fbpx
Таг: подгорица

таг: подгорица

Во Црна Гора се одржуваат вонредни парламентарни избори

Во Црна Гора денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори и се избира нова влада која се очекува да спроведе економски реформи, да ја подобри инфраструктурата и да ја приближи членката на НАТО до членство во Европската унија, пишува Хина, повикувајќи се на Ројтерс. Ова ќе биде прво гласање по поразот на поранешниот лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило...

Бомба во Основниот суд во Подгорица – загина мажот што ја активирал

Во Основниот суд во Подгорица, главниот град на Црна Гора, денеска се случи тежок инцидент, во кој извесен 40-годишен Младен Булатовиќ, жител на Подгорица, активирал бомба. Тој загинал, а седум лица се повредени, јави Радиотелевизија Црна Гора. Инцидентот се случил во 11:35 часот. Бомбата била активирана во просторот меѓу двете врати во првиот влез во судот. Мотивите на Булатовиќ се...

Во Подгорица уапсени црногорски државјани осомничени дека работеле за руското разузнавање

Неколку државјани на Црна Гора се утрово уапсени во главниот град Подгорица под сомнеж дека работеле за разузнавачката служба на Русија, јавува црногорскиот весник „Вијести“ на својата веб-страница, повикувајќи се на повеќе извори. Според сознанијата на „Вијести“, акцијата ја водела Агенцијата за национална безбедност (АНБ), а била извршена по налог на Специјалното државно обвинителство. Според еден извор, еден од уапсените повеќе...

Во Подгорица тече хуманитарна акција за помош на граѓаните на Украина

Во центарот на Подгорица, главниот град на Црна Гора, веќе неколку дена е поставен шатор во кој се собира хуманитарна помош за граѓаните на Украина настрадани од руската инвазија. Хуманитарната акција започна од 2 март во организација на локалната самоуправа, од каде изјавиле дека се координираат и со дипломатскиот кор за тоа каква помош е најпотребна и каде да се...

Регионален индекс: Македонија со најотворени институции во регионот кој се затвора

Загрижува тенденцијата за паѓање на отвореноста во Црна Гора и во регионот, а македонската влада е најтранспарентната од владите во регионот, беше одбележано на конференцијата на тема „Отвореност на институциите на извршната власт во Црна Гора и регионот“, која се одржа во Подгорица. Конференцијата, по повод Меѓународниот ден за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен...

Пожари на потегот од Бар до Никшиќ, НАТО и ЕУ ќе испратат помош

Голем број шумски пожари ја зафатија Црна Гора, слично како во соседна Хрватска, а најголем проблем во моментот е пожарот на полуостровот Луштица кај Тиват, каде ако ветерот продолжи да дува, ќе го донесе огнот до куќите. НАТО вети помош за справувањето со пожарите и се очекува таа да стигне денеска. Црна Гора побара меѓународна помош вчера. Министерот за внатрешни работи, Мевлудин...

Пожари во Подгорица, пламенот висок десетици метри

Голем шумски пожар изби денеска попладне кај трговскиот центар „Делта“, во главниот град на Црна Гора, Подгорица, а пожарникарите се обидуваа да ги заштитат куќите од огнот, чии пламења достигнуваа и до неколку десетици метри во височина. Набргу голем пожар се прошири и кај Тутунскиот комбинат, а огнот се закануваше да зафати неколку куќи. Ситуацијата е критична и многу граѓани се вклучуваат...

Македонија, кодомаќин на средба со потпретседателот на САД

Македонија ќе биде кодомаќин на средбата на потпретседателот на САД, Мајк Пенс, со земјите членки на Јадранска повелба, која ќе се одржи на  2 август во Подгорица. Република Македонија која е претседавач на Јадранската повелба оваа година, заедно со Црна Гора е кодомаќин. Во Јадранската повелба членуваат Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина, а Србија, Косово и Словенија...

Петмина работници ја победија Црна Гора во Стразбур

Петмина поранешни вработени во некогашниот гигант на СФРЈ и потоа на СРЈ, производителот на градежни машини „Радоје Дакиќ“, по седум години чекање, го добија спорот против владата на Црна Гора што го поведоа во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, јавија црногорските медиуми. Сега црногорската влада мора да им исплати најдоцна за три месеци сума од 217.000 евра, колку...

Ќе се формираат заеднички истражни тимови во борба против криминалот во ЈИЕ

Формирање на заеднички истражни тимови во Југоисточна Европа во борба против криминалот, е тема на дводневната конференција на обвинителствата од земјите во регионот што се одржува во Подгорица, соопшти Регионалниот совет за соработка (РCC). - Загрижува фактот дека има меѓународни криминални групи, а нема заеднички истражни тимови. Поразително ако се знае дека меѓу криминалците постои поголема доверба, отколку меѓу оние...

По бурната ноќ со демонстрантите, мирно утро во Подгорица

Нередот во центарот на Подгорица по демонстрациите организирани од опозицискиот Демократски фронт, траеше до доцна во ноќта. Припадниците на специјалната антитерористичка единица ги растерувале демонстрантите и брутално се пресметувале со поединци и со групи, пренесува црногорскиот медиум „Вијести“. Во Подгорица утринава е мирно. Протестите кои почнале во 19 часот, по неколку часа се претвориле во судир на демонстрантите со полицијата, која...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...