fbpx
Таг: Коалиција Можеме

таг: Коалиција Можеме

Џафери го закажа продолжението на Конститутивната седница на Собранието, се очекува неговиот избор

Претседавачот со Конститутивната седница на новиот состав на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 12 часот го закажа продолжението на Конститутивната седница, на која треба да се избере претседателот на Собранието. Група од 62 пратеници доставија Предлог за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, односно се очекува парламентарното мнозинство составено од коалицијата „Можеме“ на СДСМ - во која...

Пендаровски ќе му го довери мандатот на Заев иако е неизвесно со кого ќе коалицира СДСМ

Утре во 12 часот, претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе го му довери мандатот за состав на Влада на Зоран Заев, во име на коализијата „Можеме“ којашто освои најголем број пратенички мандати во Собранието, соопштија од претседателскиот кабинет. Како што велат оттаму, Заев веќе го информирал претседателот Пендаровски за преговорите со повеќе партии за обезбедување на неопходното мнозинство во Собранието...

Политичките реклами на „Можеме“ доминирале на телевизија, „Обнова“ најмногу се вртела на радио (инфографик)

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ доминирала во емитувањето на политички реклами на телевизиите за време на изборната кампања, додека коалицијата „Обнова“ на ВМРО-ДПМНЕ свртела најмногу политички реклами на радио-станиците. Ова го покажува Извештајот за емитуваното платено политичко рекламирање на програмите на радиодифузерите за време на кампањата за изборите на 15 јули, којшто Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги...

ДИК ги соопшти конечните официјални резултати од одржаните парламентарни избори

Државната изборна комисија (ДИК) на јавна седница денеска ги соопшти конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули. Едногласно од сите членови на ДИК беше усвоен предложениот заклучок за објавување на конечните резултати, откако Управниот суд вчера ги одби сите 185 тужби кои политичките партии ги поднесоа за одржаните избори. По соопштувањето на резултатите,...

Неофицијални резултати на ДИК: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, Алијанса 12, Левица 2 и ДПА 1 (инфографик)

Според неофицијалните резултати на Државната изборна комисија (ДИК), на предвремените парламентарни избори одржани вчера, 46 пратенички мандати има освоено коалицијата „Можеме“ на СДСМ и Беса, по која следува опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ која освои 44 места во Парламентот. Потоа ДУИ имаат 15 пратеници, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12 пратеници, Левица два пратеника и ДПА еден пратеник во новиот...

Заев: Имаме стабилна предност од три пратенички мандати пред ВМРО-ДПМНЕ

Околу 2 часот по полноќ, претседателот на СДСМ Зоран Заев, одржа прес-конференција на која соопшти дека коалицијата „Можеме“ има „убедлива и стабилна предност од над три пратенички мандати пред ВМРО-ДПМНЕ“. Тој додаде дека постои можност за таа разлика да се зголеми за еден или два мандати повеќе. „Волјата на народот се потврди. Победуваме. Излегоа граѓаните и гласаа за сигурна иднина,...

ДИК обработи 93,96 проценти од податоците: Коалиција Можеме – 36,13, а опозициската Обнова – 34,65 отсто

Портпаролот на Државната изборна комисија (ДИК), Адмир Шабани изјави дека се обработени 93,96 отсто од податоците по избирачките места. „Коалицијата Можеме освои 36,13 отсто од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 34,65 проценти, ДУИ 11,57 проценти, Алијанса на Албанците и коалицијата 8,79 проценти, Левица 3,96 проценти, ДПА 1,48 проценти, Интегра 1,33 проценти,“ изјави Шабани. Од ДИК информираа дека вечерва нема да биде соопштен распоредот на...

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски прогласи победа на коалицијата „Можеме“

Генералниот секретар на Социјал-демократскиот сојуз и носител на листа во третата изборна единица, Љупчо Николовски прогласи победа на коалицијата „Можеме“ на денешните предвремени парламентарни избори. „На 75 отсто обработени податоци од денешиот кристално чист и европски изборен ден, јасно е - победуваме и продолжуваме уште подобро“, рече пред малку на прес-конференција Николовски. - Победивме чисто, победивме европски. Граѓаните го казнија ВМРО-ДПМНЕ,...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...