fbpx
Таг: Основен суд Тетово

таг: Основен суд Тетово

По пишувањето на Порталб за поплаките на новинарите, тетовскиот суд го стави во функција озвучувањето

Во Основниот суд во Тетово во функција беа пуштени звучниците и микрофоните, со цел новинарите подобро да ги слушаат говорниците на судските рочишта кои се од јавен интерес. Ова беше направено откако Порталб.мк пишуваше за овој проблем, а и откако тетовските новинари се жалеа поради недостиг на соодветно озвучување во салата и потешкотиите да се разбере тоа што го...

Две условни казни и една ослободителна пресуда за пожарот во тетовската модуларна болница

Поранешниот директор на тетовската болница Флорим Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми добија условни казни од една и пол година за пожарот во модуларната болница во Тетово, во кој животот го загубија 14 лица во септември 2021 година. Двајцата нема да лежат во затвор, доколку не сторат ново кривично дело во наредните три години, пресуди судијата...

Заврши судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово, в понеделник се објавува пресудата

Во тетовскиот суд денеска се одржаа завршните зборови за пожарот во модуларната болница во Тетово каде животот го загубија 14 лица. Со ова, судењето заврши, а во понеделник на 5 јуни, во 12 часот ќе биде објавена пресудата за случајот, пишува Порталб.мк. Од обвинителството изјавија дека според изведените докази и сведочења, обвинетите ги извршиле делата за кои се товарат и...

Судот во Тетово „без звук“, се жалат новинарите

Во Основниот суд во Тетово новинарите се жалат дека на судските рочишта не ги слушаат добро говорниците бидејќи нема функционална опрема за озвучување со звучници. Ова претставува проблем за нив за нив бидејќи кога следат рочишта од јавен интерес, честопати не може целосно да се разбере тоа што се зборува на рочиштето. Новинарите бараат ова да се среди, пишува...

Затвор од 15 месеци за тетовскиот анестезиолог кој сподели видео на ТикТок

Со 15 месеци затворска казна е казнет анестезиологот Ваљтон Дервиши од одделението за гинекологија во тетовската болница, кој во живо сподели видео на ТикТок на кое можеа да се видат пациенти и медицински персонал. Одлуката беше донесена по денешното рочиште во Основниот суд во Тетово. Тој го призна извршеното дело и за истото се извини, пишува Порталб.мк. Одлуката за казнување...

Привршува судењето за пожарот во тетовската модуларна болница, следуваат завршни зборови

Во Основниот суд Тетово денеска заврши доказната постапка за пожарот во модуларната болница во Тетово, во кој на 8 септември 2021 година животот го загубија 14 лица, а десетина беа повредени. Следното рочиште е закажано за 25 април, кога ќе има завршни зборови на обвинителството и на одбраната, по што се очекува да биде донесена и пресудата. На денешното рочиште сведочеа...

Уште две рочишта до пресуда за пожарот во тетовската модуларна болница

Уште две рочишта треба да се одржат за да се донесе пресуда во судскиот процес за пожарот во модуларната болница во Тетово. Ова беше истакнато денеска од страна на судот по завршувањето на десеттото рочиште, каде сведочеа четирворица сведоци - двајца експерти од Електротехничкиот факултет во Скопје и две медицински сестри, пишува Порталб.мк. Експертот Влатко Стоилков истакна дека анализирале дали...

Судењето за пожарот во тетовскиот ковид центар продолжи со изнесување на писмените докази

Во Основниот суд во Тетово денеска продолжи главната расправа на судењето на обвинетите лица за пожарот што лани го зафати тетовскиот ковид-центар, во кој животот го загубија 14 лица. Јавниот обвинител од Тетово денеска ги презентираше насловите на писмените докази во врска со овој случај. Откако обвинителот заврши со презентирањето на писмените докази, одбраната на обвинетите лица Флорин Бесими, Артан...

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово закажано за 6 септември

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово, кој се случи пред речиси една година и во кој загинаа 14 лица, е закажано за 6 септември 2022 година во 10 часот кај судијата Јордан Велковски, објави Основен суд Тетово на веб-страната во календарот на судења. Судењето е закажано откако на 16 август предметот за модуларната болница согласно Информацискиот систем за...

Порталб: Касами ги оневозможи велосипедските патеки во Тетово, судот вели предметот е во постапка

Вчера во Тетово почна отстранувањето на заштитните столбови на велосипедските патеки. Тетовскиот градоначалник Билал Касами рече дека за велосипедската патека има судски спор, поточно судски процес против поранешната градоначалничка Теута Арифи, бидејќи е реализирана спротивно на законот. Касами рече дека има судска одлука за отстранување на овие патеки, додека од Основниот суд Тетово рекоа дека постапката за овој предмет...

Во Полог три години нема укажувачи, ниту барања за транспарентност на институциите

Во полошкиот регион три години немало ниедна пријава од укажувачи, а речиси воопшто не се користат ниту можностите за слободен пристап до информации од јавен карактер, ни правото да се поднесе претставка или предлог до институција. Ова се заклучоците од извештајот од мониторингот на примената на Законот за заштита на укажувачите, Законот за слободен пристап до информации од јавен...

Лажна дојава за бомба во Основен суд Тетово ги вознемири тетовци

Лажна дојава за бомба денеска ги вознемири вработените во Основен суд Тетово. Дојавата била пренесена преку писмо со назнака „ОВК“, оставена на подот од една адвокатска канцеларија, лоцирана на само неколку метри од зградата на судот. „На 13 април ќе се бомбардира судот во Тетово, големa количинa експлозија има внатре, доста игравте со народот, соопштение ОВК“, гласела пораката напишана на...

Гинекологот од Тетово не се чувствува виновен за смртта на родилката Виолета Кировска

Лекарот гинеколог Казимир Копривњак, кого Основното јавно обвинителство Тетово го товари за тешки дела против здравјето на луѓето, на денешното прво судско рочиште изјави дека не се чувствува виновен за смртта на 33-годишната Виолета Кировска. Според обвинителниот акт, Копривњак на 19 август минатата година при породувањето на Кировска не ги презел сите превентивни мерки, поради што пациентката починала. Јавниот обвинител Зулќуфли...

Обвинение за тетовски гинеколог поради смрт на родилка

Основното јавно обвинителство Тетово поднело обвинение против лекар гинеколог од Клиничкиот центар во Тетово, кој се товари за смртта на родилка, која починала при породување поради ненавремена медицинска интервенција. Тетовското обвинителство, покрај обвинението, до Основниот суд Тетово доставило и предлог на лекарот да му биде изречена и споредна казна, забрана за вршење професија. „Во август минатата година, при вршење царски рез...

(ИНТЕРВЈУ) Зоран Милошевски: Целта на научната фантастика е да даде едно поинакво гледиште на работите

Зоран Милошевски е македонски автор на научно-фантастични романи, вклучително серијалот „Последна граница“, кои го сочинуваат четири веќе издадени дела, а Милошевски моментално работи на петтиот и последен дел. Тој е...