fbpx
Таг: коцки

таг: коцки

„Лего“ го претстави новиот прототип на коцки изработен од рециклирани пластични шишиња

Лего коцки
Данскиот производител на играчки „Лего“ постигна уште еден чекор во своите напори за одржливост, претставувајќи го новиот прототип на коцки за играње коj е изработен од рециклирани пластични шишиња. Развојот на оваа идеја на „Лего“ трае веќе три години. Потрагата по зелена алтернатива на пластиката базирана на масло била предизвик за околу 150 инженери и научници кои изминативе години тестирале...

Децата од градинката „Срничка“ градеа град од коцки

Дечињата од градинката „Срничка“, по повод 13 Ноември - Денот на ослободувањето на градот Скопје, беа во посета на Детскиот културен центар – Карпош,  каде под мотото „Да го изградиме нашиот град“, се приклучија во изградбата на импровизиран град од коцки.  

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...