fbpx
Таг: магла

таг: магла

Поради магла, намалена видливоста на патните правци кај Маврово и кај Крушево

Поради појава на магла, намалена е видливоста до 10 метри на патиштата кај Маврово, а во Крушево видливоста е од 50 до 60 метри, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). На сите останати патишта во земјата, сообраќајот се одвива без забрани, по, на места, влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини...

Откажани летовите од Скопје кон Виена и обратно

Вчеравечер сите летови од и кон Виена од скопскиот аеродромот „Александар Велики“ беа откажани поради магла. Останатите летови на скопскиот аеродром од изутринава се реализираат.

Облачно време, со магла по котлините

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со појава на магла во котлините. Минималната температура ќе изнесува 2, а максималната ќе достигне 12 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината ќе биде претежно облачно, со појава на магла. Утринската температура ќе изнесува 4 степени, а дневната нема да надмине 9 Целзиусови степени.

Време: Облачно со магла

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено до значително облачно, со магла по котлините и во речните долини во утринските часови. Во текот на денот, маглата ќе се намалува, а ќе дува и слаб југоисточен ветер. Температурата преку денот ќе се движи од 12 до 17 степени. Во Скопје слично време, со дневна температура до 16 степени.

Облачно со магла по котлините

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини, претпладне, со појава на магла. Температурата ќе се движи до 19 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината, времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Минималмата температура ќе биде шест степени, а во текот на денот ќе достигне 18 степени.  

Променливо облачно со магла во котлините

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со слаб до умерен југоисточен ветер и со појава на магла во котлините и во речните долини. Утринската температура ќе се движи од еден од девет Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе се движи од 12 до 17 степени. Во Скопје и во околината се очекува претежно облачно време, со слаб југоисточен ветер. Минималната...

Магла по котлините, сонце преку ден

Времето ќе биде стабиолно, без врнежи
Во Македонија во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која некаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот ќе биде претежно сончево, со локална облачност и со слаб јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува слаб југозападен и североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1°C до 8°C, а...

Сончево и суво време

Во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Претпладне, во котлините ќе има магла и ниска облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 10 до 16 степени. Во Скопје ќе преовладува слично време, со температура до 13 степени.  

Наутро магла, попладне сонце

Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, со појава на ниска облачност и на утринска магла по котлините и во речните долини. Попладне, облачноста насекаде ќе се намали. Утринската температура ќе се движи од минус три до пет, а дневната од 11 до 17 Целзиусови степени. Во Скопје, претпладне ќе има појава на ниска облачност и слаба магла,...

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради...