fbpx
Таг: еко

таг: еко

Град Скопје изрече казна од 1.800 евра на Општина Кисела Вода за исеченото дрво

Поради бесправно исечено дрво на булеварот „Борис Трајковски“, Инспекторатот на Град Скопје денеска на Општина Кисела Вода и одговорното лице им изрече максимална казна во висина од 1.800 евра, соопштија од Град Скопје. На социјалните мрежи денеска имаше бројни реакции за сечењето на дрвото. Градската управа вели дека дрвото е исечено без дозвола од Град Скопје и поради тоа е изречена...

ОН одлучи: Пристапот до „безбедна, чиста, здрава и одржлива средина“ е основно човеково право

Советот за човекови права на Обединетите Нации (OHCРХ) вчера го призна пристапот до чиста, здрава, безбедна и одржлива животна средина за основно човеково право. Ова е прва ваква одлука од светската организација. Гласањето минало со огромно мнозинство и покрај критиките од одредени држави пред одржување на состанокот на Советот, меѓу кои и САД и Велика Британија. Резолуцијата предложена од Костарика,...

„Лего“ го претстави новиот прототип на коцки изработен од рециклирани пластични шишиња

Лего коцки
Данскиот производител на играчки „Лего“ постигна уште еден чекор во своите напори за одржливост, претставувајќи го новиот прототип на коцки за играње коj е изработен од рециклирани пластични шишиња. Развојот на оваа идеја на „Лего“ трае веќе три години. Потрагата по зелена алтернатива на пластиката базирана на масло била предизвик за околу 150 инженери и научници кои изминативе години тестирале...

Град Скопје ветува дека ќе ја забрза постапката за снабдување еколошки автобуси

Старите автобуси кои циркулираат повеќе од 30 години во Скопје спаѓаат меѓу најголемите загадувачи во градот. Со години граѓаните бараат нивна замена, додека Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) и градот Скопје пред шест месеци ветија дека истите ќе бидат отстранети од употреба. Според информациите што ги обезбеди „Порталб“, ЈСП ја започна финалната фаза на снабдување 40 еко-автобуси кои директорот на...

Промоција на „Еко-пакет Македонија“

Од учебната 2014/2015 година по првпат проектот Еко пакет ќе се реализира и во Македонија
Промотивен ден на проектот „Еко-пакет Македонија“, денеска ќе се одржи во Скопје, во организација на Асоцијацијата за едукација, консалтинг и комуникација ОХО. Проектот се реализира веќе девет години во мрежата на еко-училишта во Словенија, Хрватска и во Србија. Од учебната 2014/2015 година првпат проектот „Еко-пакет“ ќе се реализира и во Македонија, првично како проект за основните еко-училишта со зелено знаме (29...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...