fbpx

Два нови дијагностички апарати во поликлиниката Бит-пазар

-

Нови современи доплер ехо-кардиограф и ОРЛ-стол од денеска функционираат во Здравствениот дом Скопје – поликлиника Бит-пазар.

– Здравствениот дом во Скопје може да се нарече чувар на портите на терциерното здравство, имајќи предвид дека огромен број од услугите се даваат токму во неговите здравствени установи. Досега тука се дадени околу еден милион здравствени услуги, од кои најмалку 50 проценти се услуги дадени на специјалистичко консултативно ниво. Пациентот кога ќе дојде во здравствениот дом, во најголем број случаи, односно во повеќе од 90 проценти од случаите ја добива комплетно здравствената услуга тука – истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој денеска беше во посета на Здравствениот дом Скопје.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...