fbpx
Таг: Marko Zvrlevski

таг: Marko Zvrlevski

Контраспин: На Мицкоски не му е првпат да става сол врз раната за Никола Младенов

На 27 јуни, обраќајќи им се на граѓаните на Кочани, во рамките на изборната кампања и презентацијата на програмата на ВМРО ДПМНЕ, претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, во дел од својот говор се осврна на истрагата за смртта на новинарот и основач на неделникот „Фокус“, Никола Младенов, недвосмислено користејќи спин преку прашувањето до каде е истрагата за овој случај,...

Собранието го разреши Марко Зврлевски

Со 64 гласа за, без гласови против и воздржани, Собранието на Република Македонија пред малку го разреши од функцијата Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Пред самото гласање, Илија Димовски кажа дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да да присуствуваат и да гласаат и повтори дека целата постапка е незаконска и тие ја напуштија салата пред гласањето. На ова му претходеше...

Џафери ја помести седницата за 15 часот, Димовски најавува „повеќе реакции“

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени - првин ќе се одржи продолжението на 8-та седница, на чиј дневен ред се 12 точки, меѓу кои и изборот на заменици на...

Собраниските служби и официјално најавија дека денеска ќе се гласа за Зврлевски

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се одржи 13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, според вчерашната најава од претседателот на Собранието, Талат Џафери. Прво, според денешната најава на собраниските служби, ќе одржи продолжението на 8-та седница, на чиј дневен ред се 12 точки, меѓу...

Продолжува „расправата“ за разрешувањето на Зврлевски

Расправата за предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски, Собранието на Република Македонија ќе ја продолжи денеска во 11 часот. Во вчерашното, 11-то продолжение на 6-та седница, покрај меѓусебните реплики, контрареплики и пофалбите за работата на јавниот обвинител, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ рецитираа поезија и раскажуваа вицови на сметка на новите кадровски...

Антикорупционерите се вратија од одмор, ќе го разгледуваат барањето на ВМРО-ДПМНЕ

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата вчера се вратија од годишен одмор и почнаа со работа, велат за „Мета“ од Антикорупциска. На нивниот дневен ред би требало да се најде и барањето од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Државната комисија за спречување на корупцијата да даде толкување за примената на членот 8-а од Изборниот законик, кој во време кога се...

Десетто продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Во саботата, на деветтото продолжение од собраниската расправа во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки. Иако првично се очекуваше продолжението да се одржи вчера, претседателот на Собранието,...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да ги штити Зврлевски и криминалот

„ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да ги штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја. За жал, пратениците на оваа партија се инструментализирани и преку обид да направат целосна блокада на Собранието, дејствуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско раководство“, порача на прес-конференција во Собранието на Република Македонија пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. - Ние сме свесни дека раководството...

Заврши одморот, Антикорупциска в понеделник ќе почне да го пишува одговорот

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) в понеделник се враќаат на работа, бидејќи в недела им завршува годишниот одмор, информираа од Комисијата за „Мета“. Антикорупциската комисија беше во центарот на политичките препирки, откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија во вторникот поднесоа барање за мислење до ДКСК, велејќи дека собраниската седница за разрешување на...

Џафери: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира работата со 30 реплики за отсутниот Артан Груби

Во двете продолженија по блокадата на собраниската говорница околу пладне, дебатата за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски мина  во посмирен дух. И во двете продолженија Илија Димовски процедурално реагираше да се прекине расправата додека не се добие мислењето од Комисијата за спречување на корупцијата дали може да продолжи постапката за разрешувањето на Зврлевски во период...

Тунтев: Нема да одиме на одмор додека Зврлевски не биде разрешен

Пратеникот и координатор на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска во прес-центарот во Собранието на Република Македонија рече дека пратениците од парламентарното мнозинство се договориле да не одат на годишен одмор сè додека не заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Тунтев најави дека Собранието ќе заседава и претстојниот викенд, за да се изгласа ребалансот и да се премине на...

Разрешувањето на Зврлевски е политички линч, вели опозицијата

Како политички линч и обид за партизација на институцијата Јавно обвинителство на Република Македонија го оценија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предлогот на Владата да се разреши Марко Зврлевски од функцијата јавен обвинител. Откако по кратката пауза за координација кога Зврлевски требаше да им се обрати на пратениците седницата продолжи, Зврлевски рече дека ќе сака првин да ги чуе репликите на пратениците на...

Собрание: Пауза, расправија Џафери – Димовски, пауза…

По паузата од повеќе од еден час, шестата собраниска седница на која моментално во процедура е разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, продолжи за кратко и потоа пак беше дадена нова пауза од 10 минути. На ваквиот потег на претседателот на Собранието Талат Џафери, претходеше препирка меѓу него и Илија Димовски, координаторот на една од пратеничките групи на...

Почнаа седницата и блокадите за разрешувањето на Марко Зврлевски во Собранието

Во Собранието на Република Македонија пред малку почна шестата седница, па прекина набргу, откако еден од координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ побара пауза. Во своето четврто продолжение, на оваа седница денеска се дискутира за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Во собраниската сала беше и Зврлевски. Откако ги прочита имињата на пратениците што...

Денеска нов обид во Собранието да почне расправата за разрешувањето на Зврлевски

Во Собранието денеска продолжува шестата седница, на која меѓу другите точки на дневниот ред е и разрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Второто продолжение на оваа седница заврши вчера пред 19 часот. Собранието е заглавено на четвртата точка - расправа за одлуката за давање согласност на општите акти на Народниот правобранител. Пред завршувањето на седницата, пратеничката група на...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Марко Зврлевски

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, ќе продолжи денеска во 11 часот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во четвртокот ја прекина оваа седница откако двајца од координаторите побараа пауза и го најави нејзиното продолжение за петокот, но тоа не се одржа. Денешното продолжение би требало да...

Аирлија за десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, рече Џафери

Откако информираше дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ го известиле дека формираат 10 пратенички групи, претседателот на Собранието, Талат Џафери, се заблагодари што конечно пратениците му ја признале функцијата. Потоа ги прочита координаторите и заменик-координаторите и рече „Аирлија“. Откако во претпладневната сесија на првото продолжение на 6. седница на Собранието пратениците го прифатија предлогот на Владата да се именува Спасе Глигоров за...

Разрешувањето на Зврлевски се помести понапред на собраниската седница

Пратениците на Собранието на Република Македонија го усвоија дневниот ред на 6. седница и решија барањето на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, да биде петта наместо 30. точка на дневниот ред. Зврлевски до паузата не се појави во собраниската сала. Тој има право да им се обрати на пратениците. Претходно пратениците одбија два предлога на опозицијата за...

ВМРО-ДПМНЕ побара јавниот обвинител да го предлага опозицијата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат во иднина државниот јавен обвинител да го предлага опозицијата. Ова денеска на прес-конференција во Собранието на Република Македонија го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, непосредно пред собраниската седница на која треба да се разгледува и да се одлучува за барањето за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски. Како што рече Димовски, опозицијата до...

Горан Николовски – шеф на УБК, Лазо Велковски – на БЈБ, Владата донесе предлог за смена на Зврлевски

На седницата што се одржува попладнево, Владата донесе одлука до Собранието да поднесе предлог за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски, и ги избра новите  директори на Бирото за јавна безбедност и на Управата за безбедност и контраразузнавање, односно деловите на МВР кои се задолжени за полициските сили и за тајната полиција и за контраразузнавањето. Горан Николовски...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...