fbpx
Таг: Ивон Величковски

таг: Ивон Величковски

Манчевски: Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата

Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, изјави дека потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на конференцијата посветена на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, организирана по повод Меѓународниот ден за борба против хомофобија, трансфобија и бифобија (IDAHOBIT). - Ова е симболичен ден и добро е што политичките партии храбро зборуваат на овие...

Величковски – Тимоние: Стабилноста на Македонија зависи од демократијата во земјата

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, денеска имал средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која Величковски го реафирмирал ставот на партијата дека „евро-атланскиот и европскиот пат на Македонија оди заедно со владеењето на правото, остварувањето на правата на човекот и на граѓанинот и со борбата со криминалот и со корупцијата“. - Денес не е доволно да...

Величковски и Алтхаузер разговарале за актуелната политичка состојба во земјава

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, денеска имал средба со амбасадорката на Германија во Скопје, Кристине Алтхаузер, на која било разговарано за политичката состојба во земјава по изборите. „Беше разгледана политичката состојба во земјата, за која претседателот Величковски оцени дека фокусот треба да биде ставен на оспособувањето и на веродостојноста на институциите по изборите од 11 декември“, стои во соопштението од...

Изборите се за консолидација на институциите, а не за федерализации, порача Величковски

Претседателот на Либералната партија и носител на листата во првата изборна единица, Ивон Величковски, денеска на средбата со граѓаните во Кочани порача дека претстојните избори се за консолидација на институциите, за владеење на правото, за либерализација на економијата и на општествените односи, за олабавување на граѓаните, а не за устави, јазици и федерализации. Величковски на граѓаните им го образложи и...

Државата и политиката да се тргнат од бизнисот, порача Величковски

Претседателот на Либерална партија, Ивон Величковски, заедно со носителот на кандидатската листа во бтората изборна единица, Кире Бузлиев, и со Анкица Трпковска остварија средба со вработените и со менаџментот на фабриката „Ажур“ во скопската општина Ѓорче Петров. Величковски истакна дека задача на ЛП ќе биде да чуе што е потребно за подобро водење бизнис и што е потребно за државата да...

ЛП од Центар порача дека ќе води урбана наместо провинцијална политика

Либералната партија синоќа во Општина Центар имаше средба со граѓаните. На средбата присуствуваа носителот на листата во првата изборна единица, Ивон Величковски, како и кандидатите за пратеници Голубка Нечевска-Цветановска, Мето Јовановски, Љупчо Арсовски и Јасмина Димовска. - Драго ми е што вечерва сме собрани тука на теми што нè интересираат сите, што нè мачат сите, затоа што заедно доаѓаме до...

Величковски, Бузлиев, Марковски, Јованова и Мицковски, носители на листи на ЛП

Либералната партија на синоќешната седница на централниот комитет ги усвои кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори. Претседателот Ивон Величковски ќе биде носител на кандидатската листа во првата изборна единица, потпретседателот Кире Бузлиев во втората, Даница Јованова во четвртата, Данчо Марковски во третата и Кице Мицковски во петтата единица. Извршниот комитет е овластен да ги утврди евентуалните листи на кандидати...

Либерална партија до ДИК: Судот ни прави проблем со уверенијата за неосудуваност

Либералната партија денеска наишла на проблем во судот со издавањето на потврдите за неосудуваност на нивните кандидати за пратеници, информираат од партијата. Оттаму велат дека при доставувањето на документите во Основниот суд Скопје 1, им било кажано дека судот веројатно нема да биде во можност да ги издаде потребните документи во следните седум дена. Во врска со ситуацијата, од ЛП се...

Величковски: Проблемите не се решаваат со популизам, администрацијата да се намали

„Во моментот немаме претстава колку вработени има во администрацијата. Но, ако се потврди партиската превработеност во администрацијата, нема да има избор. Нема да ја консолидираме државата без консолидација на јавните финансии. Тоа значи промена на принципот и на ефикасноста на субвенционирањето од земјоделството до јавниот превоз. Истото се однесува и на администрацијата. Никој не сака отпуштање, но тоа што...

Величковски: Се надевам дека и СДСМ ќе прифати договор за изолација на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, го поздравува ставот на Левица, сите опозициски партии да потпишат декларација со која ќе се обврзат дека нема да коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ во владата по изборите на 11 декември. Величковски вели оти се надева дека идејата ќе биде прифатена и од СДСМ. „Денеска од медиумите разбравме дека предлогот на Либералната партија, услов за соработка со други опозициски партии...

Величковски: Потписниците на Договорот од Пржино да ја гарантираат работата на СЈО

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, оцени дека претседателот Ѓорге Иванов со вчерашното обраќање извршил напад на Специјалното јавно обвинителство. - Иванов вчера го нападна постоењето и тимот на СЈО. Со дикцијата што ја употреби, тој го упати Уставниот суд да го поништи постоењето на СЈО, придружувајќи му се на Груевски. Тоа јасно потврдува дека какви било меѓупартиски преговори по...

Величковски: Без одвојување на партијата од државата, нема одвојување на насилството од изборите

Упадот на обезбедувањето на Груевски во „ТВ21“ покажува какви „брзи“ избори нè очекуваат, оцени претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски. - За оваа сегашната, немам намера да трошам Ваше време, но очигледно е дека и „техничката“ влада со учество на министрите на СДСМ не променила ништо во функционирањето на институциите. Затоа, без одвојување на партијата од државата, нема одвојување на...

Величковски: Политичката криза не се решава само со правна рамка

Политичката криза не се решава само со правна рамка, еднакво како што незрелоста на политичките лидери во земјата не може да биде алиментирана од грижата на меѓународната заедница за политичката криза да не прерасне во безбедносен предизвик, изјавил претседателот на Либералната партија (ЛП), Ивон Величковски, на денешната средба со амбасадорот на Велика Британија во Скопје, Чарлс Гарет. Како што посочил...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...