fbpx
Таг: магла

таг: магла

Сончево и релативно топло време денеска

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и релативно топло. Мала локална облачност се очекува на истокот во претпладневните часови, а ќе дува слаб до умерен северен ветер. Во котлините претпладне ќе биде магливо, а температурите се очекува да се движат од 9 до 15 Целзиусови степени. Во главниот град претпладне ќе биде магливо со локална облачност. Температурата ќе достигне до...

Сончево време, со температура до 10 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, и со услови за појава на утринска магла по одделни котлини. Дневната температура ќе се движи во интервал од седум до 10 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, сончево со мала до умерена облачност. Дневната температура во главниот град ќе достигне до седум Целзиусови степени....

Времето денеска сончево со слаб ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер. Претпладне по одделни котлини има појава на слаба магла. Температурите во текот на денот ќе се движат од 5 до 11 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер, претпладне со појава на слаба магла. Највисоката температура на воздухот ќе достигне до 6 Целзиусови степени. Во...

Сончево време со температури до 10 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, по многу студеното утро, со услови за слаба магла по одделни котлини. Температурата ќе се движи од 2 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, а утрото беше студено со услови за слаба магла. Температурата ќе достигне до 6 Целзиусови степени. Во наредните денови ќе се задржи период на стабилно време со ниски...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла кај Плетвар и Неготино

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а поради маглата на Плетвар и во Неготино видливоста е намалена до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците е можна појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар –...

Денеска облачно, со температура до 11 степени

Во Македонија денеска времето ќе биде променливо облачно, а попладне во западниот дел од земјата се очекува слаб локален дожд, додека на повисоките  планини снег. По одделни котлини ќе има појава на слаба магла, особено претпладне. Температурата ќе се движи од 4 до 11 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со температура до 7 Целзиусови степени.

Намалена видливост на Стража поради магла

Сообраќајот на државните патишта вечерва се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Намалена видливост поради појава на магла има на патниот правец Тетово – село Гајре, до 50 метри и на планинскиот превој Стража од 80 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна...

Времето облачно, со температура до 11 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно, а по котлините магливо. На југот, главно на планините, со услови за слаб локален дожд. Температурата ќе се движи од 6 до 11 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде облачно, со температура до 7 степени. Од четврток попладне следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег....

Намалена видливост поради магла во Битола, Прилеп, Ресен и Тетово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, а на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. До 150 метри видливост поради магла има во Битола, Прилеп и Ресен, додека во Тетово видливоста е 50 метри, информираат од ЈП „Македонија пат“. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено...

Магла и одрони на повеќе патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по суви коловози на пониските и наместа влажни коловози на повисоките места. Поради појава на магла, видливоста во Охрид, Струга и Македонски Брод е намалена на 50- 100 метри, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците...

Времето денеска облачно со температура до 16 степени

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно со слаб јужен ветер, додека по котлините ќе биде магливо. Минималните температури ќе се спуштат од минус 3 до 4 Целзиусови степени, додека дневните ќе бидат од 6 до 16 степени. Во Скопје ќе преовладува сончево со мала до умерена облачност со слаб јужен ветер, како и појава на магла и ниска...

Сончево време, со магла во котлините

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер, по котлините со појава на магла и ниска облачност. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од шест до 16 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до минус четири, а дневната ќе достигне до шест...

Првиот ден на 2018 година сончев и топол

Првиот ден во новата 2018 година ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР). По одделни котлини ќе има услови за појава на претпладневна магла. Преку денот ќе има умерено наоблачување и ќе биде релативно топло, особено на повисоките места. Температурата ќе се...

Денеска сончево со мала облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност. Во претпладневните часови по одделни котлини има појава на магла. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 9 до 14 Целзиусови степени. Утре времето ќе биде сончево со умерена облачност и релативно топло преку денот. Ќе дува умерен ветер од...

Студено и магливо време

Во Скопскиот регион утринава има магла која се очекува да се намалува веќе во претпладневните часови. Во текот на денот ќе дува умерен јужен ветер, кој кон крајот на денот ќе се засилува. Температурата ќе достигне до девет степени. Во источните делови од државата е умерено облачно, а на повисоките места дува југоисточен ветер. Претпладне се очекува од запад...

Поради маглата намалена видливост на патните правци околу Скопје

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на патните правци Скопје – Катланово, Скопје – грaничен премин Блаце и обиколницата околу Скопје. На останатите патишта во државата, Автомото-сојузот на Македонија информира дека собраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Маглата денеска предизвика проблеми и на скопскиот аеродром „Александар Велики“ каде дел од летовите се откажани, а дел...

Облачно време со магла по котлините

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува умерен ветер од западен и југозападен правец, кој во северозападните подрачја, особено на планините повремено ќе засилува. Температурата ќе се движи од 5 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен...

Преку ден умерено облачно, вечерва можен дожд

Времето во Македонија утрово е умерено облачно, претпладне со магла по одделни котлини, а вечерва во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд.  Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува. Максималната дневна температура ќе се движи од 8 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје претпладнево има слаба магла, а преку денот...

Сончево со умерена облачност и температури до 15 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала, а во западните делови до умерена облачност. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура се движи од минус пет до два Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од шест до 15 степени. Во Скопје денеска ќе биде...

Магла на Стража и на Плетвар, АМСМ апелира за внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Појава на магла со видливост од 30 до 50 метри се бележи на планинските премини Стража и Плетвар, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и во засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани...

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...