fbpx
Таг: министерство за надворешни работи

таг: министерство за надворешни работи

Поради зголемени барања за издавање лични документи, МНР со двосменско работење во неколку конзуларни претставништва

Поради зголемен прилив на барања за издавање на документи кои пристигаат во Дипломатско конзуларните претставништва на Република Северна Македонија, Министерството за надворешни работи најави дека ќе воведе двосменско работење во неколку европски градови. „Во оваа прва група, според бројот на апликации, почнуваме со двосменско работење во Берн, Бон, Берлин и Минхен. Како ќе се појават потреби така ќе пристапиме кон...

Северна Македонија од денеска претседава и со Процесот на соработка во Југоисточна Европа

Од денеска Република Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) кој од основањето во 1996 година претставува единствен форум што ги вклучува сите 13 земји од југоистокот на Европа – меѓу кои најголемиот дел се членки на НАТО, членки или кандидати за ЕУ, но и членки на ОБСЕ. За ова денеска информираше министерот за...

Осумчлено македонско семејство ќе се евакуира од Судан

Министерството за надворешни работи информира дека осумчлено семејство, државјани на Република Северна Македонија, се наоѓа во загрозените подрачја на Судан за кое се работи на активности за да се обезбеди скора евакуација и трансфер на безбедна локација од каде подоцна би се обезбедил трансфер кон земјава. Преку амбасадата во Каиро семејството потврдило дека сите членови се во добра здравствена...

Четворица македонски државјани евакуирани од Судан

Министерството за надворешни работи (МНР) информираше дека во текот на вчерашниот ден, од Судан, кој е зафатен со воени судири, беа евакуирани четири државјани на Република Северна Македонија. Евакуацијата е реализирана со асистенција на Саудиска Арабија. Евакуираните граѓани на Република Северна Македонија во моментот се наоѓаат во градот Џеда, Саудиска Арабија. Нашата амбасада во Абу Даби е во постојана комуникација...

Тројца Македонци загинаа во сообраќајна несреќа во Италија

Тројца Македонци и еден Италијанец се жртви во сообраќајната несреќа што вчеравечер, на Велигден, се случи во градот Асти во регионот Пијемонт во Италија. Како што јавуваат локални италијански медиуми, судирот се случил на провинцискиот пат 456, кој од Ница Монферато води кон Монтегросо и Асти. Во еден од автомобилите што учествувале во несреќата имало тројца мажи со македонска националност...

МНР: Нема информации дека меѓу загинатите или повредените во несреќата кај Лариса има македонски државјани

Ниту до Министерството за надворешни работи (МНР) ниту до дипломатско конзуларните претставништва не е стигната информација дека меѓу загинатите или повредените во трагичната железничка несреќа што синоќа се случи близу градот Лариса во Грција има и државјани на Република Северна Македонија, соопшти МНР. Оттаму додаваат дека македонската амбасада во Атина и Генералниот конзулат во Солун се во постојана комуникација со...

Како вајарот Димо Тодоровски во списанието „Слово“ на „Спона“ стана Димитрије Тодоровиќ?

Се посрбува ли основоположникот на современата македонска скулптура Димо Тодоровски? Во 56-тиот број на списанието „Слово“ од ноември 2022 година, кое се издава од Српскиот културно-информативен центар „Спона“, помеѓу останатите содржини, се објавува и текст со наслов „Уништено дело вајара Димитрија Тодоровића - Димета Тодоровског“. Како што избројавме, од страна на приредувачот на текстот Милош Стојковиќ, барем во девет наврати...

Осумтемина ученици и нивниот ментор безбедно се вратија дома од Турција

Деветте државјани на Република Северна Македонија кои беа затекнати во областите во Турција погодени од земјотресот, утрово пристигнаа во земјава и се во добра здравствена состојба, информира Министерството за надворешни работи (МНР). Станува збор за осум ученици и нивен наставник, кои преку програмата „Еразмус плус“ престојуваа во Република Турција. „Веднаш штом беше идентификувана групата, на лице место во загрозениот регион...

Двајца македонски ученици меѓу повредените од земјотресот во Турција

Двајца ученици од Северна Македонија се меѓу повредените лица од земјотресот што рано изутрина го погоди југоисточниот дел на Турција. Станува збор за ученици кои преку програмата „Еразмус плус“ престојуваат во Турција, информираше Министерството за надворешни работи (МНР). Претставништвата на МНР обезбедиле информации и стапиле во контакт со девет македонски државјани кои се наоѓаат во загрозениот регион. Се работи за...

МНР: Бугарија не направи доволно напори да спречи пристапување на радикални поединци на граничниот премин Деве Баир

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека со жалење констатира оти во пресрет и по одбележувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија, радикални поединци, претставници на организации и политички партии во Бугарија продолжуваат да изразуваат територијални претензии кон земјава и континуирано го нарушуваат достоинството на македонските граѓани, македонскиот народ и државата. МНР укажува дека во...

МНР: Активностите на Софија не се во согласност со договорената практика за унапредување на меѓусебните односи

Последните активности на официјална Софија не се во согласност со договорената практика за унапредување на меѓусебните односи; напротив, тие претставуваат потклекнување кон провокациите на оние кои сакаат да ги нарушат напорите на двете влади за стабилен и позитивен развој на односите меѓу двете земји, констатира македонското Министерство за надворешни вработи. „Иако повикувањето на амбасадор на консултација во матичната држава е...

МНР со реакција до Софија поради „недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија“

Министерството за надворешни работи (МНР) информираше дека по дипломатски пат реагирало до властите во Република Бугарија со барање официјална Софија да се огради од „недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија“. Од МНР велат дека ги следат изјавите на одредени бугарски политички фигури чии провокации продолжуваат без да се води сметка за напорите за унапредување на...

МНР не гледа незаконска промоција со јавни пари во медиумите, но ќе ја прекине кампањата

По реакцијата на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) дека медиумската промоција на Министерството за надворешни работи (МНР)  за претседавањето со ОБСЕ со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи, МНР излезе со соопштение дека овој потег не е спротивен на законските практики. Од МНР велат дека претседавањето со ОБСЕ претставува најголемиот надворешно-политички проект со кој Северна Македонија...

ЗНМ: Медиумската промоција на МНР со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на постапката на Министерството за надворешни работи, кое преку претходно спроведена јавна набавка, инвестира средства на граѓаните за кампањи во приватни медиуми за промоција на претседавањето со ОБСЕ. „Според јавно достапните информации МНР ќе потроши околу 100.000 евра за промотивни активности поврзани со претседавањето на Македонија со ОБСЕ, за што е склучен е...

Османи ги претстави приоритетите на Северна Македонија како земја-претседавач со ОБСЕ

На 12 јануари во Виена, Австрија ќе биде првото формално соочување на Северна Македонија со претставниците на сите 57 земји-членки на ОБСЕ во улога на Претседавач со организацијата, најави на денешниот брифинг посветен на претседавањето на земјава со ОБСЕ министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи рече дека како претседавач со организацијата, земјата ќе испрати порака преку мотото „Се работи...

Хибриден напад: Дојави за бомби во министерства, трговски центри, висококатници и училишта

Дојави за поставени бомба утринава пристиганале во Министерството за надворешни работи, до Градскиот трговски центар, Џевахир сити, ТЦ Ист гејт, девет училишта меѓу кои и скопските гимназии „Јосип Броз- Тито“, „Орце Николов“ и „Никола Карев“, а и во едно основно училиште во Кавадарци. „Денеска (12.12.2022) околу 08.20 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса на едно...

Украинското МНР ги повика ЕУ, НАТО и Г7 да го зголемат притисокот врз Русија

Ден по завршувањето на „референдумите“ во Херсонската, Запорижската, Луганската и Донецката област на Украина кои меѓународната заедница масовно ги осуди, украинското Министерство за надворешни работи повика на значително зголемување на западната воена помош за земјата. „Украина ги повикува ЕУ, НАТО и Г7 веднаш и значително да го зголемат притисокот врз Русија, конкретно со воведување нови тешки санкции и значително зголемување...

Средба Османи – Ескобар: Благодарни сме за континуираната американска поддршка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан. Соговорниците изразија задоволство што Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД веќе ги дава првичните резултати под формата на американски грантови наменети за зајакнување на владеењето на правото, културата и одбраната. „Ваквиот...

Османи потврди: Има сознанија за руско влијание на политичкиот живот во земјава преку одредени извори на финансирање

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите потврди дека има сознанија и индиции за руско влијание на политичкиот живот, во земјава преку одредени извори на финансирање. Тој рече дека нема дополнителни информации во врска со информацијата која произлезе од Стејт департментот според која Русија тајно дала повеќе од 300 милиони долари на политички партии и кандидати...

Османи – Рибеиро: Руската агресија врз Украина има сериозни импликации врз медиумските слободи и безбедноста на новинарите

Министерот Бујар Османи денес оствари средба со претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите Тереза Рибеиро, соопшти Министерството за надворешни работи. На средбата биле разменети мислења за состојбата поврзана со медиумските слободи во регионот на ОБСЕ. Воедно, било констатирано дека руската агресија врз Украина има сериозни импликации врз медиумските слободи и безбедноста на новинарите ширум ОБСЕ просторот. “Политиките кои произлегуваат од...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...