fbpx
Таг: песна

таг: песна

Песна создадена со вештачка интелигенција за некои стана „хорор филм“

Нумерата „Heart on My Sleeve“, привидно од Drake (Дрејк) и The Weeknd (Викенд), двајца од најпопуларните музичари на денешницата, стана светски мегахит на социјалните медиуми, со милиони посети, и беше официјално емитувана на стриминг сервиси пред да се разјасни дека не станува збор за нивно дело, туку за песна целосна направена со модел на вештачка интелигенција што ги имитира...

Во Латвија демонстранти не биле приведени оти пееле песна, туку зошто одбивале да се разотидат од протест

Прес Јунајтед објавува дека Латвија отстранила советски споменик, по што 14 луѓе биле уапсени во Рига. Според медиумските извештаи, летонската полиција ги уапсила лицата кои протестирале против отстранувањето на споменикот. Локалните власти посочиле дека од неколку десетици луѓе кои се појавиле на местото, 14 биле уапсени затоа што не ја почитувале полициската наредба да се разотидат, а не затоа...

„Бегаме“ – нова песна на Дани Димитровска и Пијан Славеј

„Бегаме“ е новата песна на Дани Димитровска во соработка со Бранислав Николов од групата Фолтин, или познат како Пијан Славеј. Музиката и текстот се на Весна Малинова, а потписник на аранжманот е Јордан Манов кој е продуцент на ова дело. „Бегаме е одраз на човековата површност во модерниов колектив; отуѓеност, раздвоеност во суперлатив... страв од одговорност и посветеност како начин на функционирање...“,...

Бендот Вселенаутика дебитираше со првиот сингл „Ива“

Домашната музичка сцена се збогати со уште еден бенд. Со песната „Ива“ вчера дебитираше бендот Вселенаутика. Нивните нови обожаватели велат дека песната е уникатен спој од повеќе стилови како носталгичноста на Џони Кеш, ги буди мемориите од готик-рок звуците на Кјур, а не исостанува ниту вештото експериментирање со рок-металот, всушност, претставува поетски надреализам што вознесува, како во внатрешните емоции,...

„Hearts so Cold“ нов сингл на Борис Цветановски

„Hearts so Cold“ е новиот сингл на македонскиот музичар Борис Цветановски, со сценско име Ris Flower. Песната од 22 ноември е достапна за преглед на видео платформата YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=K56GJKP9rYY Цветановски е автор на музиката и текстот, на кои соработуваше со Павле Василјевиќ. „Hearts so Cold“ е снимена во „Studio Ari“ во Истанбул. Аранжманот и продукцијата за песната се на Мустафа Чанбазлар,...

„Пустелија“ – соработка на Љубојна и Дулелуд (Dulelud)

Македонскиот етно состав Љубојна и продуцентот Дулелуд (Dulelud) го претставија својот прв заеднички проект, песната „Пустелија“. Песната е микс на електронска музика и препознатливиот етно и светски музички стил кој Љубојна го практикува од своите почетоци. Промоцијата на видеото се одржа на 16 ноември 2021 година. Вокалот во „Пустелија“ е на Вера Милошевска, а музиката е соработка на Оливер Јосифовски...

„Јавачи“ е новиот сингл на младата скопска пејачка Андреа

Љубителите на музиката на Андреа (Andrea) по подолго време повторно може да преслушаат песна на која Андреа пее на македонски јазик. Новата песна „Јавачи“ жанровски малку се разликува од она што сме навикнале да го слушаме од Андреа и има доза на ведрина. Звукот е спој на трап и RnB и ќе биде ново искуство за нејзините фанови. Песната е...

Претставена насловната песна за македонската серија BlackOps – „Can’t Kill a Dead Man Twice“ од David Mukka

Љубителите на рок музиката овој викенд имаа можност да ја преслужаат „Can't Kill a Dead Man Twice“. Промоцијата на видеото на песната беше на 7 ноември на YouTube. Песната е во изведба на Давид Димовски (Mukka). Воедно, тој е и авторот на музиката и текстот. Аудио продукцијата, аранжманот и аудиомиксот се на Иван Петровски, кој ги отсвири и гитарите. Тонски...

„Крв да ни се стори“ е нова песна на Каролина, Пијан Славеј и Дуке Бојаџиев

Каролина Гочева, Бранислав Николов и Дуке Бојаџиев ја претставија својата нова песна „Крв да ни се стори“. Песната е објавена и достапна за преслушување на YouTube. Музиката и текстот се на Бранислав Николов, аранжманот и продукцијата се на Дуке Бојаџиев. Песната е снимена во Студио Скопје на Дуке Бојаџиев и во студиото Алшар на Ивица Јанкуловски. Како инструменталисти во реализација на...

„Nightscape“ – амбиентално џез патешествие на Глигор Кондовски и Владан Дробицки

Тетовскиот уметник Глигор Кондовски и џез инструменталистот и музичкиот продуцент Владан Дробицки го претставија својот нов албум „Nightscape“. Албумот е издаден на 24 октомври, а како издавач се јавува PMG JAZZ. „Nightscape“ е составен од пет инструментални композиции што може да се вбројат во амбиентална џез музика. Имињата на композициите се: „A First moment“, „Attain“, „Inviolable“, „Night walk“ и „Starlight“....

Нов спот за песната „The Arsonist (Single Remix)“ од Blackstate

На 22 октомври Blackstate ја претстави новата верзија на песната „The Arsonist“. Станува збор за едно суптилно адаптирање на оригиналот за потребите на објава на песната како сингл со видео илустрација (видео спот). Ремиксот се вика „The Arsonist (Single Remix)“. Оригиналната песна „The Arsonist“ е нумера која е дел од изданието (ЕР) кое излезе на почетокот на минатата година и...

Прв сингл на битолскиот состав Код 369 (Code 369)

Битолската музичка група Код 369 (Code 369) на 20 октомври 2021 година ја претстави својата нова песна „Остани до крај“. Песната е интересен спој на повеќе жанрови, лесен за слушање, па затоа го сместуваме и во групата на популарната музика за поширокиот слушачки аудиториум. https://www.youtube.com/watch?v=vqSjmH3gz6M Музичкиот стил на Код 369 е специфичен и не е едноставно да се смести во некој...

„Wild Eyes“ инструментален метал сингл од Зоран Стефаноски

Мулти-талентираниот инструменталист Зоран Стефаноски го претстави својот нов сингл „Wild Eyes“. Онлајн промоцијата на песната беше на 10 октомври на платформата за споделување на видео YouTube. Песната е со карактеристичниот звук на Стефаноски и без сомневање ќе им се допадне на сите љубители на инструментална хард-рок и метал музика. https://www.youtube.com/watch?v=zLMNJIOAWWg Ова е шестиот самостоен сингл на Зоран Стефаноски. Песната е напишана...

Агни Авшар го претстави својот прв сингл „Сознавам“

Mладата македонска пејачка Агни Авшар преку социјалните мрежи го претстави својот дебитантски сингл. „Сознавам“ е одлична песна, а вокалот на Агни Авшар ќе им се допадне и на најпребирливите критичари.  https://www.youtube.com/watch?v=E1LUBUyPfNo&t=1s Покрај вокалните способности, Автор на музиката и аранжманот е Николче Мицевски, тој заедно со Дејан Момироски е задолжен и за аудио продукцијата на изданието. Автори на текстот се Бети Јанковиќ и Рената Кралевска. Сепак, и покрај квалитетот на музиката, аранжманот и...

„Намера“ e деби сингл на скопскиот бенд „Манас“ кој вреди да се преслуша

Скопскиот рок состав Манас (Manas) го претстави својот прв сингл „Намера“. Промоцијата беше на 10 октомври 2021 г., и како и кај повеќето помлади бендови, промоцијата се одвиваше онлајн. Овој сингл може да го преслушате на сите популарни платформи вклучително и Deezer, Spotify, Apple Music и се разбира YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=ulZqtw5bHOo „Намера“ е деби сингл на Михајло Вуковиќ, вокал на Manas; Дарко...

„Сега или никогаш“ е новиот сингл на скопскиот поп-рок бенд Fiction

Скопскиот поп-рок бенд Fiction го претстави својот нов сингл „Сега или никогаш“. Песната имаше концертна промоција на 2 октомври 2021, во склоп на фестивалот Андерфест 3 (Underfest 3) во просторот „Јавна соба“. Покрај ова, еден ден подоцна, на 3 октомври песната доби и супер интересен видео запис. FICTION - Sega ili Nikogash  https://www.youtube.com/watch?v=Wf8b5cPwI-0 „Сега или никогаш“ е одлична песна која лесно „влегува“...

„Проблем“ е називот на новиот сингл на пејачот Пајак

На 3-ти октомври младиот пејач со сценско име Пајак го претстави својот нов сингл. Насловот на песната е „Проблем“, а стилски е најблиску до поп-балада. Синглот „Проблем“ го издаде издавачката куќа Urban Records со која Христијан Настески соработува повеќе од една година. Промоцијата на помладите автори обично се случува на платформите за преслушување и преземање музика, па така е...

ДНК носталгични со новиот сингл „Сите патишта“

Новиот сингл на скопското дуо ДНК „Сите патишта“ е носталгично патување во минатото, кон локалните заедници, односно градските маала. Песната е објавена на 27 септември, а промоцијата помина на социјалните мрежи. https://www.youtube.com/watch?v=RPTzDBjDS1A „Сите патишта“ е лесно певлива песна, по кои ДНК се препознатливи од своите почетоци. Песните на ДНК се авторски, а тоа е случај и со овој сингл. Текстот е...

Yon Idy си ја отвори душaта со My Fire (видео)

По кратка пауза во 2021, Yon Idy се враќа со најновиот сингл My Fire кој го истражува сомнежот што секој од нас го носи во себе додека ги следиме сопствените страсти. Дел од песната вели: Here's a song I'll write for my own One that cries out but keeps me warm and keeps my Fires burning around my soul. Еве песна која...

Александар Тодороски – победник на Макфест 36

Александар Тодороски е победник на 36-тото издание на фестивалот за забавна музика Макфест. „Под исто небо“ ја отпеа Александар Тодороски, кој во финалната вечер влезе како еден од петтемина победници на дебитанската вечер. https://www.youtube.com/watch?v=vcI0lhG2Mas Фестивалот се одржа на 17-ти и 18-ти септември, а песната имаше своевидно претставување на првата вечер на фестивалот. Музиката и текстот на песната се на Ристо Самарџиев, а...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...