fbpx
Таг: игри на среќа

таг: игри на среќа

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за Законот за игрите на среќа

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, што Собранието на Република Северна Македонија го донесе на седницата одржана на 7 февруари 2024 година, соопшти претседателскиот кабинет. Причината е донесувањето на законот „со европско знаменце“, а претседателот го повикува Собранието...

Казина и обложувалници на најмалку 500 метри од училиштата – усвоен законот за игри на среќа

Собранието денеска ги усвои измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, предложен од Владата со европско знаменце во кои, меѓу другото, се предвидува објектите за игри на среќа да бидат оддалечени не помалку од 500 метри од основните и средните училишта. Опозицијата побара точката да се тргне од дневен ред на денешната седница, а откако не...

Анти-коцкање: Објектите на игрите на среќа треба да се затворат, исто како во Албанија и во Косово

Движењето Анти-коцкање реагираше по изразеното незадоволство од Асоцијацијата на работниците на игрите на среќа на Северна Македонија, во врска со последните предлог измени на законот за игри на среќа. Од ова движење велат дека за прв пат во седум години се на иста линија со Асоцијацијата на обложувалници, но како што велат, на спротивни правци. Тие бараат затворање на...

Петта година се зборува за оддалечување на казината и обложувалниците од училиштата, но не се презема ништо

Веќе петта година по ред се зборува за ограничување на отворањето на казина и обложувалници во близина на школите во земјава, но засега ништо не е преземено во оваа насока. Покрај ваквата мерка предложена од Министерството за финансии на почетокот од 2018 година, и партијата Алијанса за Албанците пролетва поднесе свој предлог-закон со кој предложи игрите за среќа да...

Вработен во обложувалница во Лисиче осомничен за „затајување“ на 4.800 евра од работното место

Вработен во спортска обложувалница во скопската населба Лисиче е осомничен дека затаил околу 4.800 евра на работното место од апарати за игри на среќа, информираат од Министерството за внатрешни работи. Необичниот настан пријавен во денешниот билтен на МВР говори дека 23-годишниот вработен во негова смена најпрво го извадил прометот од апаратите на игри на среќа, а откако ги вложил...

Со законски измени игрите на среќа ќе се оддалечат на 500 метри од училиштата и факултетите

Министерство за финансии подготвува измени на Законот за игрите на среќа и за забавните игри кои предвидуваат просториите во кои се приредуваат игри на среќа да бидат оддалечени на половина километар од училиштата и факултетите. Во најавата за законските измени, објавена на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР), се вели дека со постојниот закон не е уредена оддалеченоста на...

Обложувалниците и автомат клубовите „никнуваат“ како печурки

Драстичен пораст на бројот на обложувалници и автомат клубови има во периодот 2016-2019 година. Според податоците од новиот извештај на Државниот завод за ревизија за усогласеност на Основниот буџет на Република Северна Македонија бројот на автомат клубови пораснал од 131 во 2016 година на 257 во 2019 година, а бројот на обложувалници во истиот период се зголемил од 535...

Тетовци протестираа против објектите за игри на среќа во градот

Со пароли „Стоп за коцкањето“, на градскиот плоштад во Тетово се собраа група граѓани, како и претставниците на локалната власт, верските заедници и организаторите на протестот – „Движење против казината“. Заедно го изразија револтот од многубројните објекти за игри на среќа во градот. Велат, младите на тој начин си ги уништуваат животите. Како претставник на тетовско-гостиварската епархија говореше отецот Александар...

#Одговорност е да се оддалечат коцкарниците од училиштата и од населените места

Сведоци сме на големото распространување на објектите за игри на среќа, при што во последно време тие може да се забележат на секое ќоше во земјава, почнувајќи од обложувалниците, па сè до казината. Овие објекти, освен што го осиромашуваат народот, особено се опасни за малолетните деца бидејќи создаваат зависност. Во приницип, игрите на среќа се дозволени во Македонија, и како...

Ограбено казино во центарот на Скопје

Непознато лице, маскирано и вооружено со пиштол, вчеравечер извршило разбојништво во автомат-клуб за игри на среќа во населбата Дебар-маало во центарот на Скопје. Според полицијата, разбојникот побегнал од казиното со плен од околу 51.000 денари. Како што информираат оттаму, разбојништвото се случило околу 19.30 часот во автомат-клуб на улицата Наум Наумовски Борче. Разбојникот, откако ѝ се заканил на вработената со пиштолот, ѝ...

Фон дер Лајен: ЕУ да размисли за користење на замрзнатите руски средства за украинската војска

Европската Унија треба да размисли за користење на профитот од замрзнатите руски средства за купување воени материјали за Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен,...