fbpx
Таг: говорнаомраза

таг: говорнаомраза

Повикот за протест во Крива Паланка е говор на омраза

„Цивил“ - Центар за слобода, како дел од Платформата против говор на омраза, го поддржува ставот дека плакатот за најавениот денешен протест „против исламизација на Крива Паланка“ е говор на омраза на верска основа. „Во текот на вчерашниот ден, на социјалната мрежа „Фејсбук“ беше забележано споделување плакат. На дното од плакатот, со црвено се пречкртани слики на пет исламски верски објекти, односно...

Поплавата од информативни портали го зголеми говорот на омраза во медиумската сфера

Фондацијата „Метаморфозис“ и Мисијата на ОБСЕ во Скопје, денеска во хотелот „Дрим“ во Струга, организираа еднодневен семинар и обуки за справување со говорот на омраза во медиумската сфера. Обуката е првенствено наменета за уредници, новинари и за администратори на веб-портали. Целта е да се придонесе за зајакнување на капацитетите на интернет-медиумите во Македонија за препознавање и за спротивставување на говорот на омраза и...

Обука „Борба против говор на омраза на интернет“ денеска во Струга

Фондацијата „Метаморфозис“ и Мисијата на ОБСЕ во Скопје, денеска во хотелот „Дрим“ во Струга, организираат еднодневен семинар и обуки за справување со говорот на омраза во медиумската сфера. Обуката е првенствено наменета за уредници, новинари и за администратори на веб-портали. Целта е да се придонесе за зајакнување на капацитетите на интернет-медиумите во Македонија за препознавање и за спротивставување на говорот на омраза и...

Хелсиншки комитет постави „Ѕид на срамот“ на улица Македонија

Ниската свест кај граѓаните, непреземањето мерки од надлежните институции, како и неказнувањето на сторителите и слабата законска рамка се заклучоците од анализата на состојбата со говорот на омраза во Република Македонија подготвена од Хелсиншки комитет, објави „Радио Слободна Европа“. Елена Брбеска, поектна координаторка во Хелсиншкиот комитет, вели дека најголем број од пријавите на говор на омраза биле врз основа на...

Дебата: Со промените, главен уредник може да оди во затвор за говор на омраза

Со промените што ќе следат во медиумското работење, нема да е чудно ниту ако уредник во медиум заврши во затвор затоа што дозволува говор на омраза и дискриминација преку неговото гласило. Ова го изјави Мирче Адамчевски, претседател на Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите (СЕММ), на денешната тркалезна маса „Справување со говорот на омраза и со...

ЕУ организира тркалезна маса за справување со говорот на омраза и дискриминација

„Справување со говорот на омраза и со дискриминацијата - влијанието на уредниците и предизвиците со кои се соочуваат“ е темата на тркалезната маса што денеска ја организираат  ЕУ, МИМ и Советот за етика. Тркалезната маса е дел од проектот „Медиумска опсерваторија на Југоисточна Европа“ , финансиран од Европската Унија.

Повик за обуки за справување со говорот на омраза во медиумите

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ и Мисијата на ОБСЕ во Скопје организираат три обуки за зајакнување на капацитетите на интернет-медиумите во Македонија за препознавање и за спротивставување на говорот на омраза и на говорот што поттикнува насилство и криминал од омраза. Обуката е наменета за уредници, новинари и за администратори на веб-портали. Обуките кои ќе бидат еднодневни, ќе се...

Сите кои се сведоци или жртви на говор на омраза да ги пријават случаите

По повод 22 јули, Европскиот ден на жртвите на криминалот од омраза, Комисијата за заштита од дискриминација ги повика сите граѓани кои се сведоци или жртви на инциденти од говор на омраза да ги пријават случаите, со оглед на тоа што, како што посочуваат од Комисијата, и дискриминацијата преставува мотив за кривични дела од омраза. - Комисијата за заштита од...

НВО: Говор на омраза наместо слобода на изразување

Наместо слобода на изразување, во Македонија постои говор на омраза, велат од невладините организации, кои денеска во Тетово учествуваа на дебатата под наслов „Слободата на говорот“. Навредите и клеветите што ги трпат различни категории на граѓани, ретко доаѓаат до судска разврска, истакна граѓанскиот активист Беким Асани. - Тој говор на омраза е широко распространет во Тетово. Со оглед на шареноликоста на населението...

ОБСЕ реагира на говорот на омраза на Миленко Неделковски

Мисијата на ОБСЕ реагирала со допис до Советот за етика во медиумите во врска со изјавата на Миленко Неделковски, дадена на настанот на „Граѓанско движење за Македонија“ на 26 февруари, во Кавадарци, како и со неговата редовна неделна емисија на телевизија „Канал 5“, извести денеска Советот преку писмено соопштение до јавноста, пренесе „Нова ТВ“. „Забелешките на Неделковски се продолжение на...

Неделковски и Илковски добија кривични пријави за ширење говор на омраза

Кривични пријави против Јанко Илковски и Миленко Неделковски поднесе Коалицијата за сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници. Пријавите се поднесени поради ширење говор на омраза, поттикнување насилство и дискриминација кон членовите на ЛГБТ-заедницата, објави „Нова“. -Не се работи за изолиран случај во кој овие двајца новинари, преку својот хомофобичен говор, предизвикувале и директно насилство врз ЛГБТ-заедницата, туку веќе во доказните...

„Е-општество.мк“: Интернетот е најслободниот медиум

Фондацијата „Метаморфозис“ ја организираше јубилејната десетта по ред Меѓународна конференција „Е-општество.мк“, на тема „Човекови права на интернет - Слобода на изразување, говор на омраза и приватност во дигиталниот свет“. На конференцијата беше промовиран прирачник за заштита на приватноста и за одговорно користење на интернетот, како и мобилната апликација „немрази.мк“ за пријавување на говорот на омраза на социјалните мрежи и...

Стотина маршираа за повеќе толеранција

Под силно полициско обезбедување, денеска на пладне се одржа традиционалниот Марш на толеранција во организација на Хелсиншки комитет за човекови права и на невладината организација „Цивил“. Неколку десетици учесници на маршот во 5 до 12 се собраа пред Музејот на Град Скопје и преку улица Македонија маршира кон зградата на Владата, а потоа преку мостот Гоце Делчев, се упатија...

Петар Младеновски и Петрит Сарачини во Охрид го промовираа проектот „Безомразно“

Движењето за младински активизам „Безомразно“ и Македонскиот институт за медиуми(МИМ), пред ученици од неколку охридски училишта го промовираа проектот насловен „Со креативност и младински активизам против говорот на омраза“, што воедно е и конкурс наменет за млади креативци. На почетокот на презентацијата, младите ги поздрави членот на групата „Суперхикс“, Петар Младеновски, како поддржувач на младинската акција, која ротира во шест избрани...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...