fbpx
Таг: Мухамед Зеќири

таг: Мухамед Зеќири

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет. Во казната за Зеќири му се пресметува и времето поминато во притвор, што значи дека нему му остануваат уште 11 месеци до завршувањето на затворската казна. Тој...

Зеќири со емотивен настап пред судот побара ослободителна пресуда

Досега не сум бил осудуван, не сум имал проблеми со законот, бев коопертивен во целата судска постапка. Со ослободителна пресуда ќе се стави крај на мојата агонија и страдања, но и на страдањата на моето семејство, кое 593 дена живее тежок живот во тешка сенка надвисната над нив, како колатерална штета на ова обвинение. Ова денеска го истакна Мухамед Зеќири,...

Поради измените во Кривичниот законик, преквалификувано делото за Мухамед Зеќири

Судењето за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, денеска почна од почеток, бидејќи поради последните измени во Кривичниот законик обвинението беше преквалификувано. Зеќири претходно се гонеше за „Злоупотреба на службена должност“ според член 353, став 5 кој предвидуваше казна затвор од минимум 5 години. Со контроверзните измени во Кривичниот законик, кои предизвикаа лавина реакции во јавноста, овој став беше...

Судењето за Мухамед Зеќири одложено оти не се појави сведокот

Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири денеска во Основниот кривичен суд-Скопје беше одложено затоа што поради здравствени причини не се појави сведокот Горан Анастасиевиќ. Зеќири се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Следното рочиште е закажано за 6 јуни. Минатиот месец, судењето против Зеќири почна од почеток. Овој процес подолг период беше во прекин, откако Основниот...

Вратено од почеток судењето за Мухамед Зеќири поради промена на членови на Судечкиот совет

Основниот кривичен суд Скопје денеска го врати од почеток судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири поради тоа што изминал подолг период и поради промена на членови на Судечкиот совет. Зекири се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Обвинетиот повторно се изјасни за невин. Постапката продолжи со доказна постапка во која обвинителката формално ги изведе материјалните...

Поранешниот генсек на Владата Мухамед Зеќири пред судот се изјасни дека не е виновен

Поранешниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири на почетокот на судскиот процес во Основниот кривичен суд Скопје, изјави дека не се чувствува виновен за делото кое му се става на товар, известува Дојче Веле на македонски јазик. Неговите адвокати побарале вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и поранешниот директор на „Пошта“, Јани Макрадули,...

Мухамед Зеќири си поднесе неотповиклива оставка од позицијата Генерален секретар на Владата

Генералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири си поднесе неотповилкива оставка, по отворањето на предметот за истрагата за проневера која е покрената против висок функционер во Владата на РСМ и уште двајца хрватски државјани. Тој својата оставка ја објави на социјалната мрежа Фејсбук во форма на писмо до премиреот Димитар Ковачевски. „Низ мојот работен век секогаш сум го одбирал вистинскиот пат, патот...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....