fbpx
Таг: друштвени игри

таг: друштвени игри

Во новата епизода на „Шорткат“, репортажа од дивите депонии во Скопје

Репортажа од дивите депонии низ Скопје коишто не се исчистени, иако беа ветени дека ќе се исчистат во првите 82 дена од раководењето на градоначалничката Данела Арсовска. Ова е главната тема во новата емисија за млади „Шорткат“, а на темата за проблемот со отпадот во земјава информираме и за најавеното отпочнување со чистење на депониите и ѓубриштата во Источен...

Друштвената игра „Катан“ конечно достапна и на македонски јазик

„Катан“ (Catan), една од најпознатите друштвени игри во светот со преку 25 милиони продадени копии, љубителите од земјава конечно ќе може да ја играат и на македонски јазик. Овој светски бестселер, кој досега е преведен на повеќе од 30 јазици, од годинава официјално ќе се продава и на македонски по иницијативата на „Гоблин друштвени игри“. Од „Гоблин“ велат дека „Катан“ е...

Македонскиот илустратор „Тхе Мичо“ со своја изложба на „VianaCon“ во Португалија

Изложба на илустрации на македонскиот уметник Михајло Димитриевски, познат како „Тхе Мичо“, се одржува деновиве во градот Виана до Кастело во Португалија. Изложбата која започна на 2 октомври е дел од конвенцијата за модерни друштвени игри „VianaCon“, која викендов се одржа во кулурниот центар во овој португалски град. Освен тоа што обезбедува стотици различни игри за посетителите, годинешното издание на...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...