fbpx
Таг: поликлиника

таг: поликлиника

Почна со работа нова поликлиника во Сарај, ќе опслужува 45.000 пациенти

Нова поликлиника денеска беше отворена во Сарај, која треба да опслужува околу 45.000 пациенти кои живеат во овој регион. Објектот го отвори министерот Фатмир Меџити, кој кажа дека ова е инвестиција која вреди 79 милиони денари, пари кои се обезбедени од Министерство за здравство. „Поликлиниката во Сарај ќе обезбедува здравствена заштита за граѓаните од Бојане, Матка, Копаница, Чајлане, Буковиќ, Кондово,...

Порталб: Иако градоначалникот Беџети вети, работите на поликлиниката Сарај не завршија во февруари

Иако градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, рече дека во февруари ќе завршат градежните работи на поликлиниката во оваа општина, тоа не се реализира. Според сликите од терен, работите во овој објект продолжуваат. Работите нема да завршат најмалку уште еден месец, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во јануари годинава Беџети изјави дека работите ќе завршат во февруари и потоа...

На шест огласи за издавање на ординации во Шуто Оризари не се пријавил ниту еден лекар, седмиот оглас е во тек

Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години почнувајќи од 2015 па сè до 2020 година, има распишано шест огласи за издавање на ординации по општа медицина за матични лекар. Оваа реакција на Министерство за здравство следува по денешниот протест на граѓаните на Шуто...

За две седмици завршен новиот монтажен објект на Пулмологија (галерија)

За помалку од две седмици е поставен новиот монтажен објект, кој ќе биде амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија, лоциран на просторот меѓу Институтот за патофизиологија и Институтот за ТБЦ, соопшти Министерството за здравство. Во новиот објект се наоѓаат четири амбуланти и кабинети со спирометрија, за дифузија и бодиплетизмографија, за бронхијална провокација, за гасни анализи во крвта, за...

Скопјанец дивеел пред Брза помош во Чаир оти не му се јавувале на телефон

Гневен на лекарот и на сестрата во единицата на Брза помош во поликлиника Чаир, кои не одговориле на телефонските повици, скопјанец вчера дошол пред вратата, удирал по неа, се заканувал на сестрата, а потоа го влечел докторот и му се заканувал дека ќе го убие ако нешто се случи на неговата внука. Е.С., заедно со неговиот брат, вчера ја донел внуката,...

Кандидатите за градоначалници ветуваат препород за Сарај

Со буџет на Општина Сарај од 20 милиони евра, кога би застанале на челото на општината, четворицата кандидати за градоналник на оваа општина, ветуваат дека ќе направат многу. Така кажаа на вчерашната дебата од дебатниот карван „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“. Башким Бакиу од Беса, Блерим Беџети од ДУИ, Екрем Алија од Алијанса...

Два нови дијагностички апарати во поликлиниката Бит-пазар

Нови современи доплер ехо-кардиограф и ОРЛ-стол од денеска функционираат во Здравствениот дом Скопје - поликлиника Бит-пазар. - Здравствениот дом во Скопје може да се нарече чувар на портите на терциерното здравство, имајќи предвид дека огромен број од услугите се даваат токму во неговите здравствени установи. Досега тука се дадени околу еден милион здравствени услуги, од кои најмалку 50 проценти се услуги дадени...

Ќе се отвори педијатриски пункт во поликлиниката „Јане Сандански“

Педијатриски пункт во Поликлиниката „Јане Сандански“ во населбата Аеродром ќе почне да работи на 9 јануари, истакна на денешната прес-конференција министерот за здравство, Никола Тодоров. Пунктот ќе работи секој ден и ќе бидат ангажирани околу 70 лекари педијатри и 70 медицински сестри. Според Тодоров, во текот на вечерните часови, како и за време на викендите, особено во недела, има поголем број пациенти...

Компјутерски томограф за поликлиниката „Јане Сандански“

Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје ќе добие апарат за компјутерска томографија, со кој значително ќе се подобри дијагностиката на секундарно ниво и оваа услуга ќе ја направи подостапна и побрза за граѓаните. Тендерот треба да биде распишан наредната недела, а се очекува да биде ставен во функција во средината на идната година. Во тек е и набавка на компјутерски...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...