fbpx
Таг: магла

таг: магла

Магла на Стража, свлечиште на патот Делчево – Македонска Каменица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а намалена видливост поради магла има во Крива Паланка и на Страцин до 50 метри и на Стража до 30 метри, информираат од Автомото-сојузот на Макеоднија. Поради обилните врнежи, на патниот правец Делчево – Македонска Каменица има свлечиште и сообраќајот се одвива отежнато. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и низ планински превои...

Неколку патни правци се непроодни поради врнежите, магла на Стража и на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а дожд со слаб интензитет врне во западниот дел од земјата, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Намалена видливост поради магла, од 50 до 100 метри, има на планинските превои Стража и Плетвар. Според информација од ЈП „Македонија пат“, на патниот правец Маврово – Галичник, 100 метри пред Царева Чешма, сообраќајот се одвива отежнато...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на повисоките места во западните и во североисточните делови од земјата на места со остатоци од кашест снег, соопшти вечерва Автомотосојузот на Македонија. Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Плетвар. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...

Магла по котлините, попладне дожд

Во Македонија денеска претпладне по котлините ќе има појава на магла, а во попладневните часови, најпрвин во западните делови ќе има зголемување на облачноста со врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се прошират и во другите делови од земјата. На планините во северозападните делови врнежите ќе поминуваат во снег. Утринската температура се движи од минус 2 до 5 Целзиусови...

Променливо облачно со магла во котлините

Времето денеска ќе биде повремено облачно, наутро со услови за појава на магла во котлините. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен јужен ветер кој ќе биде најизразен в долж Повардарието. Минималната температура ќе се движи од четири до девет, а максималната од 12 до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и околината не очекува слично време, променливо облачно, наутро...

Сончево со умерена облачност и температура до 18 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а ќе дува слаб ветер од југозападен правец. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Утринската температура се движи од минус 1 до седум Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 10 до 18 степени. Во Скопје се очекува слично време, сончево со умерена облачност и слаб југозападен...

Променливо облачно со појава на утринска магла во котлините

Времето денеска претпладне ќе биде променливо облачно со појава на утринска магла и ниска облачност по одделни котлини. Во попладневните часови се очекува намалување на облачноста. Во текот на денот ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец. Утринската температурата ќе се движи од четири до девет, а дневната 12 до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и околината не очекува...

Намалена видливост на Ѓавато и на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Сообраќајот низ државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на густа магла, намалена е видливоста на патниот правец Тетово - Попова Шапка, од 30 до 50 метри, како и на планинскиот превој Ѓавато, од 50 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење и прилагодена брзина на движење според условите на патот.

Слаб снег и магла на патниот правец кон Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На Попова Шапка провејува слаб снег и има намалена видливост од 30 до 40 метри поради појава на магла. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини се...

Маглата во Сараево ги помести средбите на Могерини во Скопје

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, поради магла во Сараево слета во Скопје и порано ја почна неколкучасовната посета на Македонија. Могерини своите планирани средби ќе ги одржи порано, односно прво во 14 часот ќе има средба со претствниците на граѓанскиот сектор, во 15 часот во Собранието на Република Македонија ќе се сретне со претставниците на...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на неколку патни правци

Сообраќајот по државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На патниот правец с.Лисец - Попова Шапка, видливоста е намалена од 50 до 100 метри поради магла. Магла има и на планинскиот превој Стража. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Граничните премини Меџитлија и Дојран се отворени.

Сообраќајот се одвива по влажни коловози со магла на некои патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информира Автомото-сојузот на Македонија. Видливоста поради магла е намалена од 50 до 100 метри на патниот правец Лисец - Попова Шапка. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар -...

Намалена видливост на повеќе патни правци поради магла

Поради појава на магла, видливоста е намалена од 30 до 50 метри во Павлешенци, од 50 до 100 метри на Кула и на патниот правец Петровец – Хиподром, информира Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по...

Авиосообраќајот е нормализиран, Евзони сè уште е затворен

Утринава се нормализираше авиосообраќајот на аеродромот „Александар Велики“, откако синоќа поради густата магла беа откажани летови кон повеќе дестинации. Според информативната табла на веб-страницата на „ТАВ Македонија“, откажан е само летот кон Виена во 4.25 часот, а сите други летови се реализираат. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија...

Откажани летови на „Александар Велики“ поради густата магла

Густата магла и попладнево беше причина за откажување на дел од летови на аеродромот „Александар Велики“. Според податоците од интернет страницата на концесионерот на аеродромот ТАВ Македонија, денеска не слетаа авионите кои летаа од Истанбул, Цирих, Братислава и Малме, а не скопскиот аеродром не полетаа ниту авионите за Белград, Истанбул, Цирих и Малме. Откажан е и полноќниот лет од...

Откажани летови на скопскиот аеродром поради густата магла

Поради густата магла во Скопје и во околината, отежнат е патниот и авиосообраќајот. На скопскиот аеродром „Александар Велики“, според податоците објавени на интернет-страницата на аеродромот, поради намалената видливост, не се реализирани летовите од и за Истанбул, како и полетувањата за Загреб и за Барселона. Од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ) соопштуваат дека магла со видливост од 50 до 100 метри има...

Променливо облачно со сончеви периоди и со магла во котлините

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, во утринските и во раните претпладневни часови со повремени врнежи од дожд, особено во западните и во југоисточните делови. На високите планини повремено ќе провејува слаб снег. По котлините долж Повардарието претпладне ќе биде магливо. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови и засилен ветер, претежно од западен правец....

Маглата ги пренасочи авионите од скопскиот на охридскиот аеродром

Поради густата магла од вчера е отежнато работењето на скопскиот аеродром. Дел од летовите беа откажани, а дел пренасочени на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид и во соседните земји. Откажани беа летовите за Виена и за Истанбул, а авионите од таму кои требаше да слетаат на скопскиот аеродром се вратија назад. Летот од Загреб беше пренасочен во Приштина, а...

Променливо облачно со магла по котлините

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди во крајните западни делови, а во источните делови ќе има и појава на краткотраен дожд. Наутро по котлините ќе има магла и намалена видливост, а во текот на денот ќе дува слаб ветер од југоисточен правец повеќе застапен во југозападните делови. Утринската температура ќе се движи од минус 3 до 3...

Облачно време со густа магла по котлините

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во крајните западни делови од земјава ќе има повремени локални врнежи од дожд. По котлините ќе има магла, но околу пладне таа ќе се расчисти. На повисоките места и на планините ќе биде потопло. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 4 до 2 Целзиусови степени, а...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...