fbpx
Таг: државна помош

таг: државна помош

Во ТИРЗ Тетово потпишан договорот за државна помош за производство на електричните автомобили НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ

Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа договор за државна помош за нова инвестиција, која предвидува целосно производство на електрични автомобили e.GO, соопшти владината служба за информирање. Како што беше кажано на церемонијата, на која беше ставен камен-темелник за идната фабрика,, се очекува германската...

УЈП: 753 вработени не добиле плата за февруари или март, иако државата исплатила помош на работодавачите

Сања Лукаревска
За месец февруари државна помош за исплата на плати им е дадена на 11.694 работодавачи во износ од 851.157.045,00 денари за 53.348 вработени, а за март, парична поддршка добиле 11.197 работодавачи во износ од 808.322.501,00 денари, за 50.876 вработени. Но, од нив, заклучно со 31 мај годинава, 181 работодавач за  февруари или за март не им исплатил плата на...

УЈП и ДИТ најавија санкции за тие што зеле државна помош за плати, а не ги исплатиле

Управата за јавни приходи (УЈП) и Државниот инспекторат за труд (ДИТ) во заедничките контроли спроведени на 60 фирми, во јануари и лани во декември утврдиле кај 16 компании неправилности во врска со доделената државна помош за плати, а кај 41 работодавец незаконитости околу исплатата на плата и на минималната плата. Контроли се вршени кај фирми кои користеле финансиска помош...

Лукаревска: 992 вработени не добиле декемвриска плата, иако нивните работодавци зеле 265 илјади евра од државата за таа намена

На вкупно 992 вработени 306 работодавачи не им ја дале декемвриската плата, иако добиле финансиската поддршка од државата во износ од 16.305.020 денари или 265 илјади евра. А, според состојба од 2 февруари 2021 година, на вкупно 13.160 работодавачи им се исплатени 961.709.306 денари за исплата на декемвриска плата на 60.974 вработени. Ова го соопшти на денешната прес конференција...

ДТИРЗ: За странски инвестиции во 2020 исплатени над 10 милиони евра државна помош

Дирекцијата за технолошко развојни зони, ДТИРЗ, информира дека во 2020 година се исплатени над 10 милиони и 600 илјади евра на 29 компании за реализација на нивните инвестиции во зоните. Тоа е 94,4 отсто од предвидената државна помош за изминатата година, исплатена на странските инвеститори во земјава. „Дополнително е одобрена и предвремена исплата на обврски кон две компании, „Костал“ и...

Градоначалникот на Петриња не ја сака државната помош: Не ја гледаат штетата, ја делат политички!

Даринко Думбовиќ, градоначалникот на хрватскиот град Петриња, којшто неодамна беше погоден од силниот земјотрес, е разочаран што по катастрофата, жупанијата (областа), односно државата, собира политички поени и не ја дели помошта по критериуми, туку според политичките определби. Затоа, вели Думбовиќ, тој нема да ја прифати таа помош, објави весникот „Јутарњи лист“. „Преспав и решив. Нема да ги земам 30-те милиони...

БЕГ и ТЕ-ТО ја анализираат владината одлука за раскин на договорот за државна помош, велат ќе продолжат да затоплуваат

Балкан енерџи груп (БЕГ) и ТЕ-ТО Скопје размислуваат како да постапат откако Владата го раскина договорот за државна помош, но велат дека продолжуваат со производство на топлинска и електрична енергија. Од Владата, пак, посочуваат дека договорот воопшто не се спроведувал поради неусогласеност на Законот за данок на добивка и Законот за контрола на државна помош. БЕГ, компанијата која управува со...

Владата го раскина договорот за државна помош на ТЕ-ТО- Скопје поради неплатен данок

Владата еднострано го прекина договорот за државна помош на ТЕ-ТО Скопје. Според соопштението од Владата, на вчерашната седница се разгледа и усвои Информацијата за потребата од раскинување на Договорот за доделување на државна помош, и на Анексот на Договорот за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на РСМ и Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО...

Од 17,2 милиони евра помош за компаниите, Владата очекува дополнителни 90 милиони евра инвестиции

Неповратната финансиска помош во висина од вкупно 17,2 милиони евра на 400 домашни компании ќе им биде на располагање за околу 15 дена, откако наредната недела во Министерството за економија ќе се потпишат посебните договори со избраните компании. Станува збор за исплата на 25 отсто од вредноста на инвестициите кои ги реализирале компаниите од март годинава и од оние...

„Транспаренси интернешнел“: Македонија нема антикорупциски мерки за помошта од ММФ за ковид-19

Македонија е една од 21 држави кои не навеле никакви конкретни антикорупциски мерки и мерки за транспарентност во договорите со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за финансиска помош за справување со последиците од ковид-19, наведува „Транспаренси интернешнел“ во анализа на кризните фондови на ММФ. Според „Транспаренси“, Македонија во моментов за справување со последиците од пандемијата користи 191 милион долари од...

Владата ја објави листата со фирми кои добија државна помош, а не исплатиле плати на работниците

Владата ги објави имињата на компаниите на кои им беше исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени. Претходно, директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, на прес-конференција ја обелодени информацијата за работодавачите кои добиле државна помош, но не ја исполниле обврската за исплата на плата на своите вработени. Како што изјави...

Синдикати: Кривична одговорност за работодавачите кои зедоа државни пари за плати, а не ги исплатија работниците

Шест синдикати, неколку здруженија и асоцијации ги осудија сите работодавачи кои зедоа државни пари за исплата на плати, а не им ги дадоа на своите вработени. Во нивното заедничко соопштение се вели дека целта на државната финансиска поддршка утврдена со владината уредба за справување со кризата од ковид-19 беше да се зачуваат работните места на работниците, а не работодавачите...

ЕУ бара романските железници да ѝ ги вратат 570-те милиони евра помош

Европската Комисија (ЕК) ѝ нареди на романската влада да си ги поврати назад 570 - те милиони евра помош дадени на државното железничко претпријатие за товарен сообраќај „CFR Marfa“, пишува бугарскиот медиум „Капитал“. Од ЕК сметаат дека станува збор за незаконска помош што ѝ е дадена на државната компанија во периодот од над една деценија наназад преку отписи на...

Чешки „Локо транс“ ќе гради фабрика за шински возила во Скопје

Македонската влада и чешката компанија „Локо Транс“ денеска го потпишаа договорот за државна помош за инвестицијата во вредност од 15 - 20 милиони евра, со која се планира да се отворат од 250 до 300 нови работни места во новата фабрика за шински возила што ќе се гради во Скопје, се наведува во соопштението од владината прес - служба. Вицепремиерот...

Парите од Владата нема да ги деблокираат сите општини?

Донесувањето на законот со кој се обезбедуваат околу 50 милиони евра владини пари за општините, во блокираните општини донесе надеж дека конечно ќе успеат да се ослободат долговите таложени со години, но и прашања дали ќе успеат во тоа. Четири од 11 општини во Источна Македонија – Делчево, Берово, Зрновци и Пехчево се уште работат со блокирани сметки и...

Агенција за вработување започна со обуките за претприемништво

Агенцијата за вработување денеска ги почна обуките за претприемништво кои се дел од програмата за самовработување, како дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година. Обуките за претприемништво ќе се одвиваат од денеска во шест центри за вработување, односно во Скопје, Тетово, Велес, Гостивар, Прилеп и Кочани. Селектираните...

Отворен конкурсот за поддршка до 3.000 евра за преработувачката индустрија

Министерството за економија денеска отвори конкурс за поддршка на фирми од преработувачката индустрија кои сакаат да создадат нов производ, да изработат студии на пазарот или да развиваат нова марка, како и за енергетска ефикасност или набавка на софтвер. За оваа намена се предвидени 2,5 милиони денари (40.600 евра), а фирмите ќе може да добијат пари во висина од 75 отсто...

Владата ги декласифицира договорите за државна помош со странските инвеститори

Владата одлучи да се декласификацират доверливите информации и договори за доделување државна помош, склучени помеѓу Владата и странски инвеститори во Република Македонија, соопшти владината прес-служба. „Со одлуката на Владата, во согласност со Законот за класифицирани информации и во согласност со препораките на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, поведена е постапка според која Владата на РМ ќе ги направи јавни...

Парите на македонските даночни обврзници завршуваат како добивка на странските фирми

Во периодот од 2007 до 2015 година, потрошени се вкупно 159 милиони евра за привлекување или поддршка на странските директни инвестиции, се вели во истражувањето „Вистинската цена на евтината работна сила: Политики за привлекување на странски директни инвестиции во Македонија, 2007-2015“ на Институт за општествени и хуманистички науки, кое беше објавено денеска. Анализирани се 25 фирми кои имаат добиено државна помош, чијшто...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...