fbpx
Таг: облаци

таг: облаци

Времето облачно со дожд и повремено засилен ветер

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во вечерните и ноќните часови. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер (со брзина и над 60 км/час), кој особено ќе биде изразен долж Повардарието, како и на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде во интервал од 15 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде облачно, а попладне...

Сончево време со мала облачност и температура до 23 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, поголема на северозапад. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 5 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до 21 Целзиусови степени. Утре облачноста ќе се зголеми, а дневната температура...

Претежно облачно време со локален дожд, температурата до 15 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно и постудено, со локални врнежи од дожд, особено во југоисточните делови. Ќе дува умерен северен ветер. Дневните температури ќе се искачат до најмногу 15 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува слично време, со слаби врнежи од дожд и умерен северен ветер.  Дневната температура ќе достигне до 14 Целзиусови степени.

Сончево со мала облачност и температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Попладне облачноста ќе се зголеми. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Утринската температура се движеше од 0 до 7 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 16 до...

Претежно облачно време денеска

Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движи од 3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 10 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време. Утринската температура се спушти до 6 Целзиусови степени, а дневната ќе...

Времето претежно облачно со дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни претпладнево во јужните и источните делови. Врнежите кон крајот на денот ќе престануваат на истокот. Ќе дува засилен северен ветер особено долж Повардарието, кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. Температурата, според УХМР, денеска ќе достигне до 19 Целзиусови степени. Утре и в недела времето ќе биде...

Времето ќе биде променливо облачно

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен дожд на крајниот исток. Минималната температура се движи во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а максималната ќе изнесува од 20 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Температурата ќе се искачи до 24 Целзиусови степени.

Сончево и топло, со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движеше од 13 до 22 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 25 и 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, времето ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура...

Умерено облачно и топло време денеска

Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со умерен ветер од западен и југозападен правец и релативно високи температури. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, претежно во планинските подрачја. Дневната температура ќе достигне од 18 до релативно високи 27 Целзиусови степени. Во Скопје сончево време, со умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се...

Облачно време со дожд, на места ќе има и грмежи

Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни. Тоа особено се однесува на западните делови на земјава, а таму покрај пороен дожд на места ќе има и грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 19 Целзиусови степени. За утре метеоролозите најавуваат претежно облачно времен, со врнежи од дожд....

Денеска сончево, од утре настапува значително заладување

Денеска времето ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец. Утринската температура се движеше од 0 до 8 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 19 до 26 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се движи...

Променливо облачно со повремен дожд, на места пороен

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од -1 до 7 Целзиусови степени, а максималната температура од 12 до 20 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд, попладне проследено со ретки грмежи. Ќе дува слаб...

Облачно и ветровито време со повремен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повеќе облачност во западните делови каде што ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од осум до 18 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до повремено...

Сончево време со јужен ветер и температура до 17 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура се движеше од -4 до 0 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 9 и 17 степени. Во Скопје, слично време, сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура се спушти до -3 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 16 степени. До четврток ќе се задржи претежно сончево...

Времето променливо облачно, температурата до 10 степени

Во Македонија претпладне времето ќе биде сончево со мала облачност, а околу пладне и попладне облачноста ќе се зголемува па ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, особено изразен долж Повардарието. Температурата ќе се движи од -1 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно време со температура од -2 до 7 Целзиусови...

Претпладнево сончево со умерена облачност, попладне пороен дожд

Претпладне во Македонија времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, преку денот со засилен јужен ветер особено во западните делови, каде ќе достигнува брзина и до 80км/час. Во попладневните часови облачноста ќе се зголеми и од запад ќе започнат врнежи од дожд, кои на места ќе бидат и поројни. Преку ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе...

Променливо облачно и топло време денеска, од утре заладување

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, во источните делови со подолги сончеви периоди, а во западните ќе има зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16 Целзиусови степени, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје, времето ќе биде умерено облачно, со слаб до умерен...

Сончев ден со мала облачност денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Претпладне по одделни котлини ќе има услови за појава на магла, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Дневната температура ќе се движи од 4 до 12 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде слично, сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Денеска студено и ветровито, со снег на планините

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, студено и ветровито, со повремени врнежи од снег на планините со слаб до умерен интензитет. Ќе дува засилен северен ветер што ќе услови значителен пад на температурата. Дневната температура ќе се движи од 2 до 9 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд, а температурата во текот на денот...

Променливо облачно со дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, а претпладнево и во вечерните часови со повремени врнежи од дожд, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Ќе дува умерен ветер од југозападен и југоисточен правец. Максималните температури ќе се движат од 10 до 16 Целзиусови степени. Синоптичарите за утре најавуваат облачно време со повремени врнежи од дожд, додека до среда следува спуштање...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...