fbpx
Tag: политика

tag: политика

Gazeta serbe “Politika” e lidhi rrezikshëm “Reket” me marrëveshjen e Prespës

Gazeta më e vjetër ditore serbe “Politika” dje (21.08.2019) doli me një tekst të titulluar: “Reketi” hedh dritë të re në Marrëveshjen e Prespës (“Reket” baca novo svetlo na Prespanski sporazum), në të cilën bëhet konstrukt se Marrëveshja me Greqinë për zgjidhjen e kontestit për emrin është votuar me reketim, transmeton Meta.mk. Kjo gazetë me ndikim, duke i analizuar ngjarjet...

Stabilitet politik që të përfundoj kriza, dëshiroi Gruevski në urimin e vitit të ri

Edhe bota edhe ne në Maqedoni kaluam nëpër periudhë me turbulenca, por edhe krahas krizës politike mirë është që e ruajtëm stabilitetin ekonomik, tha lideri i VMRO DPMNE-së në urimin e tij për Vitin e Ri. “Secili prej Jush, në vitin e ri hyn me planet dhe problemet personale dhe familjare, me dëshira dhe sfida personale. Çdo individ i ka...

Çfarë do të thotë heshtja e këtillë në jetën politike në Maqedoni?

Bomba, protesta, arrestime, aksioni policor në Kumanovë, dorëheqje, mitingje, vendosje të kampeve, takime liderësh, negociata në Bruksel...javët e kaluar ishin plotë ngjarje politike. Çdo gjë ndodhi me shpejtësi të madhe dhe përnjëherë u ndërpre dhe u hesht. LSDM-ja opozitare vendosi që të bëj pauzë me “bombat”. Lëvizja civile “Protestoj” tanimë disa ditë nuk po organizon protesta, por takime tek Guaca në Parkun...

Sot dita përplot me ngjarje politike

Pas protestës së djeshme të LSDM-së para Qeverisë  në Shkup, sonte VMRO- DPNE-ja tubim popullor para Kuvendit, paralajmëroi. Ja si duket agjenda e sotme poltike. Ora 13:00 – Konferncë për shtyp e qytetarëve pas mitingut të LSDM-së mbetën nën tenda para Qeverissë së Maqedpnisë. Ora 13.30 –  Liderët e 4 partive më të mëdha, Nikola Gruevski, Zoran Zae, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, do...