fbpx
Таг: национална опера и балет

таг: национална опера и балет

Балетска претстава „Дамата со камелии“ од Џузепе Верди на 21 февруари

На 21 февруари со почеток во 20.00 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе балетската претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Диригент е Иван Еминовиќ, кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри „Бољшој“ од Москва...

„Палјачи“ на сцената на Националната опера и балет на 7 февруари

Драматичната опера „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 7 февруари со почеток во 20 часот, информираат оттаму. „Ремек-делото на веризмот, приказната за љубовта, страста и одмаздата, преточени во операта „Палјачи“ на нашата сцена ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, во режија на Дејан Прошев, сценографијата е...

Првиот концерт на Националниот џез оркестар следната недела во НОБ

Новоформираниот Национален џез оркестар ќе го отсвири својот прв концерт, насловен Jazz Nova на 23 јануари во Националната опера и балет. На концертот ќе може да се чујат биг бенд композиции на истакнати македонски џез автори од повеќе генерации. Со концертот свечено ќе се одбележи започнувањето со работата на Националниот џез оркестар. Националниот џез оркестар е наследник на Биг бенд оркестарот...

Новата сезона во НОБ започнува со операта „Лидија од Македонија“

Новата сезона во Националната опера и балет ќе се отвори со обновата на една од најубавите македонски опери „Лидија од Македонија“ од нашиот композитор Ристо Аврамовски на 16 септември 2023 со почеток во 20 часот, информираат оттаму. „Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Режисер, Пламен Карталов (Бугарија), обновата на режијата е на Трајко Јордановски, сценографијата е на Панче Минов, а...

Гостување на Народниот театар од Белград, балетот „Жизел“ в среда во Националната опера и балет

На 21 декември со почеток во 20 часот на големата сцена на Националната опера и балет во Скопје, ќе гостува Народниот театар од Белград со балетската претстава „Жизел“ од Адолф Адам. Овој настап се случува во рамките на неодамна потпишаниот меморандум за соработка меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија „Open Balkan Theatre / Театар Отворен Балкан“, кој е во насока...

Традиционален концерт – „Viva L’Opera!“ за празникот Василица во Националната опера и балет

Во среда, 12-ти и четврток 13-ти јануари по повод празникот Василица ќе се одржи традиционалниот концерт во Националната опера и балет на Република Северна Македонија. Под диригентсво на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ и учество на хорот и оркестарот на НОБ на концертот „Viva l'Opera“ ќе се изведуваат арии, дуети и хорски делници од опери и оперети од композиторите Моцарт,...

Во четврток промоција на пет реобјавени дела на Блаже Конески

Во чест на стогодишнината од раѓањето на великанот на македонската книжевност Блаже Конески, издавачката куќа „Арс Ламина“ реобјавува пет негови значајни дела. По овој повод, во четврток на 16 декември со почеток во 19:00 часот во фоајето на Националната опера и балет ќе се одржи настан: „Сто години од раѓањето на Блаже Конески: Песна од копнеж и песна од...

Јубилејното 20-то издание на OFFest ќе се одржи од 9 до 13 ноември

Препознатливиот скопски фестивал OFFest годинава слави јубилеј 20 години од неговите почетоци. На фестивалската програма се поставени пет концерти и проекција на еден документарен филм. Фестивалот ќе се одржи од 9 до 13 ноември во Младинскиот културен центар (МКЦ) и Националната опера и балет (НОБ). Отворањето на фестивалот е закажано за 9 ноември, кога е предвидено да настапи извонредното португалско/шпанско...

Јапонија донираше 663.000 евра во музички инструменти, опрема и осветлување на Националната опера и балет

Нови музички инструменти, опрема за озвучување и осветлување денеска беа предадени на Националната опера и балет од страна на Владата на Јапонија. Вредноста на донацијата изнесува 663.000 евра, информираат од Амбасадата на Јапонија во Скопје. На денешниот настан присуствуваа амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори, главниот претставник на Јапонската агенција за меѓународна соработка - Џајка Балкан, Такеичи Џиро, директорот на Националната...

Со „Од оркестарот за публиката“ – опера без зборови, утре свечено се отвора фестивалот „Скопско лето“

42-то издание на фестивалот „Скопско лето“ свечено ќе се отвори утре, со почеток од 21 часот, со изведбата на „Од оркестарот за публиката“ - опера без зборови во Националната опера и балет (НОБ). Концертот на кој ќе учествува оркестарот на НОБ е под диригентската палка на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ. Режисер е Дејан Прошев. Ќе се изведуваат дела од...

Од Националната опера и балет ќе сошијат и донираат 1.000 заштитни маски

Соработници во шивалните на Националната опера и балет ќе изготват 1.000 заштитни маски кои во соработка со Кризниот штаб на Владата, ќе ги донираат за оние на кои им се најпотребни. „На овој начин, Националната опера и балет и практично придонесува во борбата против светската пандемија на коронавирусот, покрај редовното споделување на оперско-балетскиот репертоар на нашиот YouTube канал“ - велат...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....