fbpx
Таг: недела

таг: недела

Бектеши: Tрговците во туристичките места ќе работат во недела и на празници, двојна дневница за работниците

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во недела и празници на сите трговци на мало и на големо во туристичките места, утврдени со Законот за туристичка дејност, кажа Министерот за економија Крешник Бектеши при денешната посета на охридско-струшкиот регион. Министерот Бектеши при обиколката на Охридската чаршија каде...

Вистиномер: Не е точно дека Левица не гласаше за недела неработен ден

Во продолжение пренесуваме текст на „Вистиномер“ кој ја анализира вистинитоста на изјавата на пратеничка од СДСМ во однос на гласањето за прогласување на недела за ден на неделен одмор: На 20.12.2021 Собранието со 62 гласа „за“ и ниту еден против го усвои Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи со кои недела станува ден на неделен одмор....

Шахпаска: Со Законот за недела неработен ден ги унапредуваме правата на работниците

Министерката за труд и социјална политика во денешното интервју за Утрински брифинг оцени дека со новото законско решение кое предвидува недела да биде ден за неделен одмор се унапредуваат работничките права, што е предуслов за мотивиран работник. Инаку, на вчерашната седница на Собранието, Законот за работни односи беше изгласан со 62 гласа „ЗА“ и еден против. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ...

Владата предлага од 1 октомври неделата да биде неработен ден

Од 1 октомври годинава, неделата да биде неработен ден, предлага Владата. Измените на Законот за работни односи и на Законот за трговски друштва, што Владата ги усвои на денешната седница, се донесени во договор со работодавачите и синдикатите, објасни на денешната прес конференција премиерот Зоран Заев. Останува тие да бидат изгласани во Собранието. „Неделата станува неработен ден, ден на одмор....

Грција на работ на седиштето, договор сè уште нема

Во клима на голема вознемиреност и незивесност, во Грција се исчекува следната партија од тензичните разговори меѓу премиерот Алексис Ципрас и европските кредитори. Недела е крајниот рок за завршување на преговорите меѓу Атина и Брисел. Ќе донесе ли викендот конечно договор или Грција ќе се соочи со банкрот? Оптимизмот што владееше на почетокот од неделата за можен поволен договор, полека избледнува...

Неделата на ЦЕФТА отворена во „Холидеј ин“

Денеска, во 9.30 часот, во хотел „Холидеј ин“, министерот за економија Беким Незири ја отвори неделата на ЦЕФТА 2014, која ќе почне со повеќе работни сесии, дискусии и со размена на искуства од примената на договорот ЦЕФТА, за подобрување на севкупната економска соработка во регионот. Програмата на неделата на ЦЕФТА е фокусирана на клучните приоритети на претседателството на Република Македонија со...

Нов леб од „Жито лукс“, кој трае една недела

Компанијата „Жито лукс“ произведе нов бел леб на парчиња со свежина и со вкус кои траат и до една недела. Продолжената свежина, вели продукт-менаџерката на компанијата, Даница Ническа, е добиена со иновативниот метод на пакување и на пастеризација, која се состои од две фази на печење преку кои лебот го задржува вкусот, квалитетот на составот и сите хранливи состојки во...

Претпладне дожд, попладне суво

Денеска претпладне во Македонија ќе биде претежно облачно, а во раните утрински часови сè уште ќе има врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе престанат. Температурата ќе се движи од 13 до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината се очекува слично време со температура до 17 степени.

Лажна наградна игра: ИКЕА нема да ви даде гарнитура ако напишете во кој месец сте родени

Брендот ИКЕА во случајов е злоупотребен со цел промоција на лажна фан страница на Фејсбук, преку техника со која се сака да се промовира оваа страница односно да се...