fbpx

Ќе се отвори педијатриски пункт во поликлиниката „Јане Сандански“

-

Педијатриски пункт во Поликлиниката „Јане Сандански“ во населбата Аеродром ќе почне да работи на 9 јануари, истакна на денешната прес-конференција министерот за здравство, Никола Тодоров.

Пунктот ќе работи секој ден и ќе бидат ангажирани околу 70 лекари педијатри и 70 медицински сестри.

Според Тодоров, во текот на вечерните часови, како и за време на викендите, особено во недела, има поголем број пациенти педијатриски случаи на Клиниката за детски болести во Скопје и на Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...