fbpx
Таг: Миладиновци-Штип

таг: Миладиновци-Штип

Автобусот на патот Миладиновци-Штип вчера се запалил поради пожар во моторот

Пожар во делот кај моторот е причината поради која се запалил автобусот „даф“ со штипски регистарски ознаки, кој вчера возеше по автопатот Скопје-Штип, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат оттаму, во автобусот управуван од Б.Г.(56) од Штип, а во кој немало патници, настанал пожар во делот кај моторот. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Свети Николе, а...

Изградбата на патиштата во Штипско откри вредни археолошки локалитети

Завршуваат работите на архолошкото ископување на локалитетот кај кочанското село Соколарци, што багерите на кинеската компанија „Синохидро“ го открија случајно при поставување на трасата на експресниот пат Штип – Кочани. На овој потег од делницата ќе можат да се вратат градежните машини и да продолжат со работа. Локалитетот е заштитен и подготвен за некоја следна етапа на работа, кога НУ „Завод...

ВМРО-ДПМНЕ го демантира Сугарески за вредноста на автопатот Миладиновци – Штип

Горан Сугарески јавно изнесува невистини дека новиот автопат Миладиновци – Штип ќе чини дополнителни 20 милиони евра, пари што наводно требало да ги платат граѓаните на Република Македонија, одговори ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Од опозициската партија велат дека дополнителните работи на автопатот нема да чинат ништо. „Не туку мафтајте со некакви документи и...

Автопатот Миладиновци – Штип ќе „изеде“ уште 20 милиони евра

Завршувањето на автопатот Миладиновци – Штип ќе значи трошок од уште 20 милиони евра, поради проблемите во изградбата. Претходниот министер за транспорт и врски, неколку дена пред заминувањето од власт на владата на ВМРО-ДПМНЕ, доставил информација до владата за тоа, но, како што рече министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, тоа досега се криело од јавноста. Сугарески изјави дека...

Новата влада ќе гради патишта, а Груевски ќе прави увид во доказите за перење пари

СДСМ реагираше на денешните изјави на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при денешната посета на автопатот Миладиновци - Штип, за кој СЈО денеска покрена нов случај, „Траекторија“. СДСМ порача дека Груевски ќе може да прави увид само во доказите против него за перење пари и за милионски провизии, а новата реформска влада ќе гради патишта. „Новата реформска Влада ќе изгради...

Изградбата на автопатиштата доцни, а трошоците се зголемуваат, констатира ДЗР

Изградбата на автопатиштата Кичево – Охрид и Миладиновце – Штип, што се градат со кинески кредит, нема да заврши навреме. Крајните рокови - април 2017 година за автопатот Миладиновце – Штип, односно крајот на јануари 2018 година за Кичево – Охрид, ќе бидат сериозно пробиени, констатира Државниот завод за ревизија. Делницата на автопатот во западниот дел од земјава е...

Шест милиони Украинци без струја на првиот зимски ден

Речиси шест милиони луѓе во повеќе региони во Украина немаат струја на првиот официјален ден од зимата која во оваа земја започнува денеска, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинската државна...