fbpx
Таг: филмски фестивали

таг: филмски фестивали

ФИЛМАЈ ги објави наградените и селектираните кратки филмови за годинава

Стручното жири на овогодинешниот меѓународен фестивал на кратки филмови ФИЛМАЈ ги објави наградените и селектираните филмови. Наградата „Лазар Ѓорѓевиќ“ за најдобра режија ја добива Самир Карахода од Косово за филмот „Изместени“, чија премиера беше во официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал минатата година и до сега освои повеќе награди на престижни фестивали. Владимир Самоиловски е добитник на наградата „Радислав Ристевски“ за најдобра...

Објавен конкурсот за проекти од национален интерес во филмската дејност

Агенцијата за филм го објави конкурсот за финансирање проекти од национален интерес во филмската дејност за 2022 година, односно за организирање на домашни фестивали и други филмски манифестации од меѓународен карактер. Право на учество во конкурсот имаат правни лица регистрирани во Централен регистар на Република Северна Македонија, непрофитни организации, здруженија на граѓани и фондации. Приоритет за финансирање ќе имаа проектите кои...

Македонски филмски проекции со светски премиери во 2021 година

Минатата година од македонската кинематографија, режија и продукција произлегоа бројни филмски остварувања што претставува плоден период за домашното филмско платно. Некои од филмовите што се снимија за време на пандемија, со екипи соочени со предзвици и отежнети услови, забележија историски моменти на успех на светско ниво. Бевме сведоци на светски премиери и воздивнувавме од професионално направени трејлери уште пред да...

Во петок премиера на новиот експериментален филм од креативката Иванка Апостолова Баскар

„THE PCR SONG“ е најновиот триптих експериментален филм кој го потпишува името на проф. др. Иванка Апостолова Баскар како креатор на филмот. Неговата премиера ќе биде на 5 ноември во 20:00 часот преку платформата YouTube. Апостолова Баскар се јавува како креатор, продуцент, режисер и визуелен драматург во своето најново дело. Создавањето на видео театарскиот проект е инспирирано од изведбата „The...

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни...