fbpx
Таг: Kovid19verifikacijamkd

таг: kovid19verifikacijamkd

Вистиномер: Невистина е дека само оние кои примиле вакцина страдаат од срцеви заболувања

Постојат ретки случаи на миокардитис (воспаление на срцевиот мускул) по вакцината Модерна и (уште поретко) по примена вакцина Фајзер. Случаите на миокардитис по вакцината обично биле благи, а заболените обично брзо се чувствувале подобро со одмор и со едноставни третмани, покажала студијата на британската Фондација за срцеви заболувања, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост...

Вистиномер: Не е точно дека врз Ромите се врши геноцид со тоа што караванот за вакцинација дошол во Шуто Оризари

Конкретниот караван за информирање и вакцинација, не се однесува само на Шуто Оризари и на Ромите, иако во објавата со испуштањето на тој податок, се прави обид да се манипулира јавноста и да се спинува со половични информации. На 21 март Министерството за здравство го почна караванот во Шуто Оризари, но со него опфатени се 14 локални заедници, меѓу...

Вистиномер: Се пропушта контекстот кога се тврди дека во Англија се случил ,,геноцид” на тројно вакцинираните

Презентираме податоци за ковид случаи, хоспитализации и смртни случаи според вакциналниот статус. Овие податоци не треба да се користат за да се проценува ефективноста на вакцината, затоа што во нив не се содржани различните ризици, однесувања и тестирања кај вакцинираната и невакцинираната популација, се вели во извештајот на кој се повикува објавата што ја рецензираме, во која е пропуштен...

Вистиномер: Не е точно дека вакцината на „Фајзер“ има 1.291 несакан ефект

Не станува збор за листа на предизвикани несакани ефекти од мРНК вакцината на „Фајзер“, туку за листа на несакани ефекти на коишто „Фајзер“ се фокусирала и ги барала во пријавите што стигнувале до нив. Според извештајот, не се откриени нови здравствени ризици од вакцината, а 1.291 потенцијална опасност биле барани, но не биле најдени во пријавите. Во однос на...

Вистиномер: Вакцините против ковид-19 немаат штетни последици врз мајките и врз нивните бебиња

Tврдењето дека „бебињата на вакцинираните родители се раѓаат без белиот дел од окото“ се неточни. На интернет се прошири ваква дезинформација преку објавување видео од бебе во болница, кое е предвреме родено. Меѓутоа, мајката на бебето, за странски проверувачи на факти изјави дека не само што не се вакцинирала, туку дека нејзиното бебе е родено предвреме и можеби затоа...

Вистиномер: Фејсбук објава неаргументирано шири апел родителите да одбиваат вакцини за бебињата и децата

Вакцинацијата помага да се стават под контрола над 20 болести како туберкулоза, дифтерија, детска парализа, сипаници, заушки и многу други, кои без вакцините би биле смртоносни за многу луѓе ширум светот. Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека вакцинирањето спречува два до три милиони смртни случаи од болести во светот секоја година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Вистиномер: Ковид дезинформациите опасни исто колку и коронавирусот

Не е реткост на социјалните мрежи да се шират наративи за вакцините против ковид-19, кои не само што ја поткопуваат довербата за нивната ефикасност, туку во себе содржат и теории на заговор, односно недокажани, непоткрепени тврдења, според кои една мала група на „злобници“ сакаат да го уништат останатиот дел од светот. А, сето тоа заради профит на големите фармацевтски...

Вистиномер: Тодор Петров спинува за постоењето на лаборатории за биолошко оружје во Украина

Објавата на СМК и Тодор Петров дека САД поседуваат биолабаратории во Украина, којашто стана многу вирална и популарна на социјалните мрежи, особено на оние канали каде што секојдневно се споделуваат дезинформации и шпекулации поврзани со руската инвазија на Украина, е класичен спин во обид  да се одбрани рускиот терор во Украина. Оваа конспирациска теорија ја шират руските пропагандисти уште...

Вистиномер: Состојбата со ковид-19 се подобрува, но тоа не значи дека вирусот исчезнал или дека се прскал од авиони

Иако трендот на новодијагностицирани лица заразени од ковид-19 во земјава се намалува, не значи дека коронавирусот исчезнал. Според ИЈЗ, од 21 до 27 февруари, од 19.217 направени тестови, 18.6 проценти биле позитивни на ковид-19. Истата недела, пријавени се 68 смртни случаи во 19 градови, а хоспитализирани се 337 лица. Освен тоа, неверојатно е намерно, преку авиони да се шири...

Вистиномер: Со кју-ар (QR) кодот за вакцинација не се креираат информации за ,,социјален кредитен систем”

Не е вистина дека со кју-ар (QR) кодот генериран при вакцинација, се складираат информации за тоа колку сметки има оној кој се вакцинира, колку должи, дали поседува оружје, колкав е кредитниот рејтинг итн. Кју ар кодот содржи само податоци за примената вакцина,  резултат од ПЦР тест и ништо повеќе, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме...

Вистиномер: Вакцините против ковид не го десеткуваат имунитетот и не предизвикуваат СИДА

Вакцините против ковид-19 не го намалуваат или десеткуваат имунитетот на вакцинираните, како што се тврди во објавата, ниту пак, предизвикуваат синдром на стекната имунодефициенција (ВАИДС) – таканаречена нова состојба којашто антиваксерите ја споредуваат со СИДА. Во реалноста, не постои такво нешто како ВАИДС, а истражувањата покажуваат дека достапните вакцини против ковид-19 им обезбедуваат на примателите зголемена заштита од коронавирусот,...

Вистиномер: Скринингот на учениците се прави со согласност на родителите и со него не се врши геноцид врз децата

Како што соопштија здравствените власти, скринингот ќе се спроведува исклучително со согласност од родителите. Таква согласност беше испратена до сите родители и само оние кои ќе ја потпишат согласноста, нивното дете ќе биде тестирано за коронавирус. Со ПЦР тестовите се бараат знаците на активната инфекција, а примерокот што се користи за тестирањето е брис, кој се зема подлабоко од...

Вистиномер: Вакцините не се ѓаволски течности произведени од абортирани бебиња

Независно на кои вакцини се мисли во постот, на оние против коронавирусот или против други болести, неточно е тврдењето дека се прават абортуси за да се добијат вакцини. За да се направат некои од вакцините против ковид-19, при тестирањето и истражувањата биле користени фетални клеточни линии. Овие фетални клеточни линии не се земени од неодамнешни абортуси, туку потекнуваат од...

Вистиномер: Не е точно дека спајк протеинот во вакцината против ковид-19 е отровен

Голем број медицински и научни извори се согласуваат дека спајк протеинот во вакцината не е ист како тој на коронавирусот и го има во многу мали количества, а телото го отстранува без последици откако ќе се создаде имун одговор, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост на Фејсбук кој тврди дека cпajк пpoтеинот од вакцините...

Вистиномер: Нема докази дека вакцината предизвикува спонтан абортус, смрт и дека го менува генетскиот код

Во светот постои вообичаена стапка на спонтани абортуси. Тие се случуваат без вакцинација или со вакцинација, односно независно од вакциналниот статус на жената. Во врска со тврдењето дека вакцината е генетска, од досега презентираните официјални факти, познато е дека вакцините против ковид-19 не се генетска терапија затоа што тие не се дизајнирани да ги променат вашите гени, пишува „Вистиномер“...

Вистиномер: Не е точно дека за целосно вакцинирани во земјава се сметаат само граѓаните со примена трета доза вакцина

За целосно вакцинирани лица се сметаат граѓаните кои примиле две дози вакцини, а по втората доза поминале најмалку 14 дена, а не оние кои примиле трета (бустер) доза, за што впрочем говорат и извештаите на Институтот за јавно здравје и на Министерството за здравство, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа...

Вистиномер: Не е вистина дека не постои ковид, туку само ,,антиковид отровни лекарства”

Kовид-19 постои и е изолиран во лабораторија во официјална постапка. На 7 јануари 2020 година, Кина го изолира вирусот и го идентификуваше како коронавирус, а од 13 јануари ја сподели геномската секвенца со СЗО. СЗО има објавено и водич за детално користење на сите лекови кои се одобрени за третирање ковид-19, кој е редовно ажуриран. Сите лекови се подложни...

Вистиномер: Дезинформација е дека „вакцината шири вирус“

Од само една болница во Велика Британија и состојбата со хоспитализациите во еден ден, не може да се извлече заклучок дека вакцината шири вирус. Во државата 37.650.239 луѓе примиле трета доза вакцина. Британските здравствени власти во своите извештаи наведуваат дека бустерот на Фајзер кај постари од 50 години е ефикасен против хоспитализација кај 98,8 отсто од луѓето кои претходно...

Вистиномер: Вакцинираните не добиваат свој број и нема докази дека за неколку години ќе паѓаат како мушички

Не е точно дека на лицата коишто се вакцинирани против ковид-19 им е доделен каков било број и тоа од сопствено искуство им е познато на сите кои се вакцинираа во Северна Македонија. На нивниот вакцинален сертификат единствено се впишани бројот на серијата и производителот на вакцината, како и датумот на аплицираната доза, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Вистиномер: Смртните случаи од ковид не растат со бројот на вакцинираните

Вакцинацијата не придонесува за смртноста во Северна Македонија, а за тоа има повеќе показатели. Како еден од тие показатели е фактот што смртноста во државата почна да расте уште пред воопшто да постои вакцината и земјава за првпат во 2019 година влезе во состојба на негативен природен прираст. Секојдневните статистики од Министерството за здравство покажуваат поголема смртност меѓу невакцинираното...

Такси превозниците во Скопје добиваат конкуренција – „Болт“ доаѓа во Македонија?

Реклами на компанијата за мобилност „Болт“ периодов ги таргетираат граѓаните на Скопје, нудејќи им да возат и да заработуваат. Огласите на социјалните мрежи го отворија прашањето дали естонската компанија...