fbpx
Таг: државен јавен обвинител

таг: државен јавен обвинител

Почина поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски

зврлевски фото: ЈО
По кратко боледување, денеска во Скопје, на 60-годишна возраст, почина Марко Зврлевски, поранешен Јавен обвинител на Република Македонија, соопштија од Jавното Oбвинителство на РСМ. Зврлевски e роден на 4 декември 1960 година во Дебар. Основно и средно образование завршил во Скопје, а дипломирал на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Работното искуство го започнал при Македонската академија...

ВМРО-ДПМНЕ бара можност да избере јавен обвинител

На синоќешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против „неправдите, реваншизамот и политичкото насилство“ претседателот Христијан Мицкоски упати четири барања од партијата. Поради тоа што, како што рече:„судството и обвинителството се инструменти на мафијата и се клекнати на колена“, се бара да биде исполнето претходно даденото ветување до ВМРО-ДПМНЕ и да и се даде можност на опозицијата да предложи независен и...

Расправата за нов јавен обвинител заврши, гласањето идниот петок

Собранието денеска ја заврши расправата за именувањето на нов државен јавен обвинител, но не гласаше за изборот на Љубомир Јовески за оваа функција. Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери гласањето го одложи за следната недела, односно, како што рече, тоа ќе биде пред почетокот на седницата за буџетот за 2018 година, закажана за следниот петок. Инаку, на денешната расправа во Собранието...

Наместо за буџетот, Собранието денеска ќе гласа за нов државен јавен обвинител

Наместо за предлог-буџет за 2018 година, Собранието денеска ќе гласа за изборот на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. Од Собранието соопштија дека „поради неодложни активности на дел од членовите на Владата“, која попладнево ќе одржи заедничка зедница со владата на Албанија во Поградец, седницата за буџетот за...

Именувањето јавен обвинител и Законот за заштита на сведоци в сабота пред пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за сабота (25 ноември) ја закажа седницата за именување нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески. Според календарот на седници на официјалната интернет-страница на Собранието, именувањето државен јавен обвинител е прва точка на 22. седница. Трета точка на дневниот ред се измените на Законот за заштита на сведоци, што ги бараше...

Јовески: Расветлувањето на нападот врз Собранието од 27 април ќе ми биде приоритет

Кандидатот за нов државен јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за „Гласот на Америка“ на македонски јазик тврди дека една од најлесните задачи ќе му биде одвојувањето на Обвинителството од владејачкиот апарат бидејќи самиот никогаш не потпаднал на притисоци и влијанија и преку своето искуство ќе ги охрабри обвинителите да работат чесно и според законот истовремено гарантирајќи им ја...

Владата го предложи Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител

Владата на денешната седница одлучила да му предложи на Собранието за државен јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, кој е член на Советот на јавни обвинители, соопшти владината прес-служба. „Владата на Република Македонија оваа одлука, освен врз основа на професионалната биографија на Љубомир Јовевски, ја донесе и врз основа на позитивното мислење на Советот на јавните обвинители“, стои во...

Објавен огласот за нов јавен обвинител, почнуваат да течат роковите за пријавување

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција. Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција. „Заинтересираните кандидати кои ги исполнуваат условите предвидени со членот 44, ставови 1 и 2 од Законот за јавно обвинителство (да...

Заврши расправата за огласот за нов јавен обвинител, ќе се гласа друг ден

Собранието попладнево ја заврши расправата по предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, откако и последниот пратеник од вкупно 24 пријавени за дискусии го кажа својот став околу ова прашање. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по говорот на Нола Исајлоска-Старова, констатираше дека е исцрпена листата на пријавени за збор и ја прекина седницата, а за тоа кога...

Огласот за наследник на Зврлевски и трите социјални закони денеска пред пратениците

Денеска Собранието на Република Македонија ќе ја почне 12. пленарна седница, прва по двенеделниот одмор на пратениците. На дневен ред на седницата, чиј почеток е закажан за 11 часот, е и предлогот на Владата за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски. Зврлевски беше разрешен на последната седница пред одморите, односно на 17 август, а...

Аневски си поднел оставка поради семејни причини

Досегашниот претседател на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, денеска изјави дека се повлекува од оваа функција од лични и од семејни причини, без да образложи повеќе детали за ваквата одлука. Тој додаде дека неговата оставка од функцијата претседател на Советот нема никаква поврзаност со другите повлекувања на функционери што се случија во овој период. Инаку, Аневски се повлекува само од функцијата...

Собранието на 4 септември ќе решава за огласот за нов државен јавен обвинител

Предлогот на Владата за распишување на оглас за именување на нов државен јавен обвинител е ставен на дневен ред на првата наредна седница на Собранието, закажана за 4 септември. Како што може да се види од најавата за седницата, на интернет страницата на Собранието, предлогот е 11. точка од дневниот ред на седницата. Според постапката предвидена со Законот за јавни обвинители,...

Владата ја почна постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Владата на денешната седница одлучи да побара од Собранието да распише оглас за избор на нов државен јавен обвинител, кој треба да го замени разрешниот Марко Зврлевски. „Согласно член 41 од Законот за јавното обвинителство, Владата одлучи да предложи на Собранието да го огласи именувањето на јавен обвинител“, стои во краткото соопштение објавен на профилот на Владата на „Твитер“. https://twitter.com/VladaMK/status/900008763574243329 Со известувањето...

Собрание: Повеќе за Дарко, отколку за Марко

Кадровските решенија на Владата во државните институции и откажувањето од функциите на дел од нив се една од главните теми на кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебе си реплицираат на денешното продолжение на седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во своите реплики на говорите на своите сопартијци рече...

Тунтев: Ова многу наликува на 27 април, нема да учествуваме во бурлеската околу Зврлевски

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека она што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ  „наликува на април“, алудирајќи на случувањата и насилствата на 27 април при изборот на претседателот на Собранието. Тунтев рече дека мнозинството нема да учествува во „бесмислената расправа“. - Сите се откажавме од...

ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше говорницата и седницата за смена на Зврлевски

На неполни 10 минути откако почна, седмото продолжение на шестата седница на Собранието на Република Македонија беше прекинато зашто пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на говорницата по кратката расправија на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со Антонио Милошоски, кој излезе на говорницата. Џафери го повика обезбедувањето да интервенира, но пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на говорницата и откако апелите на претседателот на...

Седницата за Зврлевски повторно прекината поради слави и имендени на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прекина денешното продолжение на собраниската седница, на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, откако и денеска координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара пратениците да прекинат со работа во 18 часот бидејќи голем дел од нив сакаат да го одбележат верскиот празник Павловден...

Беса: Зврлевски е разрешен уште со формирањето на СЈО, ова сега е само формалност

Пратениците на Беса во Собранието на Република Македонија ќе гласаат „за“ на предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, кој, како што изјави пратеникот Фадил Зендели, е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство, а ова сега е само формалност. - Беса ќе гласа за разрешување поради тоа што Зврлевски е протагонист во неправдата кон Албанците, но притоа...

Аневски го добил предлогот за разрешување на Зврлевски и ќе закаже седница

Советот на јавни обвинители денеска го добоил предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврди за „Мета“ претседателот на Советот, Петар Аневски. Предлогот во Советот на јавни обвинители пристигнал денеска во 11.30 часот, а како што ни изјави Аневски, Советот дополнително ќе утврди термин кога ќе се одржи седницата на која ќе се одлучува за него. Советот, според...

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец. Владата, како што беше соопштено вчера, бара разрешување на Зврлевски поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата. Сепак, пред предлогот да се најде пред пратениците во Собранието, кое одлучува за...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...