fbpx
Таг: магла

таг: магла

Магла ја закова целата земја, загадено и во „чистите“ градови, се диши само во Лазарополе

Берово, Охрид, Гевгелија и други градови низ земјава кои традиционално се познати по чистиот воздух, деновиве се борат со високите концентрации на ПМ 10 честички. Котлините се заковани во магла, а квалитетот на воздухот што го дишиме е крајно ризичен. Рај за белите дробови деновиве е само Лазарополе, каде ПМ 10 се речиси на нула. Во Скопје, пак, заедно со...

РСБСП: Внимателно со возењето во есенски услови, октомври и ноември најризични за возење

Според статистичките податоци, месеците октомври и ноември се најризични за возење, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и повеќе опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид. Тмурното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја кои паѓаат на коловозите, големите температурни разлики, како и...

Скопје вечерва завиено во густа магла и високо ниво на загаденост (галерија)

Вo густа магла и со околу 155 мг на метар кубен ПМ10 честички главниот град Скопје го дочека Божик според Грегоријанскиот календар, или попознат како католички Божик. Улиците низ центарот на градот се главно празни со ретки минувачи кои се чини дека брзат да се вратат во своите домови. Атмосферата во строгиот центар повеќе наликува на сцена од некој...

Променливо облачно време денеска, температурата до 19 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно, понекаде во котлините со магла, а на истокот со сончеви периоди. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Преку ноќта од запад ќе започнат умерени врнежи од дожд. Дневната температура ќе биде во интервал од 14 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне магливо, а преку денот променливо облачно со слаб југоисточен ветер. Температурата ќе достигне до...

Времето денеска сончево со мала облачност и температури до 21 степен

Времето денеска во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од јужен правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Утринските температури ќе се движат од 1 до 10 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 12 до 21 Целзиусов степен. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до...

Магла на Стража, Ѓавато и Плетвар

Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла утринава има на планинските превои Стража, Ѓавато и Плетвар. Од јавното претпријатие „Македонија пат“ информираат дека од 05.40 часот е укината забраната за тешки товарни возила на патниот правец Маврово-Дебар која беше воведена поради врнежи од снег. На останатите патни правци низ државата сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Сообраќајот надвор од...

Магла и намалена видливост на неколку патни правци

Поради магла намалена видливост има на неколку планински превои низ државата, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. На патниот правец Тетово-Попова Шапка видливоста е од 30 до 50 метри, на Страцин од 100 до 150 метри, на планинскиот превој Стража од 100 до 150 метри и на планинскиот превој Плетвар до 50 метри. На останатите државни патишта сообраќајот се одвива во...

Поради магла намалена видливоста на патниот правец Тетово – Попова Шапка, Буково и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од снег со слаб интензитет само на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража, но во моментов не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Поради појава на магла, додаваат од АМСМ, намалена видливост до 50 метри има на...

Облачно време со повремени врнежи од дожд и снег, во котлините магла

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со кратки сончеви периоди и слаб до умерен ветер со променлив правец, по одделни котлини во земјава ќе има појава на магла. Во Скопје, утринската температура ќе се движи од два степени Целзиусови под нулата, а во текот на денот ќе се зголеми до пет Целзиусови степени. Во наредните денови се очекува променливо облачно време со поверемни...

Снежните врнежи продолжуваат, ќе дува умерен северен ветер

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег, повеќе во западните и северните делови. Снежната покривка во овие делови дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 сантиметри. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од минус четири до три Целзиусови степени. Во Скопје слично време,...

Претпладне магливо и облачно, попладне дожд и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно. Во попладневните часови и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи од снег на планините и дожд на пониските места. Кон крајот на денот и преку ноќта врнежите ќе преминат во снег и во некои пониски места. Се очекува наместа, особено во западните делови да се формира нова снежна покривка, локално повисока...

Студено време со северен ветер и снег

Времето денеска ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи од снег особено претпладне. На места, поради ниските температури ќе има појава на голомразица, а ветерот ќе предизвика и појава на снежни наноси. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од еден степен под нулата до 3 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со...

Облачно време, попладне со врнежи од снег

Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег со слаб, на места и умерен интензитет. Попладне и во текот на ноќта врнежите ќе бидат од снег и повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните делови. Утринската температура ќе се движи од минус девет до минус два, а дневната од минус три до шест Целзиусови степени. Во...

Денеска променливо облачно, од недела дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно наместа со сончеви периоди. По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Утре времето ќе биде значително облачно со појава на магла по котлините. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 7 до 13 Целзиусови степени. В недела времето ќе биде претежно облачно со врнежи од...

Денеска сончево со мала облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала облачност, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб, претежно источен ветер. Утринската температура се движеше од -3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 14 и 22 степени. До крајот на седмицава ќе се задржи стабилно и суво време, со студени утра, а до вторник наутро...

Сончевото време продолжува, температура до 20 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб југоисточен ветер. Максималната температура ќе се движи од 15 до 20 Целзиусови степени. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со максимална температура до 18 Целзиусови степени. Во наредните денови ќе продолжи периодот на стабилно време со појава на утринска магла по одделни котлини. Дневните температури ќе се...

Сообраќајот се одвива отежнато, забрани за товарни возила на некои делници

Сообраќајот утрово на државните патишта се одвива отежнато, со забрани за движење на товарни возила на некои делници. Од 7.30 часот се укинати забраните за сообраќај на тешки товарни возила на планинските премини Буково и Ѓавато. Забраните за сообраќај на тешки товарни возила на патните правци крак Маврово – Дебар, Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека, Гостивар – Кичево преку...

Сообраќајот се одвива непречено, магла на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките планински места во западните и југозападните делови од државата има остатоци од кашест снег на коловозот, кој не претставува пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од АМСМ. Снег со слаб интензитет провејува на Маврово и на планинскиот превој Стража, во Гостивар врнежите се од дожд и снег. Намалена видливост...

Намалена видливост поради магла во Делчево и Стојмирово

Поради магла намалена видливост од 30 до 50 метри има во Делчево и Стојмирово. Од „Македонија пат“ соопштуваат дека на останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива тековно по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

И денеска сончево време

Денеска во Македонија времето ќе биде претежно сончево со слаб јужен ветер. По котлините се очекува појава на утринска слаба магла, а утринските температури се движеа од -2 до 1 Целзиусов степен. Дневните температури се очекува да се искачат од 9 до 16 Целзиусови степени. Во Скопје ќе има слично време, а температурата ќе се искачи до 12 Целзиусови. Утре времето ќе...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...