативи беа прогласени за „политика“ - како да е тоа непристоен...

Што школо ќе беше: За две недели 14 решенија за директор за „11 Октомври“!

Прославата на 60-годишнината од постоењето на општинското основно училиште „11 Октомври“ наместо со танц и со песни, како што беше предвидено, најверојатно ќе помине во тензија и во кавги. И покрај напорите на советот на родители да се стави крај на голготата низ која поминуваат повеќе од 600 ученици, 40 наставници и уште 30 вработени во другите служби на училиштето,...

Бериша: Федерализација на Македонија е единствена можност за решавање на меѓуетничката криза

Поранешниот претседател и премиер на Албанија, Сали Бериша тврди дека федерализацијата на Македонија е единствена можност за решавање на меѓуетничката криза. Бериша за весникот „Газета 55“ нагласува дека за да има еден стабилен мир во Македонија, потребно е да има една гарантирана висока регионална автономија од типот на меѓуетничките западни држави како што е федерацијата или пак конфедерацијата. „Во 1992 година...

ССК: Постигнатиот политички договор нема да влијае на бизнисот

Постигнатиот политички договор нема да има какво било влијание врз вработувањето или инвестициите во наредниот период. Ова денеска го изјави претседателот на ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК), Саша Огненовски. - Не би можеле да прогнозираме какво ќе биде влијанието на синоќа постигнатиот политички договор. Но, дологорочноста на неговата имплементација сметаме дека ќе ги ублажи влијанијата и нема да се почувствува...

Орбан: Лошата политика може да го зголеми бројот на мигрантите

Виктор Орбан, премиерот на Унгарија, изјавил дека лошата политика може да ја зголеми масовноста на миграцијата и токму од оваа причина тој одлучил да воведе цврста политика за заштита на границите. „Штитејќи ја Унгарија, ние ја штитиме Европската унија“, изјави Орбан во интервју за државното радио. Говорејќи за Грција, Орбан истакна дека во иста позиција би била и Унгарија доколку во...

Затишје пред бура во политичкиот живот во Македонија?

Бомби, протести, апсења, полициска акција во Куманово, оставки, митинзи, поставување кампови, лидерски средби, преговори во Брисел... Изминавите неколку недели беа полни со политички случувања. Сè се случуваше со огромна брзина и наеднаш запре и замре. Опозицискиот СДСМ ги стави на пауза „бомбите“. Граѓанското движење „Протестирам“ веќе неколку дена не одржува протести, туку состаноци на Школка во Градки парк. Преговорите во Брисел меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ...

Жешка понеделничка политичка агенда

Денеска денот е богат со политички настани. По вчерашниот протест на СДСМ пред Владата во Скопје, вечерва народен собир пред Собранието најави и ВМРО-ДПМНЕ. Еве ја денешната политичка агенда: 13 часот - Прес-конференција на граѓаните кои по митингот на СДСМ останаа да кампуваат пред Владата на Македонија; 13.30 часот - Лидерите на четирите најголеми партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, ќе ја...

Директорите на училиштата од Центар не биле на тајниот состанок во „Јосип Броз Тито“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска се сретна со директорите на седумте основни училиште од Центар. Директорите на состанокот негирале дека биле повикани и оти присуствувале на  каква било средба во гимназијата „Јосип Броз Тито“. Жерновски се надева дека политиката нема да се вмеша во образованието и дека најстрого ќе бидат казнети директорите што ќе ги затворат вратите на училиштата, како што тоа денеска...

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...