fbpx
Таг: напад на новинар

таг: напад на новинар

МВР го приведе напаѓачот на екипата на Ал Џазира, осуди за нападот од АВМУ и СЕММ

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека го привела лицето што ја нападна новинарската екипа на Ал Џазира за време на вчерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ. Од МВР велат дека новинарката Милка Смилевска пријавила дека на улица „Македонија“ каде се одвивал протест, а таа била работно ангажирана како новинар, додека разговарала со едно од лицата кои учествувале на протестот, дошол...

На вчерашниот протест во Скопје нападната екипа на Ал Џазира, осуди од ЗНМ и од ССНМ

Новинарката Милка Смилевска и снимателот Јорде Ангеловиќ на вчерашниот протест што го организираше ВМРО-ДПМНЕ биле нападнати и попречени во вршењето на своите професионални новинарски задачи. Додека снимале изјава за протестот со соговорник, напаѓачот најпрво ја прашал новинарката Смилевска дали е од Ал Џазира, по што ѝ го бутнал микрофонот. „Полицијата го приведе и ќе му поднесе пријава. Јас нема да...

ССНМ, ЗНМ и ААВМУ најостро го осудија нападот врз Златев и бараат брзо расчистување на случајот

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) најостро го осудија физичкиот напад врз новинарот Љупче Златев што се случил вчеравечер во еден скопски локал. Според Златев, тој бил физички нападнат од лице, подоцна идентификувано од нападнатиот, кое се обидело да го исфрли од локалот...

Синдикатот на новинари и Советот за етика во медиумите ги осудуваат онлајн нападите врз новинарката Бурнс

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите најостро ги осудуваат нападите, навредите и онлајн малтретирањето врз новинарката на „Слободен печат“, Мирослава Бурнс, од страна на вработен во Царинската управа на Македонија. Во соопштението на ССНМ се вели дека новинарката Бурнс на нивната телефонска линија за помош при напад врз новинари на 29 февруари...

ЗНМ ги осудува заканите за „Порталб“ и нападот на екипата на „Телевизија 24“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осуди најновите напади и закани против новинари, кои се случија минатата недела. Здружението порача оти овие сериозни инциденти покажуваат дека насилниците не се обесхрабрени од промената на власта и ѝ порача на новата власт дека вистинската реформа на медиумите ќе почне дури кога ќе престанат нападите врз новинарите, што може да...

Кривична пријава за еден осомничен напаѓач на новинарот и на снимателот на „А1он“

СВР Скопје вчера поднесе кривична пријава за насилство против еден осомничен напаѓач на новинарската екипа на порталот „А1он“, а постапката е во тек и можно е во наредните денови кривичната пријава да се дополни со нови факти и докази и против други осомничени, соопшти министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на конференцијата за медиумите по денешниот состанок со претседателот...

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...