fbpx

МВР го приведе напаѓачот на екипата на Ал Џазира, осуди за нападот од АВМУ и СЕММ

-

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека го привела лицето што ја нападна новинарската екипа на Ал Џазира за време на вчерашниот протест на ВМРО-ДПМНЕ. Од МВР велат дека новинарката Милка Смилевска пријавила дека на улица „Македонија“ каде се одвивал протест, а таа била работно ангажирана како новинар, додека разговарала со едно од лицата кои учествувале на протестот, дошол А.И. (41) од Скопје и замавнал со рацете, при што и го бутнал микрофонот.

„А.И. е приведен во полициска станица и по документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок“, се наведува во полицискиот билтен.

Осуда за вчерашниот напад на новинарката Милка Смилевска и снимателот Јорде Ангеловиќ дојде од Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ). Во нивното соопштение се вели дека новинарската екипа е нападната додека ги извршувала своите професионални обврски, што е незамисливо за една демократија.

„Толеранцијата на вакви напади и спречувањето на медиумските работници да си ја вршат својата работа носи ризик тие да се повторат и да се засилат, со што не се загрозува само безбедноста на колегите, туку и елементарното право на граѓаните да бидат вистински информирани. Затоа бараме од институциите итно расветлување на инцидентот и одговорност за напаѓачите, а од партиите поголема одговорност во спречувањето на говорот на омраза и делата што произлегуваат од него“, се наведува во соопштението на СЕММ.

И од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) го осудија нападот на новинарската екипа на Ал Џазира, потсетувајќи дека ваквите појави претставуваат загрозување на слободата на изразување и на правото на информирање на јавноста.

„На медиумите треба да им се обезбедат услови за професионално работење и медиумските работници во ниту еден момент не смеат да бидат попречени во вршењето на своите работни задачи“, посочуваат од АВМУ.

Осуда за вчерашниот напад дојде и од владејачката партија СДСМ.

„Слободата на изразување и непреченото работење на новинарите и медиумските работници во секое демократско општество, какво што е и во Северна Македонија се загарантирани и неповредливи. За поздравување е тоа што институциите брзо реагирале, очекуваме и соодветна казна за извршителите на нападот“, се вели во соопштението на СДСМ.

foom-logo-disklejmer

Текстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведува Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.

Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...