fbpx
Таг: компанија

таг: компанија

Заев од Атина: Американската компанија „TEXAN & Envipco“ која работи во Грција донесе одлука да инвестира и во Северна Македонија

Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи одржаа средба со претседателот на грчко-американската комора АмЧам, Николаос Бакацелос и со претставници на компании членки на комората. „На средбата на премиерот Заев му беше соопштена донесената одлука на компанијата „TEXAN & Envipco“ за отворање на фабрика во Северна Македонија за рециклирање на...

Свеченото отворање на реновираниот Албански театар сé уште чека технички прием

Свеченото отворање на Албанскиот театар во Скопје уште од ноември 2019, е сé уште во постапка на технички прием, што подразбира давање дозвола за пуштање во употреба на објектот од страна на Министерството за транспорт и врски. Забелешките на комисијата на министерството, театарот ги разгледува во соработка со градежната компанија, известува „Порталб.мк“. Помина и јануари, а љубителите на уметноста ја...

Турската компанија „Пурпласт“ ќе инвестира до 12 милиони евра и ќе отвори нови 300 работни места

Директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски и извршниот директор на турската компанија „Пурпласт“ Мехмет Шишманоглу, денеска во Владата потпишаа договор за долгогодишен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 2. Компанијата „Пурпласт“ закупи 26.266 квадратни метри во зоната во Бунарџик, а фабриката која ќе започне да се гради наскоро е нивна прва надвор од Република Турција. Компанија...

„Адриа ервејс“ привремено ги откажа сите летови од и до Скопје

Aвиокомпанијата „Адриа ервејс“, привремено ги прекинува сите летови од своите бази во Љубљана, Приштина и Тирана, а соодветно на тоа и сите летови до и од аеродромот во Скопје. – Причина за привремениот прекин на летовите е последица на моменталната неликвидност на компанијата неопходна за непречено летање. Компанијата работи на изнаоѓање решенија во соработка со потенцијален инвеститор. Целта на сите...

Сјајот и бедата на Попова Шапка: Од центар со светска слава во јалова долина (галерија)

Попова Шапка некогаш беше познат скијачки центар во регионот и пошироко. Се инвестирало во инфраструктурата, се одржувале скијачки натпревари на кои учествувале натпреварувачи од целиот свет, и била омилена дестинација за многу планинари и скијачи. Денес, останата е само големата желба на туристите скијачи да го видат овој центар развиен како некогаш, пренесува „Порталб.мк“. Овој планински терен уште од 1924...

Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат. - Инспекции ќе има во здравствените домови кои извршиле прием на вакцините, но и во самата компанија, која ќе треба да си ги...

Од понеделник започнува новата сезона за парно-греење

Граѓаните и правните субјекти во Скопје кои се поврзани на централниот систем на топлинска енергија, од понеделник, 15 октомври 2018 година ќе почнат да добиваат топлинска енергија, сe до 15 април 2019, кога трае регулираниот период за редовна испорака, информираат од „БЕГ снабдување“. „Во рамките на овој период, испораката на топлинска енергија се врши по строго утврдени правила и дијаграми...

„Теламон“ од САД ќе инвестира четири милиони евра и ќе отвори 300 работни места

Американската компанија „Теламон корпорејшн“ ќе добие државна помош за инвестиции во државата. Министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска, информираше дека компанијата која се занимава со производство на кабли и е присутна на американскиот и пазарите во Мексико и Кина, планира почетна инвестиција во Инџиково од четири милиони евра и 300 нови работни места. Апостолска посочи дека предвидената поддршка е во делот на...

„Еуромакс ресорсис“ ја објави структурата на 488 работни места во Иловица-Штука

„Еуромакс ресорсес“ објави список на 488 директни работни места во проектот Иловица-Штука, за кои ќе организира конкурси откако ќе ги добие потребните дозволи за експлоатација, информираат од компанијата. Од таму додаваат дека опсегот на работните места е усогласен со потребите објавени во Физибилити студијата за проектот, а земени се предвид сугестиите од локалните засегнати страни. „Еуромакс има стратешка определба за вработување...

Андреас Елснер заминува од позицијата главен извршен директор на „Македонски телеком“

Главниот извршен директор и член на Одборот на директори на „Македонски телеком“, Андреас Елснер, заминува од компанијата од 1 јули 2018 година. „На позицијата главен извршен директор на „Македонски телеком“ беше назначен во мај 2017 година и под негово водство компанијата бележи позитивен пресврт во работењето преку најдобрата мрежа, иновативното портфолио на производи и најдоброто корисничко искуство. Тој заминува од компанијата...

Раководството на САСА и синдикатите постигнаа договор за зголемување на платите

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО), Сојузот на синдикати на Македонија и рудникот за олово и цинк Саса потпишаа спогодба, согласувајќи се на понудата за зголемување на платата, која што компанијата ја достави до синдикатот на 26 април. „Рудникот Саса и неговите нови сопственици од Лондон, „Централ Азија металс“, веруваат дека со оваа прифатена понуда се решава суштинскиот од проблемите поврзани со...

Анѓушев: Продажбата на ЕДС беше максимално транспарентна

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за продажбата на неговата компанија ЕДС на грчката национална компанија за производство на електрична енергија ППЦ рече дека транзицијата на сопственоста ќе трае дваесетина дена. - По финасиската трансакцијата, согласно законите во Македонија ќе си платам персонален данок и средствата што сум ги добил од продажбата ќе ги прикажам во мојот анкетен лист. Им...

ЕЛЕМ: Струја произведуваме колку што е моќноста на хидроелектраните

ЕЛЕМ може да произведува електрична енергија преку хидроелектраните толку колку што е нивната моќност, се вели во реакцијата на компанијата, на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека се загубени половина милион евра поради ненавремено производство на струја на ХЕЦ Глобочица и ХЕЦ Шпилје. Во соопштението се додава дека „во години на големи дотеци, како што е оваа, производствените капацитети на ЕЛЕМ технички не...

Кина воведе царина од 25 отстo на 128 американски производи

Кина воведе царина од 25 отсто на 128 американски производи вклучувајќи ги и свинското месо и виното, како реципрочна мерка на САД за царината за увоз на челик и алуминиум од Кина. Зголемувањето на царината стапува на сила денеска и ќе влијае на увозот кој изнесува околу три милијарди долари. Пекинг информира дека овој потег ќе ги заштити кинеските интереси и...

Германската компанија „Кеслер“ ќе произведува електромотори во ТИРЗ-Скопје 1

Германската компанија „Кеслер“ ќе произведува електромотори во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ)-Скопје1. Компанијата најави дека планира да започне со работа кон крајот на 2018 година, а производството ќе биде наменето за германскиот пазар. Се планираат најмалку 80 работни места во наредните три години, ќе бидат вработени машински и електро-инжинери, како и друг високо-квалификуван кадар. Согласно договорот, компанијата ќе добие на користење градежно земјиште...

Заев се сретна со претставници од „Хуавеи“, компанијата сака да инвестира во ИКТ-секторот

Премиерот Зоран Заев, денеска примил во посета претставници на информатичката и на телекомуникациска компанија „Хуавеи“ од Кина. Од Владата информираат дека претставниците на компанијата биле заинтересирани за интензивна соработка во сферата на развојот на информатичкото општество и новите информатички технологии во Македонија. Во соопштението се вели дека тие го запознале премиерот со потенцијалите на компанијата, како на глобално така и на локално ниво,...

Компанијата „Фиат“ и синдикатот постигнаа договор, работниците го прекинаа штрајкот

Раководството на компанијата „Фиат“ и синдикатот потпишаа договор со што се стави крај на штрајкот во фабриката во Крагујевац. За време на разговорите било договорено зголемување на платите во согласност со стапката на инфлација, која ја проектирала Народна банка на Србија за наредните три години. Исто така, било договорено исплата на новогодишен бонус во август, а остатокот да биде исплатен во...

Отворена фабриката „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица

Премиерот Зоран Заев, американскиот амбасадор Џес Бејли,  директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, и Владимир Теплик од компанијата „Адиент“ денеска ја отворија оваа фабрика во технолошко-индустриската развојна зона во Струмица. Инвестицијата изнесува 20 милиони американски долари и ќе вработи повеќе од 1.300 лица. Заев истакна дека отворањето на американската фабрика „Адиент“ значи отворање на нови работни места...

Жарко Луковски заминува од „Македонски телеком“

Извршниот член на одборот на директори во функција на главен оперативен директор на „Македонски телеком“, Жарко Луковски, ќе ја продолжи својата кариера надвор од компанијата поради завршување на неговиот менаџерски договор заклучно со 30 јуни, информираат од компанијата. На негово место доаѓа Назим Буши, досегашниот заменик-претседател на одборот на директори на „Македонски телеком“. Тој ќе ја извршува функцијата во временски период...

ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ

Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весника на издавачот „Медиа принт Македонија“ и го повикува менаџментот на компанијата веднаш да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите плати и хонорари. „Ги потсетуваме сопствениците на МПМ дека кршењето на социјалните права на новинарите не е само прекршување на нивните работнички права, туку...

Гир: Да се бориме против корупцијата преку државните институции

Северна Македонија мора да избере дали ќе се движи напред, одлучно да се справува со корупцијата или ќе дозволи шемите на корупција да се вкоренуваат уште повеќе. Ова денеска...