fbpx

МНР со реакција до Софија поради „недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија“

-

Министерството за надворешни работи (МНР) информираше дека по дипломатски пат реагирало до властите во Република Бугарија со барање официјална Софија да се огради од „недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија“.

Од МНР велат дека ги следат изјавите на одредени бугарски политички фигури чии провокации продолжуваат без да се води сметка за напорите за унапредување на добрососедските односи меѓу двете земји.

„Министерството за надворешни работи со големо внимание ги следи изјавите на одредени маргинални политички фигури од Р. Бугарија чии провокации продолжуваат, без притоа да водат сметка за напорите кои ги вложуваат двете држави за одржување на конструктивната соработка и позитивниот дух во билатералните односи меѓу двете држави. Министерството, по дипломатски пат соодветно реагира до официјална Софија, во кое побара оградување од недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија, и воедно сериозно им наштетуваат на напорите за унапредување на добрососедските односи меѓу двете земји“, се вели во соопштението на македонското МНР.

Реакцијата на МНР следи по провокативниот говор на бугарскиот европратеник и копретседател на партијата ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, околу историјата и односите меѓу двете земји, што го одржа за време на одбележувањето на 95-годишнината од смртта на Бара Бунева во Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy course download free
download intex firmware
Download WordPress Themes Free
online free course