fbpx
Таг: избори2020

таг: избори2020

Спасовски: ДИК е должна да излезе на прес-конференција и да ги соопшти изборните резултати

Грѓаните ги очекуваат изборните резултати и Државната изборна комисија е должна да излезе на прес-конференција и да ги соопшти, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција. „Во периодот што претстои, граѓанската волја мора да биде час поскоро преточена во формирање на нови легитмни институции, пред сè функционално Собрание и нова Влада. Очекувам од ДИК да дадат придонес во тој...

ДИК рачно ги проверува записниците, неофицијалните конечни резултати попладне

Од утрово повторно функционира веб страната на Државната изборна комисија (ДИК), откако синоќа падна во времето кога требаше да се објават конечната излезност на парламентарните избори и првичните резултати. Сега во функција се и веб страните izbirackispisok.gov.mk и prigovori.sec.mk, но јавноста и понатаму нема увид во резултатите од изборите и конечната распределба на мандати бидејќи нема пристап до линкот https://rezultati.sec.mk/...

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски прогласи победа на коалицијата „Можеме“

Генералниот секретар на Социјал-демократскиот сојуз и носител на листа во третата изборна единица, Љупчо Николовски прогласи победа на коалицијата „Можеме“ на денешните предвремени парламентарни избори. „На 75 отсто обработени податоци од денешиот кристално чист и европски изборен ден, јасно е - победуваме и продолжуваме уште подобро“, рече пред малку на прес-конференција Николовски. - Победивме чисто, победивме европски. Граѓаните го казнија ВМРО-ДПМНЕ,...

Двајца жители на Велешта физички нападнале полициски службеник

Изутринава околу 11 часот, во дворот на училиштето „Зини Хани“ во струшкото село Велешта, 31-годишниот В.Ќ. и три години помладиот А.Ќ., двајцата од истото село, го нарушиле јавниот ред и мир. – Тие, упатиле навредливи зборови, а потоа и физички нападнале полициски службеник кој извршувал службени дејствија во врска со предвремените парламентарни избори. По целосно документирање на настанот, против напаѓачите...

ЦИВИЛ: Нотирани помали изборни нерегуларности помеѓу кои и еден случај на лажна вест

Мониторингот на ЦИВИЛ што ги следи изборите бележи еден случај на лажни вести во периодот од 13 до 16 часот. Оттаму информираат дека во изборно место 2476 во Гази Баба еден гласач за Канал 5 дал изјава, откако гласал, тврдејќи дека параванот бил низок и дека набљудувачите му сугерирале за кого да гласа. Според набљудувачот на ЦИВИЛ, не е...

Мирен почеток на изборниот ден, набљудувачите на ЦИВИЛ бележат мал број нерегуларности

Забележани се одреден број инциденти, со кршење на изборниот молк и негативна кампања до отворањето на избирачките места утрово, а самиот процес на гласањето од 7 часот е одбележан со многу мал број нерегуларности, во Кочани и Брвеница, и непочитување на заштитните мерки за ковид-19 во Чаир, соопшти претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала, на првата денешна прес-конференција, која се...

Во Штип отворени сите гласачки места, гласањето се одвива без проблеми

Со задолжителните заштитни маски и дезинфекција на влезот од гласачките места се одвива гласањето во 80 избирачки места во Штип. Изутринава во седум часот беа отворени сите гласачки места, каде гласањето се одвива без никакви проблеми. До 9.00 часот излезноста e 9,77 или гласале вкупно 3.424 гласачи, соопштуваат од Општинската изборна комисија. На гласачките места од изутрината можат да се...

Проверете дали е променето избирачкото место каде што треба да гласате

Фото: Борче Поповски
Поради ситуацијата со корона вирусот, дел од избирачките места кои не ги задоволуваат здравствените протоколи се променети. Во пресрет на испочитување на препораките од здравствените власти за гласање во услови на присуство на ковид-19, претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека се обезбедени алтернативни адекватни простории што имаат доволна квадратура и можност за проветрување за да се одржи изборниот процес. Во...

Денеска гласаат затворениците, болните и немоќните лица

Фото: Борче Поповски
На вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори, своето право на глас ќе можат да го остварат затворениците, лицата во домашен притвор, внатрешно раселените лица, како и болните и немоќните лица. Податоците на ДИК покажуваат дека правото на глас денеска ќе можат да го остварат 8.855 болни и немоќни лица, чии што пријави биле прифатени од вкупно 9.491...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...