fbpx
Таг: Marko Zvrlevski

таг: Marko Zvrlevski

Зврлевски останува со ингеренции на прв обвинител сè до одлуката на Собранието

Додека не биде разрешен од Собранието на Република Македонија, јавниот обвинител Марко Зврлевски останува на функцијата целосно, вели проф. д-р Гордан Калајџиев. - Собранието го разрешува, така што до тој момент де факто е на функција - вели Калајџиев. Тој објаснува и дека упатно е Зврлевски во периодот од денеска, кога Советот на јавните обвинители го поддржа предлогот на Владата за...

Илиоски: Заев врши притисок и го заплашува обвинителството

Зоран Заев со првата изјава како премиер изврши еклатантен притисок и заплашување на обвинителството, барајќи неговиот прв човек да си даде оставка, обвини Зоран Илиоски на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. - Зоран Заев еднаш беше аболиран за криминал тежок 8 милиони евра од страна на Бранко Црвенковски, а вторпат награден од Катица Јанева со отфрлање на кривичната пријава против...

Заев: На првата седница се економските закони и кадровските решенија

Пакет економски закони, распределување на ресорите и портфолијата на министрите без ресори, поставување на заменици на претседатели на Владата, избор на генерален секретар и шеф на кабинет и формирање на постојните и на адхок комисиите, ќе бидат темите на дневен ред на денешната прва седница на новата Влада, закажана за 14 часот, најави премиерот Зоран Заев. - Мој прв впечаток е...

СЈО побара изземање на претседателот на Врховен суд бидејќи го има во „бомбите“

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Врховниот суд на Република Македонија поднело барање за изземање на претседателот на највисокиот суд во земјава, со образложение дека Јово Вангеловски е дел од „бомбите“ и тоа во период кога исто така ја извршувал функцијата претседател на Врховниот суд. Во денешното барање од СЈО се вели дека во прислушуваните разговори има и разговор меѓу...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...