fbpx
Таг: #Nedarticlemkd

таг: #Nedarticlemkd

Вистиномер: Владата предводена од СДСМ не го затвори „Југохром“

Комбинатот „Југохром“ се затвори во ноември 2016 година  поради непочитување на крајниот рок за поставување филтри на оџаците, кој истече на 31 октомври 2016 година.Тогаш со централната власт не раководеше СДСМ, туку пржинската влада на чело со техничкиот премиер Емил Димитриев од ВМРО ДПМНЕ, партија од која доаѓа  градоначалникот на Општина Јегуновце, Димитар Костадиновски. СДСМ ја презеде власта дури...

Вистиномер: Патот кон ЕУ затрупан со опструкции од соседите, но и со неспроведени реформи

Граѓаните како најголем виновник за застојот во процесот на пристапување на Северна Македонија кон Европската Унија ги посочуваат опструкциите од соседните земји кои се членки на ЕУ, но има и такви кои сметаат дека државата не направила доволно во реформскиот процес. Ова доведува до пораст на поддршката за Евроазиска унија предводена од Русија, покажуваат двете истражувања изработени од страна...

Вистиномер: Граѓаните кај Народниот правобранител најмногу се жалат на судството и работните односи

Канцеларијата на Народниот правобранител, во последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Република Северна Македонија е посочена како централно тело за унапредување и заштита на човековите права. Оваа институција за време на пандемијата издаде специјални извештаи и препораки за образованието преку интернет, за правата на децата и лицата со попреченост како и за лицата во старателски институции. Извештајот,...

Вистиномер: Кој го кочи давањето информации од јавен карактер?

Од Агенцијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, велат дека Законот не дозволува да се казнуваат службениците кои кријат информации од јавен карактер. Оттаму нагласуваат дека заради законските ограничувања може да ги казнува само назначените лица за посредување при остварување на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, но не и...

Вистиномер: Пендаровски со потпишување на указот за Фрчкоски не го прекрши Законот за надворешни работи

Од Законот за надворешни работи јасно произлегува дека Собранието, вклучително и неговите работни тела како што е Комисијата за надворешна политика, нема никаква одлучувачка улога во поглед на именувањето на амбасадори на земјата во странство, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: На 02.03.2022 година претседателот Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен...

Вистиномер: Комисија за заштита од дискриминација – многу работа, малку пари и лоши услови за работа

Потребата за формирање Комисија за спречување и заштита од дискриминација со години наназад беше посочувана како неопходност во извештаите на Европската комисија за напредокот на Република Северна Македонија како дел од поглавјето 23. Членовите на комисијата беа избрани лани во јануари, но тие се жалат дека немаат доволно буџет,  институциите не ја препознаат потребата од нивна независност, а и...

Контраспин: Градоначалникот Димитриевски нема „нулта одговорност“ за иселувањето на младите кумановци

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, не може да ги обвинува политичките елити и несредениот систем за миграцијата на населението, изземајќи се себеси од одговорност, иако со години наназад е дел од тие политички кругови и од власта. Впрочем и негова обврска како градоначалник, без разлика дали е партиски или независен кандидат, е да создаде услови за вработување на професионални...

Контраспин: За мобилните телефони на прaтениците, сепак ќе се брцне во џебот на граѓаните

Средствата коишто Собранието ги троши за сите свои потреби, ги покрива буџетот на државата којшто се полни од даноците кои ги плаќаат граѓаните. Службените телефони на пратениците и на собраниската служба, но и сите нивни месечни плати и останати примања, се покриваат со јавни финансии кои ги обезбедуваат граѓаните, пишува „Вистиномер“ во новиот Контраспин. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Претседателот на Собранието...

Вистиномер: Во судовите нема технички услови за целосна примена на Законот за употреба на јазиците

Една судска сала во Основниот суд Тетово е опремена само со една кабина и има минимум технички услови за симултан превод за време на судските рочишта. Останатите сали ја немаат потребната опрема, со која може на вистински и професионален начин да се примени новиот Закон за употреба на јазиците, кој предвидува широка употреба на албанскиот јазик во сите судски...

Контраспин: Пензиите не треба да бидат ничија пропагандна желботека, па и на ВМРО-ДПМНЕ

Дали, од кога и колку може да бидат зголемени пензиите, за кои категории пензионери, според кое законско решение и како при сето тоа да се одржи фискална стабилност, а во исто време и стабилноста на самиот Фонд за редовна исплата на обврските кон пензионерите, потребна е сериозна анализа, јавна расправа, консултации, а не гола пропагандна реторика и спинување од...

Вистиномер: Партиите ги кријат своите финансии, ЕК апелира на зголемена транспарентност

Транспарентноста на финансирањето на политичките партии е поразителна, покажува посебниот Извештај за утврдените злоупотреби во финансирањето на изборната кампања за локалните избори 2021 на Антикорупциската комисија, кој неодамна беше презентиран на јавна седница на ДКСК, а сега се наоѓа во собраниска процедура. Антикорупционерите отвориле 54 предмети, од кои три се од приговори, шест по сопствена иницијатива и останатите се...

Контраспин: Не постои единствен систем по кој ќе се мери продуктивноста во јавниот сектор

Принципиелниот став на Ковачевски за врзување на продуктивноста на трудот со растот на платите кај администрацијата или вработените во јавниот сектор е своевиден спин, бидејќи се потребни години за изградба на солиден систем на оценување на продуктивноста и тоа прашање во моментов не може да се врзува со зголемувањето на платите на вработените во јавниот сектор, стои во Контраспинот...

Вистиномер: Ситни чекори на македонскиот пат од „хибриден режим“ до „нецелосна демократија“

Лондонската компанија Economist Intelligence Unit (ЕИУ – Единица за деловно разузнување) го објави Индексот на демократијата за 2021 година, каде според пет категории, се рангира степенот на демократија во 165 независни држави и две територии. Ова го опфаќа речиси целото население на светот и огромното мнозинство од државите во светот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Контраспин: Струја снема во цело Скопје, не само во зградата на Филхармонија додека говорел Мицкоски

Тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека власта намерно ја исклучила струјата во објектот на Филхармонија додека Мицкоски давал отчет, а со цел да го замолчи, во најмала рака делува смешно. На 13 февруари попладнето снема струја не само во објектот на  Филхармонија, туку речиси во цело Скопје, но и во делови од Велес и во некои населени места во Овче Поле....

Граѓаните мора лично во судот да однесат доказ за платен судски паушал, но треба да си побараат и заверка

Граѓаните се прашуваат дали е законски тие да мора да одат во судот и лично да ја доставуваат уплатата за судски паушал за сторен прекршок. Адвокатот Ѓорѓи Поп Кочев за „Вистиномер“ дека ваквата обврска, граѓанинот лично да ја однесе уплатницата, е законска, бидејќи нема како поинаку странката да докаже дека платила. Проблемот, вели Поп Кочев е во тоа што судовите...

Вистиномер: Има евидентирани починати лица од ковид кои примиле бустер доза, а имале коморбидитети

Изјавата на министерот за здравство Беким Сали дека нема евидентирано починати лица со примена трета доза вакцина кои имале коморбидитети, е спротивна на изјавите на претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски и нејзиниот портпарол Злате Мехмедовиќ. Тие информираа дека во анализата на ИЈЗ – спроведена во периодот од 1 до 31 јануари, се евидентирани 6 починати лица кои...

Контраспин: Невозможно е за 100 дена да се реализираат проектите со кои се пофали ВМРО-ДПМНЕ

Според визуелниот приказ на ВМРО-ДПМНЕ, направен е обид да се протурка манипулација дека во период од 100 дена, градоначалниците од партијата реализирале 1.090 проекти. Станува збор за извртување на вистината и манипулација со јавноста, со оглед на тоа што по ниту една основа не е можно во рок од три месеци да бидат реализирани проекти, (како на пример 33...

Вистиномер: Од „No name“ компјутери до онлајн-судење

Ако детално се погледне  Функционалната анализа на основните судови во РСМ претставена во ноември 2021 година, а со цел да се стекне вистинската слика со ИТ – опрема во судството, може да се сретнат и бизарни податоци кога се набројува постојната опрема во судовите, се наведува се вели во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството под наслов: „На правосудството му е потребна...

Вистиномер: Полошките општини започнаа да го носат комуналниот смет во депонијата Русино

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ за ветување на тетовскиот градоначалник Биљал Касами:   Ветување – Оптимални услови веќе се создадени за депонирање на отпад во Русино. Имаше административни проблеми во делот на општините, кои треба да платат побарувања кон претпријатието. Ние најдовме законска можност иако имаме блокирана сметка да ја платиме обврската. Се надеваме дека за една недела ќе...

Образованието во РСМ наместо напредок бележи назадување, забелешки има и од ЕУ

Северна Македонија има постигнато ограничен напредок во областа на образованието, земјата ги нема спроведено повеќето препораки на Европската комисија до 2020 година. Додека од Министерството за образование и наука (МОН) велат дека иницирале многу реформи, експертите предупредуваат дека образованието кај нас е запоставено многу. Потребни се итни реформи во основното образование, треба многу да се работи на условите во...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...