fbpx

Кривична пријава за еден осомничен напаѓач на новинарот и на снимателот на „А1он“

-

СВР Скопје вчера поднесе кривична пријава за насилство против еден осомничен напаѓач на новинарската екипа на порталот „А1он“, а постапката е во тек и можно е во наредните денови кривичната пријава да се дополни со нови факти и докази и против други осомничени, соопшти министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на конференцијата за медиумите по денешниот состанок со претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани.

Прес-конференцијата, инаку, ја покриваа и натепаните новинар и снимател на порталот, Александар Тодески и Влатко Желчески, кои од завчера повторно се на своите работни места.

Министерот за внатрешни рече дека средбата била за да изрази поддршка за работата на новинарите и да упати порака дека МВР ќе работи на тоа во земјава да се почитуваат уставните вредности и демократските институции, од кои е дел и работата на новинарите.

Претседателот на ЗНМ нагласи дека овој случај за нападот на Тодески и на Желчески е првиот во кој МВР во многу кус рок се става во заштита на слободата на говорот и на новинарите, така што бргу процесуира случај со напад на новинар.

– Ова е првпат МВР да застане во одбрана на новинарите и на ЗНМ и ова е првиот случај во кратко време да идентификува напаѓач на новинар. Се надеваме дека и обвинителството и судовите ќе постапат соодветно против човек што се дрзна да нападне новинар и дека напаѓачот ќе ја добие соодветната казна. Сакаме да се испрати порака дека секој што ќе нападне новинар, ќе биде казнет – рече Селмани.

Во соопштението за напаѓачот што МВР го испрати до медиумите кусо по прес-конференцијата, се вели дека кривичната пријава е против 37-годишниот М.К. од Скопје, кој бил познат сторител на имотни деликти и нарушител на јавниот ред и мир.

Селмани информираше дека на министерот Нухиу му доставил листа со постари нерешени напади на новинари за тој од службите во МВР да побара информација до каде се постапките и тие да се забрзаат. На средбата двајцата се договориле и да се почне постапка за евентуално подготвување посебен регистар на напаѓачи на новинари.

Нухиу потоа на албански јазик одговори на четири прашања поставени на албански, а на инсистирање на новинар да го преведе одговорот на прашањето за случајот со нападот на Музејот на албанската азбука во Битола, само кусо одговори: „Кажав“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Декември носи неколку новитети во светот на гејмингот

Декември донесува неколку новитети во гејминг светот. CD PROJEKT RED ги насочи повеќето ресурси во изработката на „Witcher 4”, Genshin Impact ја заокружи приказната за продолжението на „Fountain“, Близард...